• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Atanazy

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Atanas Czipiłow, bułg. Атанас Чипилов (ur. 6 lutego 1987 w Sandanski, Bułgaria) – bułgarski piłkarz, grający na pozycji napastnika.

  Atanazyimię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "nieśmiertelny" (gr. athanasios).

  Atanazy imieniny obchodzi: 2 maja, 15 maja, 23 czerwca, 4 lipca, 5 lipca, 15 lipca.

  Atanazy w innych językach:

 • rosyjski — Афанасий.
 • Osoby noszące to imię:

 • Atanazy Wielki (295—373) — święty katolicki i prawosławny, Ojciec i doktor Kościoła
 • Atanazy z Athosu (ok. 920—1003) — święty katolicki i prawosławny, twórca Wielkiej Ławry
 • Atanazy I (ok. 1235 – ok. 1315) – święty Kościoła prawosławnego, patriarcha Konstantynopola
 • Atanazy (zm. 1570) — metropolita Moskwy
 • Atanas Czipiłow — bułgarski piłkarz
 • Atanazy Fic — biblista katolicki
 • Atanas Figol — ukraiński niepodległościowy działacz społeczny i polityczny, premier rządu URL na emigracji w latach 1967–69
 • Józef Atanazy Rogosz (1844–1896) – polski pisarz, wydawca i publicysta.
 • Postacie literackie noszące to imię:

  Atanazy Urban Fic (ur. 21 maja 1901 w Nowej Wsi Szlacheckiej k. Krakowa, zm. w 13 listopada 1943 we Lwowie) – polski archeolog biblista, dominikanin, teolog katolicki.Tytuł doktora w Kościele katolickim określa tych świętych, którzy wnieśli znaczący wkład w pogłębienie zrozumienia misterium Boga i wydatnie powiększyli bogactwo doświadczenia chrześcijańskiego. O ile tytuł ojca Kościoła zarezerwowany jest dla osobistości z jego pierwszych wieków, to tytuł doktora może zostać nadany świętemu z każdej epoki.
 • Atanazy Bazakbal, główny bohater powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. "Pożegnanie jesieni"
 • Atanazy Pernat, główny bohater powieści Gustava Meyrinka pt. "Golem"
 • Zapoznaj się również z:

 • Atanazjańskie wyznanie wiary
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hrynkiewicz-Adamskich B., Антропонимиа севера России конца XV–XVI века. Мужские христанские личные имена (основные формы), [w:] Onomastica, rocznik L, Kraków 2005
  Ojcowie Kościoła (łac. Patres Ecclesiae) – pisarze i teologowie we wczesnym chrześcijaństwie, w epoce bezpośrednio po czasach apostolskich, aż do czasów średniowiecza. Pierwszymi Ojcami Kościoła byli Ojcowie Apostolscy (Patres apostolici), nazwani tak ze względu na to, iż uczestniczyli jeszcze w Kościele, któremu przewodzili Apostołowie lub pisali pod bezpośrednim wpływem życia Kościoła czasów apostolskich. Okres ojców trwał aż do VIII wieku. Doktryna starożytnych i wczesnośredniowiecznych ojców Kościoła, a także dział teologii zajmujący się ich nauczaniem, nazywa się patrystyką.Atanas Figol, ukr. Атанас Фіґоль (ur. 1908 w Kołomyi - zm. w 1993 w Monachium) - ukraiński niepodległościowy działacz społeczny i polityczny, premier rządu URL na emigracji w latach 1967-1969, syn Iwana Figola.
  Warto wiedzieć że... beta

  Atanazy Wielki, gr. Μέγας Αθανάσιος, Atanazy Aleksandryjski, gr. Αθανάσιος Αλεξανδρείας, cs. Swiatitiel Afanasij Wielikij, archijepiskop Aleksandrijskij (ur. ok. 295, zm. 2 maja 373) – biskup Aleksandrii, pisarz wczesnochrześcijański, teolog-apologeta, kaznodzieja, ojciec i doktor Kościoła, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.
  Atanazy I (gr.: Αθανάσιος Α΄, Athanasios I, ur. ok. 1235, zm. ok. 1315) – święty Kościoła prawosławnego, patriarcha Konstantynopola od 14 października 1289 do 16 października 1293 i ponownie od 23 czerwca 1303 do września 1309.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Atanazjańskie Wyznanie Wiary również Symbol atanazjański (łac. Symbolum Athanasianum) – wyznanie wiary definiujące pojęcie Trójcy Świętej. Powstało pomiędzy 450 a 500 rokiem n.e. na terenie Hiszpanii lub Galii. Wyznanie to zostało przyjęte przez Kościoły powstałe w wyniku reformacji w XVI wieku.
  Atanazy z Athosu, Atanazy z góry Athos, gr. Αθανάσιος ο Αθωνίτης [Athanasios o Athonitis], cs. Prepodobnyj Afanasij Afonskij, imię świeckie: Abraham (ur. ok. 920 w Trabzonie w Kapadocji, zm. 1000 lub 1003) – święty mnich prawosławny, twórca Wielkiej Ławry w kompleksie Góry Athos, święty Kościoła katolickiego.
  Pożegnanie jesieni – powieść napisana przez Stanisława Ignacego Witkiewicza w 1925. Została wydana w 1927 w Warszawie, opatrzona przedmową autora.
  Klasztor Wielkiej Ławry (gr. Μονή Μεγίστης Λαύρας) – pierwszy klasztor na Górze Athos, położony w południowo-wschodniej części półwyspu. Zbudowany został w 963 roku przez mnicha Atanazego Atoskiego, zwanego też Atanazym z Trebizondu dzięki funduszom bizantyjskiego cesarza Nicefora II Fokasa, który zamierzał abdykować i zostać mnichem, zanim został zamordowany w 969 roku. Wielka Ławra jest najstarszym i największym klasztorem na Górze Athos w Grecji. W roku 2000 mieszkało w nim 362 mnichów. Znajduje się tu 37 kaplic.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.802 sek.