• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Atak słownikowy

  Przeczytaj także...
  Tęczowe tablice (ang. rainbow tables) – baza skrótów wykorzystywana w łamaniu haseł zakodowanych jednokierunkową funkcją skrótu. Pozwala na zaoszczędzenie mocy obliczeniowej koniecznej do złamania hasła metodą brute force. Jednym z pionierów tej techniki był Philippe Oechslin z Politechniki w Lozannie.John the Ripper – program służący do łamania haseł. Początkowo stworzony dla systemu operacyjnego UNIX, aktualnie uruchamia się na piętnastu różnych platformach. Jest to jeden z najbardziej popularnych programów do łamania oraz testowania haseł. Formaty, które obsługuje to DES, RSA, MD4 i MD5, Kerberos AFS oraz hasze Windows LM. Dodatkowe moduły umożliwiają obsługę LDAP, MySQL i podobnych.
  Klucz – w kryptografii informacja umożliwiająca wykonywanie pewnej czynności kryptograficznej – szyfrowania, deszyfrowania, podpisywania, weryfikacji podpisu itp.

  Atak słownikowy (ang. dictionary attack) – technika używana do siłowego odgadywania kluczy kryptograficznych i haseł do systemów, w swoim działaniu zbliżona do metody brute force. Główna różnica między stosowanymi podejściami polega na sposobie dobierania haseł, które podlegają sukcesywnemu testowaniu. O ile w czystym ataku brute force bada się kolejno wszystkie dopuszczalne kombinacje klucza w celu odnalezienia właściwego wzoru, o tyle ataki słownikowe bazują tylko na sprawdzeniu niewielkiego podzbioru możliwych wartości, co do którego wiadomo, że jest niewspółmiernie często stosowany przy doborze haseł – na przykład listy słów występujących w danym języku, albo historycznej bazy popularnych haseł.

  Algorytm siłowy, algorytm brute force (ang. "brutalna siła" tj. niewspomagana umysłem) – określenie algorytmu, który opiera się na sukcesywnym sprawdzeniu wszystkich możliwych kombinacji w poszukiwaniu rozwiązania problemu, zamiast skupiać się na jego szczegółowej analizie.

  Przykłady programów implementujących metodę słownikową do łamania haseł w systemach komputerowych to Cain oraz John the Ripper.

  Zobacz też[]

 • tęczowe tablice • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.