• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Atak na pole gazowe Ajn Amnas

  Przeczytaj także...
  Pas szahida, zwany także pasem samobójców to rodzaj specjalnego pasa lub kamizelki, wypełnionej materiałami wybuchowymi, a także zaopatrzonej w bezpośredni mechanizm detonacyjny, uruchamiany przez zamachowca. Tego typu ładunki wypełniane są niekiedy również gwoździami, śrubami i innymi drobnymi metalowymi przedmiotami, mającymi, w momencie eksplozji, do maksimum zwiększyć liczbę potencjalnych ofiar zamachu.Jens Stoltenberg (ur. 16 marca 1959 w Oslo) – norweski polityk, ekonomista, od 2002 przewodniczący Partii Pracy, premier Norwegii w latach 2000–2001 oraz 2005–2013.
  Operacja Serwal (Opération Serval) – francuska operacja reagowania kryzysowego w Mali. Atak na partyzantów rozpoczęto 11 stycznia 2013. Operacja Serwal ma na celu pokonanie fundamentalistów islamskich, którzy podczas wojny domowej w Mali zajęli północny region tego kraju, który wcześniej bojownicy tuarescy proklamowali niepodległym państwem Azawad. Operację wojskową koordynuje Szef Sztabu Głównego Wojsk – admirał Edouard Guillaud, z kolei dowódcą operacji lądowej jest pułkownik Paul Gèze. Nazwa operacji wzięła się od pustynnego drapieżnika – serwala.

  Atak na pole gazowe Ajn Amnas (I-n-Aménas) w Algierii i wzięcie zakładników miało miejsce 16 stycznia 2013 o świcie. Uzbrojona grupa islamistyczna pod nazwą Zamaskowany Batalion uwięziła na polu gazowym Ajn Amnas 790 pracowników kompleksu, w tym 132 cudzoziemców, pracowników koncernów naftowych. Terroryści utrzymywali, iż jest to odwet za interwencję Francji w Mali na terenach zajętych przez islamistów, jednak przedstawiciele władz niektórych państw podkreślali, że zorganizowanie tego typu akcji wymagało długich przygotowań i musiało być planowane znacznie wcześniej. Kryzys na polach gazowych zakończył się po czterech dniach w wyniku akcji algierskich antyterrorystów, śmiercią 29 porywaczy i 38 zakładników.

  Statoil – norweskie przedsiębiorstwo naftowe, które ma swoje stacje benzynowe w 8 krajach na świecie (m.in. w Polsce – 356 stacji w roku 2013).Islamizm – ideologia polityczna wywiedziona z fundamentalizmu islamskiego. W islamizmie islam jest traktowany nie tylko jako religia, ale i jako całościowy system polityczny, który regulować powinien prawne, gospodarcze i społeczne aspekty funkcjonowania państwa w oparciu o literalną interpretację Koranu i hadisów. Celem islamizmu jest wprowadzenie państwa wyznaniowego, rządzonego zgodnie z zasadami prawa religijnego – szariatu.

  Przebieg wydarzeń[]

  16 stycznia 2013 o 5. rano czasu lokalnego, ugrupowanie Muchtara Bilmuchtara, byłego dowódcy Al-Kaida Islamskiego Maghrebu - Zamaskowany Batalion, zaatakowało autobus przewożący pracowników kompleksu gazowego Ajn Amnas. Pole to eksploatowane jest przez algierski koncern naftowy Sonatrach, a także brytyjski koncern BP i norweski Statoil. Do ataku w wykonaniu 34 terrorystów, doszło na drodze 3 km od pól naftowych, które znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Libią.

  Shinzō Abe (jap. 安倍晋三, Abe Shinzō, ur. 21 września 1954 w Tokio) – japoński polityk, premier Japonii od 26 września 2006 do 26 września 2007 oraz od 26 grudnia 2012.Moździerz – rodzaj prostego działa strzelającego stromotorowo. W większości, z wyjątkiem największych rodzajów, nie stosuje się oporopowrotnika. Ponieważ rolę ciężkich moździerzy oblężniczych przejęło lotnictwo, obecnie często definiuje się moździerz jako działo nie mające oporopowrotnika. Bywa także utożsamiany z moździerzem piechoty, nazywanym moździerzem właściwym. W starszej literaturze można spotkać nazwę miotacz lub miotacz min.

  Atak na autobus został odparty przez eskortujące je siły bezpieczeństwa i dojechał do kompleksu i miejsca pracy zakładników. W zasadzce zginął jeden Brytyjczyk oraz obywatel Algierii. Rannych zostało sześć osób - dwóch Brytyjczyków, Norweg oraz dwóch algierskich żandarmów i algierski agent ochrony. Śmierć brytyjskiego pracownika potwierdziło MSZ tego kraju.

  Muchtar ibn Muhammad Bilmuchtar, Mochtar Belmochtar, znany też jako Chalid Abu al-Abbas (ur. 1 czerwca 1972 w Ghardai) – algierski terrorysta, przemytnik, handlarz bronią. Weteran wojen domowych w Afganistanie i Algierii. Członek Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu, w 2012 założył własne ugrupowanie - Zamaskowaną Brygadę, odpowiedzialną za atak na pole gazowe Ajn Amnas w 2013.BP p.l.c. (LSE: BP , NYSE: BP), wcześniej British Petroleum, BPAmoco – brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe założone na początku XX wieku. Obecnie BP jest trzecim co do wielkości przedsiębiorstwem petrochemicznym na świecie (po firmie ExxonMobil, oraz Royal Dutch/Shell). Spółka jest notowana na giełdach: londyńskiej i nowojorskiej.

  Za autobusem w pościg udali się terroryści poruszający się trzema pojazdami pomalowanych w barwach firmy Sonatrach, zarejestrowanych w Libii i na miejscu wzięli zakładników. W oświadczeniu porywacze napisali, że w ich rękach znalazło się 41 osób, w tym wielu obcokrajowców. Faktyczna liczba zakładników porwanych na polach gazowych wyniosła 656 Algierczyków i 132 obcokrajowców z 26 państw. Porywacze uzbrojeni byli zarówno w broń lekką, jak i ciężką. W swoim arsenale mają moździerze oraz pociski przeciwlotnicze. Zakładnicy algierscy zostali zwolnieni i mogli przystąpić do pracy, jednak nie wolno było im opuścić pól gazowych. Z kolei obcokrajowcy byli przetrzymywani w jednym ze skrzydeł kompleksu, którego teren został zaminowany.

  Zamaskowany Batalion (arab. كتيبة الملثمين, Katibat al-Mulassamin, Katībat al-Mulaththamīn) lub Sygnatariusze Krwi – organizacja islamistyczna będąca odgałęzieniem Al-Ka’idy Islamskiego Maghrebu (AQIM) uformowana pod koniec 2012 i powołana przez Muchtara Bilmuchtara. W sierpniu 2013 połączyła się z Ruchem na Rzecz Jedności i Dżihadu Afryki Zachodniej (MUJAO) tworząc ugrupowanie Al-Murabitun („Strażnicy”). Zamaskowany Batalion jest wpisany na listę organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Według porywaczy wśród obcokrajowców byli Norwegowie, Amerykanie, Japończycy oraz obywatele Francji i Wielkiej Brytanii. Obecność Norwegów potwierdził premier tego kraju Jens Stoltenberg. Francuska telewizja France 24 poinformowała, że udało się jej skontaktować telefonicznie z francuskim zakładnikiem, który przekazał iż wśród porwanych są też Malezyjczycy i Filipińczycy. Rebelianci dodali, że przetrzymywani byli także Rumuni, Tajlandczycy, Kolumbijczycy oraz Koreańczycy. Łącznie uprowadzono 132 cudzoziemców.

  Ajn Amnas (arab. إن أمناس, trl. ‘Ayn Amnās, إن أميناس, ‘Ayn Amīnās, fr. I-n-Aménas, In Aménas, In Amenas, Aïn Amenas) – miasto-oaza we wschodniej Algierii, na Saharze, przy granicy z Libią. Koło miasta zlokalizowane są pola gazowe eksploatowane przez Sonatrach, BP i Statoil. Pola te były miejscem ataku terrorystycznego w styczniu 2013 roku.France 24 – grupa kanałów informacyjnych uruchomionych przez grupę TF1 i France Télévisions - osobny dla każdej z trzech wersji językowych (angielskiej, arabskiej i francuskiej). Planowana jest także wersja hiszpańska. Docelowo nadawane przez satelitę oraz za pośrednictwem sieci kablowych na terenie Europy, Afryki, Bliskim Wschodzie i USA. Jest dostępny także za pomocą aplikacji na telefony komórkowe z systemem Android (dotyczy wersji angielskiej i francuskiej), gdzie udostępnia swoje programy w postaci VoD i sygnał stacji. Kanał ma być francuską konkurencją dla BBC, CNN, Al-Dżaziry i VOA Worldnet TV. Cały projekt jest finansowany przez rząd francuski w kwocie 200 mln euro.

  Porywacze podali, że uprowadzenie zakładników w Algierii było "odpowiedzią na oburzającą ingerencję Algierii, która zezwoliła francuskiemu lotnictwu na korzystanie ze swej przestrzeni powietrznej w celu prowadzenia operacji na północy Mali", kontrolowanej od pół roku przez dżihadystów. Przestrzegli również siły zbrojne przed próbą odbicia zakładników, która mogła nieść "tragiczne skutki". Porywacze zażądali zakończenia operacji w Mali oraz uwolnienia 100 bojowników przetrzymywanych w więzieniach Algierii i przetransportowanie ich do Mali. Algierskie MSZ podało, że terroryści chcieli opuścić kraj razem z zakładnikami, na co im nie zezwolono. Zamknięto też granicę z Libią. Algieria odmówiła również negocjacji z porywaczami. Wśród porywaczy było 11 Tunezyjczyków, trzech Algierczyków, dwóch Nigerczyków, Mauretańczyk oraz obywatele Egiptu i Mali, a także co najmniej jeden Kanadyjczyk. Jeden z terrorystów był uprzednio zatrudniony w kompleksie jako kierowca, ponadto mieli wspólników wewnątrz kompleksu.

  Pocisk rakietowy – pocisk odrzutowy napędzany silnikiem rakietowym. Składa się z silnika rakietowego, zespołu bojowego, układu kierowania (jeśli jest kierowany) i innych elementów pomocniczych. Konstrukcję nośną stanowi jego kadłub (korpus). Nasilony progres w rozwijania tego rodzaju bojowych pocisków odrzutowych datuje się od lat 40. XX wieku.Mali, Republika Mali (fr. République du Mali, bambara Mali ka Fasojamana) – śródlądowe państwo położone w Afryce Zachodniej, siódme co do wielkości w Afryce ze stolicą Bamako, graniczy z Algierią na północy, Nigrem na wschodzie, Burkiną Faso oraz Wybrzeżem Kości Słoniowej na południu, Gwineą na południowym zachodzie oraz z Senegalem i Mauretanią na zachodzie.

  Późnym wieczorem 16 stycznia 2013, mimo ostrzeżeń bojowników, algierskie siły zbrojne przystąpiły do szturmu na pola gazowe. Doszło wówczas do wymiany ognia, podczas której Algierczycy się wycofali, jednak otoczyli zajęty przez rebeliantów kompleks. 17 stycznia 2013 w południe śmigłowce ostrzelały pozycje islamistów. W momencie rozpoczęcia ataku terroryści podzielili zakładników na dwie grupy. Algierczyków zamknięto w kompleksie mieszkalnym, z kolei cudzoziemców użyto jako "żywe tarcze". Podczas ataku z miejsca przetrzymywania uciekło ok. 25 obcokrajowców i setki Algierczyków. Dwóch japońskich zakładników zostało rannych. Części obcokrajowców terroryści nakazali założyć pasy wyładowane materiałami wybuchowymi. Po południu doszło do szturmu na pola gazowe, w wyniku którego śmierć ponieśli zarówno zakładnicy jak i porywacze. Według algierskiej stacji telewizyjnej zginęło dwóch Brytyjczyków oraz dwóch Filipińczyków. Inne źródła mówią o siedmiu, bądź 12 zabitych zakładnikach.

  18 stycznia 2013 podano, iż uwolniono 573 Algierczyków w tym około stu ze 132 porwanych cudzoziemców. 19 stycznia 2013 algierscy antyterroryści podjęli kolejny szturm na kompleks gazowy. W wyniku akcji zabito 32 porywaczy z sześciu różnych krajów. Pięciu z nich zostało pojmanych i aresztowanych. Armia algierska skonfiskowała pokaźny arsenał broni, w tym granatniki przeciwpancerne i granaty przytroczone do tzw. pasów szahida. Na terenie kompleksu zamordowano 38 zakładników - 37 obcokrajowców i Algierczyka. Wielu obcokrajowców zostało zabitych strzałem w głowę. O śmierci zakładników z danych krajów, informowały władze Wielkiej Brytanii, Francji, USA, Rumunii. Świadkowie podali, że terroryści w czasie trwania kryzysu dokonali egzekucji dziewięciu japońskich pracowników. Władze Norwegii i Malezji informowały o zaginionych. Od czasu pierwszego szturmu i próby odbicia zakładników, siły algierskie uwolniły łącznie 107 cudzoziemców i 655 Algierczyków.

  Do przeprowadzenia ataku na pola gazowe w Ajn Amnas przyznało się ugrupowanie Muchtara Bilmuchtara - Zamaskowany Batalion. Organizacja ostrzegł Algierczyków, by "trzymali się z dala od instalacji zagranicznych firm, ponieważ uderzy tam, gdzie jest to najmniej oczekiwane". Ugrupowanie powiązane z Al-Kaidą Islamskiego Maghrebu zagroziło tym samym kolejnymi atakami. Działania terrorystów zostały zdecydowanie potępione przez społeczność międzynarodową. Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama ostro potępił napad islamskich terrorystów na algierską rafinerię i podkreślił także, że liczy na ściślejszą współpracę z sojusznikami USA w zwalczaniu terroryzmu w Afryce. Premier Japonii Shinzō Abe skomentował atak w Algierii jako "wyjątkowo nikczemny akt".

  Przypisy

  1. 2Premier Algierii podał oficjalny bilans ofiar - zginęło 37 obcokrajowców (pol.). wp.pl, 21 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-21].
  2. Algerian army surrounds hostage-takers (ang.). Al Dżazira, 17 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-17].
  3. Algierska telewizja: zginęło czterech cudzoziemskich zakładników (pol.). wp.pl, 17 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-17].
  4. Premier Algierii: Kanadyjczyk koordynował atak (pol.). tvn24.pl, 21 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-22].
  5. Algieria: Nie żyje 23 zakładników i wszyscy porywacze (pol.). Rzeczpospolita, 19 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-22].
  6. Q&A: Hostage crisis in Algeria (ang.). BBC News, 17 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-17].
  7. William Hague potwierdza śmierć brytyjskiego zakładnika w Algierii (pol.). wp.pl, 17 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-17].
  8. Islamscy ekstremiści odparli szturm algierskiej armii (pol.). wp.pl, 17 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-17].
  9. Zakładnicy z Algierii odzyskują wolność (pol.). wp.pl, 18 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-18].
  10. Algeria siege: Hostages 'escape Islamist captors' (ang.). BBC News, 17 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-17].
  11. Algeria siege: Military operation 'under way' (ang.). BBC News, 17 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-17].
  12. Algeria crisis: Hostage-takers 'taken alive' at gas plant (ang.). BBC News, 20 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-20].
  13. Algieria: grupa związana z Al-Kaidą grozi kolejnymi porwaniami (pol.). wp.pl, 20 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-20].
  14. Barack Obama potępił terrorystów za atak w Algierii (pol.). wp.pl, 20 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-20].
  15. Premier Japonii: wzięcie zakładników w Algierii "nikczemnym aktem" (pol.). wp.pl, 20 stycznia 2013. [dostęp 2013-01-20].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.