Asuan
Elefantyna (arab. Dżazirat Aswan) − wyspa na rzece Nil, poniżej pierwszej katarakty. Współcześnie stanowi część miasta Asuan, w południowym Egipcie. Wyspa ma około 1200 m długości i 400 m szerokości w najszerszym miejscu.File – egipska wyspa na Nilu na wysokości I katarakty. W czasach starożytnych na wyspie znajdował się ośrodek kultu Izydy.
Katarakta – rodzaj progu rzecznego zbudowanego ze skał bardzo odpornych na erozję, sąsiadujących ze skałami mniej odpornymi, wyżłobionymi głębiej przez rzekę. Na styku tych dwóch rodzajów skał powstaje rodzaj zapory pokonywanej przez wodę w gwałtowny sposób. Katarakty są tworzone zazwyczaj ze skał krystalicznych w obrębie zwartych koryt rzecznych (np. na Nilu, Huang He). Są poważnymi barierami w żegludze rzecznej i najczęściej bywają spławne jedynie w porze deszczowej. Termin ten używany jest najczęściej w odniesieniu do rzek Afryki.

Asuan (arab. أسوان, Aswan, Aswān [ʔɑsˈwɑːn]) - miasto na południu Egiptu i zarazem stolica gubernatorstwa o tej samej nazwie. Miasto położone jest na wschodnim brzegu Nilu, przy pierwszej katarakcie i jest z tego powodu celem wycieczek oraz ważnym centrum lokalnej turystyki.
W pobliżu, znajduje się starożytny kamieniołom sjenitu (czerwonego granitu), w którym znaleziono fragmenty rzeźb i nieukończony największy obelisk. Powyżej, na Nilu zbudowano Wysoką Tamę. Spiętrzenie wód doprowadziłoby do bezpowrotnego zniszczenia zabytków w Abu Simbel i na wyspie File. Dzięki pomocy UNESCO zabytki zostały przeniesione w wyżej położone miejsca. Poniżej Wysokiej Tamy, czyli bliżej samego miasta Asuan, znajduje się zbudowana na początku XX wieku Tama Asuańska, starsza i niższa od Wysokiej.
Na Nilu w pobliżu Asuanu, znajdują się dwie duże wyspy – Elefantyna oraz Wyspa Kitchenera. Na Elefantynie znajduje się hotel Oberoi oraz wioski nubijskie, a Wyspa Kitchenera stanowi jako całość ogród botaniczny.
Asuan to jedno z najbardziej suchych zamieszkanych miejsc na świecie. Z tego powodu w większości osad nubijskich po prostu nie ma dachów.
Historia Asuanu[ | edytuj kod]
Przez większość starożytności Asuan (gr. Syene, eg. Swnet) był bardzo ważnym miastem starożytnego Egiptu. W 331 p.n.e. znalazł się w państwie Aleksandra Wielkiego, a po jego rozpadzie w Państwie Ptolemeuszów.
Cesarz Oktawian August przyłączył Egipt wraz z Syene do Imperium rzymskiego. W roku 640 Asuan znalazł się w granicach Kalifatu Bagdadzkiego, a od 800 w podległym mu Państwie Aglabidów. Od roku 969 mieścił się w granicach Państwa Fatymidów, od 1171 Ajjubidów, a od 1250 państwa mameluków. Sułtan Selim I Groźny przyłączył w 1517 Syene i resztę Egiptu do Imperium osmańskiego. Dopiero w 1805 Asuan znalazł się w niepodległym Egipcie rządzonym przez Muhammada Alego, ale w 1849 znowu w państwie tureckim.
W 1882 doszło do interwencji brytyjskiej w Egipcie. Od tego czasu Asuan stał się jednym z najważniejszych miast okupowanego przez Brytyjczyków Egiptu, a od 1914 Protektoratu Brytyjskiego. Od 1922 roku Egipt cieszy się niepodległością, a Asuan jest dalej jednym z ważniejszych jego miast.
Byli w nim też Staś i Nel z powieści H. Sienkiewicza pt. W pustyni i w puszczy.
Inny widok ulicy łączącej stację kolejową z nabrzeżem Nilu
Zobacz też[ | edytuj kod]
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Nazewnictwo geograficzne świata, Zeszyt 2, Bliski Wschód. Warszawa: KSNG, 2004, s. 31.