• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • At the Heart of Winter

  Przeczytaj także...
  Immortal – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała w 1990 roku w Bergen z inicjatywy basisty i wokalisty Olve "Abbatha" Eikemo, gitarzysty Haralda "Demonaza" Nævdala oraz perkusisty Gerharda "Armagedda" Herfindala. Do 2010 roku ukazało się osiem albumów studyjnych formacji cieszących się niejednoznacznym przyjęciem ze strony krytyków muzycznych jak i publiczności. Ostatni wydany w 2009 roku album pt. All Shall Fall, odniósł największy sukces komercyjny w historii działalności Immortal. Wydawnictwo dotarło m.in. do 162. miejsca listy Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych. Pomimo sukcesu grupa utrzymuje swe przywiązanie do artystycznego podziemia, odrzucając m.in. nominację do nagrody norweskiego przemysłu muzycznego Spellemannprisen.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Harald Nævdal pseudonim Demonaz (ur. 6 lipca 1970), znany również jako Demonaz Doom Occulta – norweski muzyk, kompozytor, autor tekstów i instrumentalista, gitarzysta. Nævdal znany jest przede wszystkim jako były gitarzysta i współzałożyciel blackmetalowej grupy muzycznej Immortal dla której obecnie pisze teksty oraz jest jej menedżerem pozostając jednak nadal jej oficjalnym członkiem. Demonaz jest również autorem tekstów i menedżerem supergrupy I. Przyczyną porzucenia gry na gitarze w zespole był uraz ścięgien spowodowany bardzo szybką grą muzyka bez uprzedniej "rozgrzewki".

  At the Heart of Winter – piąty album norweskiej grupy muzycznej Immortal. Wydawnictwo ukazało się 7 grudnia 1999 roku nakładem wytwórni muzycznej Osmose Productions. Jest to jedyny album, na którego okładce nie znajdują się członkowie Immortal. Jednakże we wkładce można znaleźć zdjęcia Abbatha i Horgha.

  Olve "Abbath" Eikemo (ur. 27 czerwca 1973 w Bergen) znany również jako Abbath Doom Occulta – norweski wokalista, muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista. Eikemo znany jest z występów w zespołach Immortal, Amputation, I oraz Old Funeral. Muzyk wystąpił także gościnnie na płytach zespołów Dimmu Borgir, Enslaved oraz The Batallion.Keyboard (pol. klawiatura), aranżer – elektryczny lub elektroniczny instrument klawiszowy, pozwalający grającemu na grę z automatycznym akompaniamentem. Nowoczesne keyboardy wykorzystują system MIDI.

  Lista utworów[]

  Opracowano na podstawie materiału źródłowego.

  1. "Withstand the Fall of Time" – 8:29
  2. "Solarfall" – 6:02
  3. "Tragedies Blows at Horizon" – 8:55
  4. "Where Dark and Light Don't Differ" – 6:45
  5. "At the Heart of Winter" – 8:00
  6. "Years of Silent Sorrow" - 7:55

  Twórcy[]

  Opracowano na podstawie materiału źródłowego.

 • Olve "Abbath" Eikemo - gitara elektryczna, gitara basowa, śpiew, keyboard
 • Reidar "Horgh" Horghagen - perkusja
 • Harald "Demonaz" Nævdal - słowa
 • Przypisy

  1. John Serba: Immortal - "At the Heart of Winter" review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2011-11-20].
  2. Paul Schwarz: Immortal - "At the Heart of Winter" review (ang.). www.chroniclesofchaos.com. [dostęp 2011-11-20].
  3. Encyclopaedia Metallum - Immortal - "At the Heart of Winter" (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-11-20].

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka
 • Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.Reidar Horghagen (ur. 7 maja 1971), znany również jako Horgh - norweski perkusista blackmetalowy, znany z występów w Hypocrisy i Immortal. Horgh dołączył do Immortal w 1996. To właśnie on przejął obowiązki Abbatha, który w partie każdego z instrumentów nagrywał sam. Swoje pierwsze partie Horgh nagrał na album Blizzard Beasts.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.
  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).

  Reklama