• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Astronomical Society of the Pacific

  Przeczytaj także...
  Nagroda Doroty Klumpke-Roberts (ang. Klumpke-Roberts Award) została ustanowiona w testamencie przez astronoma Dorotę Klumpke-Roberts i jest przyznawana co roku przez Towarzystwo Astronomiczne Pacyfiku za wybitny wkład w publiczne zrozumienie i popularyzację astronomii.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Edwin Powell Hubble (ur. 20 listopada 1889 w Marshfield w Missouri, zm. 28 września 1953 w San Marino w Kalifornii) – amerykański astronom, któremu powszechnie przypisuje się odkrycie oraz udowodnienie prawdziwości zjawisk przesunięcia ku czerwieni i rozszerzania się Wszechświata.

  Astronomical Society of the Pacific (ASP, pol. Towarzystwo Astronomiczne Pacyfiku) – naukowo-edukacyjna organizacja astronomiczna założona w San Francisco (USA) 7 lutego 1889, zrzeszająca początkowo uczonych zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Ma status prawny organizacji non profit.

  George Ogden Abell (ur. 1 marca 1927 - zm. 7 października 1983) – amerykański zawodowy astronom i popularyzator nauki.Mercury - dwutygodnik naukowy traktujacy o tematyce astronomicznej. Wydawany jest przez Towarzystwo Astronomiczne Pacyfiku od 1972 roku.

  ASP należy obecnie do największych edukacyjnych stowarzyszeń astronomicznych na świecie, ma członków w ponad 70 krajach. Jego celem jest promocja astronomii i jej społecznego znaczenia. Służy temu wiele inicjatyw wydawniczych i projektów, m.in.:

 • Projekt ASTRO – amerykański program ulepszania nauczania astronomii, np. przez spotkania amatorów astronomii z zawodowymi uczonymi;
 • Rodzinne ASTRO – projekt kształcenia dzieci przeznaczony dla rodziców, przygotowujący także naukowców do pełnienia roli wychowawców;
 • Inne programy skierowane na rozwój muzeów, centrów edukacyjnych, klubów itp.
 • W zarządzie ASP byli m.in. Edwin Hubble, George Ogden Abell i Frank Drake.

  San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.Frank Drake (ur. 28 maja 1930 w Chicago) – amerykański astronom i astrofizyk. Zasłynął głównie jako założyciel SETI i twórca równania Drake’a.

  Organizacja wydaje popularny magazyn astronomiczny Mercury, a także magazyn naukowy Publications of the Astronomical Society of the Pacific (PASP), przeznaczony dla zawodowych astronomów. Wydawana przez ASP seria konferencyjna Astronomical Society of the Pacific Conference Series (ASPCS) liczy ponad 400 tomów.

  Astronomia (gr. ἀστρονομία astronomía) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem ciał niebieskich (np. gwiazd, planet, komet, mgławic, gromad i galaktyk) oraz zjawisk, które zachodzą poza Ziemią, jak również tych, które oddziałują w jej atmosferze, wnętrzu lub na powierzchni, a są pochodzenia pozaplanetarnego (np. neutrina, wtórne promieniowanie kosmiczne). Skoncentrowana jest na fizyce, chemii, meteorologii i ruchu ciał niebieskich, zajmuje się także powstaniem i rozwojem (ewolucją) Wszechświata.Złoty Medal Catherine Wolfe Bruce to przyznawane corocznie jednej osobie przez Towarzystwo Astronomiczne Pacyfiku (ASP) odznaczenie za całokształt pracy naukowej, która wniosła wybitny wkład w rozwój astronomii.

  ASP wręcza co roku kilka różnych nagród, m.in.

 • Bruce Medal za życiowy wkład do badań astronomicznych;
 • Klumpke-Roberts Award za przyczynianie się do popularyzacji, rozumienia i społecznego docenienia astronomii;
 • Amateur Achievement Award jako uznanie wkładu amatorów do astronomii;
 • Bart Bok Award (przyznawana razem z American Astronomical Society) za wyróżniające się osiągnięcia studentów.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona ASP (ang.)
 • American Astronomical Society (AAS, Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne) – organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów, jak również inne osoby zainteresowane jej działalnością. Mieści się w Waszyngtonie (USA). Pierwotnie (przed rokiem 1915) nosiła nazwę Astronomical and Astrophysical Society of America.Organizacja non-profit – organizacja, która prowadząc swoją działalność skupia się na wspieraniu prywatnego lub publicznego dobra, nie kierując się osiągnięciem zysku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.