• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Asz-Szabab  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wojna w Somalii (2006) rozpoczęła się oficjalnie 21 grudnia 2006 roku, kiedy lider Unii Trybunałów Islamskich, fundamentalistycznego islamskiego rządu, sprawującego faktyczną władzę w Somalii, ogłosił, że "Somalia znajduje się w stanie wojny i wszyscy Somalijczycy powinni wziąć udział w walkach przeciwko Etiopii". 24 grudnia 2006 Etiopia potwierdziła oficjalnie aktywną walkę przeciwko Unii Trybunałów Islamskich.Bitwa o Kismaju – szturm sprzymierzonych sił somalijskich i AMISOM na miasto Kismaju kontrolowane przez rebeliantów z ugrupowania Al-Shabaab rozpoczęty 28 września 2012. Bitwę poprzedził kilkutygodniowy ostrzał miasta.
  Flaga wojenna Asz-Szabab
  Flaga administracyjna Asz-Szabab

  Harakat asz-Szabab al-Mudżahidin (HSM) (arab. حركة الشباب المجاهدين, Ḥarakat ash-Shabāb al-Mujāhidīn; somal. Xarakada Mujaahidiinta al-Shabaab; dosł. Ruch Młodzieży Mudżahedińskiej), powszechniej znana jako Asz-Szabab (dosł. Młodzież, Młodzi) – somalijska radykalna islamistyczna organizacja militarna. Od 2012 formalnie komórka Al-Ka’idy w Rogu Afryki. Ugrupowanie liczy ponad 14 tys. bojowników, którzy walczą w somalijskiej wojnie domowej o przejęcie władzy, wprowadzenie prawa szariatu i ustanowienie kalifatu islamskiego.

  Kismaju (som. Kismaayo; arab. كيسمايو, Kīsmāyū) – portowe miasto w południowej części Somalii liczące około 245 000 mieszkańców. Jest stolicą regionu Dżuba Dolna. Trzecie co do wielkości miasto w Somalii. Położone 528 km na południowy zachód od stolicy kraju, Mogadiszu, przy ujściu rzeki Dżuby do Oceanu Indyjskiego. Ośrodek przemysłowy (przemysł stoczniowy, rybny, obuwniczy, spożywczy), handlowo-usługowy. Port handlowy (głównie wywóz bananów), rybacki i lotniczy. Miasto zostało założone w 1872 r.Atak terrorystyczny w Nairobi – zamach terrorystyczny rozpoczęty 21 września 2013 przez somalijskich islamistów z ugrupowania Asz-Szabab. Zamachowcy wdarli się do centrum handlowego Westgate Mall około południa czasu miejscowego, gdzie wzięli zakładników. Atak był odwetem za działania wojsk kenijskich w Somalii. Kryzys zakładników trwał do 24 września 2013, kiedy obiekt został odbity przez siły bezpieczeństwa. Zginęło łącznie 71 osób, a 175 zostały ranne.

  Ugrupowanie Asz-Szabab wpisane jest na listę grup terrorystycznych przez Australię, Kanadę, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

  Spis treści

 • 1 Historia ugrupowania
 • 2 Liderzy
 • 2.1 Dowódcy
 • 2.2 Inni liderzy
 • 3 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Półwysep Somalijski, zwany także Rogiem Afryki − półwysep o powierzchni wynoszącej ok. 750 000 km² (piąty pod względem powierzchni półwysep na świecie), położony we wschodniej Afryce, między Zatoką Adeńską a Oceanem Indyjskim. Na półwyspie położone jest terytorium Somalii oraz częściowo Etiopii.
  Baydhabo (som. Baydhabo; arab. Bajdabu, Bayḑābū; ang. Baidoa) – miasto w południowo-centralnej Somalii, 256 kilometrów od stolicy Mogadiszu; stolica regionu Bay; 135 tys. mieszkańców (2006). Przemysł spożywczy.
  Bitwa o Dobley – zbrojne starcie między rywalizującymi somalijskimi frakcjami islamistycznymi Hizbul Islam i Al-Shabaab rozegrane w dniach 18 - 19 lutego 2010.
  Bitwa w Gedo – zbrojne starcie między suficką milicją Ahlu Sunna al-Waljama i wspierającymi ich siłami rządowymi, a rebeliantami Al-Shabaab o kontrolę nad regionem Gedo.
  Tymczasowy Rząd Federalny (TFG) (so: Dowladda federaalka kumeelgaarka} - jest to uznany przez społeczność międzynarodową rząd Somalii. Rząd wsparty jest przez Etiopię, Stany Zjednoczone oraz Organizację Narodów Zjednoczonych.
  Bitwa o Beledweyne – zbrojne starcie między prorządową milicją Ahlu Sunnah Wal Jamaah z radykalnymi rebeliantami z grupy Hizbul Islam wspieranymi przez Al-Shabaab, rozegrane w dniach 10 - 14 stycznia i 22 stycznia 2010. Była to pierwsza bitwa w centralnej Somalii od czasu zakończenia sojuszu między rebeliantami. Mimo to rywalizujące frakcje islamistyczne walczyły wspólnie przeciwko milicji Ahlu i oddziałami sił rządowych. Walki zakończyły porażką sufistów Ahlu Sunnah Wal Jamaah.
  Bitwa w Mogadiszu (2009) - starcie, które trwało od 24 lutego do 25 lutego 2009 roku, pomiędzy islamistycznymi rebeliantami, a siłami rządowymi i żołnierzami misji pokojowej Unii Afrykańskiej (AMISOM).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.