• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Astronautyka - czasopismo  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Krzysztof Boruń (ur. 29 listopada 1923 r. w Częstochowie, zm. 22 maja 2000 r. w Warszawie) – polski pisarz science-fiction, popularyzator nauki. Był dziennikarzem, autorem wielu esejów, felietonów, artykułów i książek.Andrzej Tadeusz Marks (ur. 18 grudnia 1932 w Warszawie, zm. 29 maja 2006) – polski astronom, doktor inżynier, pisarz, popularyzator astronomii i kosmonautyki.

  Astronautyka – kwartalnik, od roku 1970 dwumiesięcznik popularnonaukowy Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, wydawany przez Ossolineum, poświęcony popularyzacji osiągnięć astronautyki. Założony w 1955 jako „Biuletyn Informacyjny” Oddziału Śląskiego i Oddziału Krakowskiego tegoż towarzystwa. Nazwa „Astronautyka” od 1958 roku. Ukazywał się w latach 1958-1992. Potem jego wydawanie było zawieszone i na krótko przywrócone w latach 2000-2002. Wydawcą było Polskie Towarzystwo Astronautyczne.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Polskie Towarzystwo Astronautyczne – organizacja założona w 1954 roku (formalnie zarejestrowana dwa lata później). Skupia osoby zawodowo zajmujące się astronautyką, jak i miłośników tej dziedziny. W latach 1958-2002 wydawało czasopismo „Astronautyka” oraz od 1967 kwartalnik „Postępy Astronautyki” z przerwą w 1990 roku. Siedziba stowarzyszenia mieści się w Warszawie, prezesem jest Maciej Mroczkowski.

  Rok 1958[ | edytuj kod]

  Zeszyt formatu A4 (76 stron maszynopisu), noszący datę 30 czerwca 1958, został oddany do druku 26 lipca w nakładzie 520 egzemplarzy - do Zakładu Produkcji Skryptów Politechniki Warszawskiej. Inicjatorem wydawania przez PTA własnego organu prasowego i założycielem „Astronautyki” był mgr inż. Władysław Geisler, przewodniczący Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego PTA w Katowicach. Wydawnictwo „Astronautyka” nosiło wówczas podtytuł: „Biuletyn Informacyjny PTA” - gdyż stanowiło w pewnym sensie kontynuację i rozwinięcie Biuletynu Informacyjnego Śląskiego Oddziału Woj. PTA w Katowicach, zainicjowanego jeszcze w 1956 w marcu, a od sierpnia 1956 wydawanego już łącznie przez Śląski i Krakowski Oddział PTA (nr 4 i 5) techniką powielaczową jako biuletyn obydwu oddziałów. Począwszy od numeru 5/57 Biuletyn stał się oficjalnym organem informacyjnym PTA, redagowanym przez 3-osobowy zespół w składzie: Lech Bobrowski (Warszawa), Władysław Geisler (Katowice) i Kazimierz Kordylewski (Kraków). Do końca 1957 wyszło 7 zeszytów „Biuletynu”. Przez pierwsze półrocze 1958 trwały zabiegi o przekształcenie „Biuletynu” w periodyczne wydawnictwo prasowe, zakończone ukazaniem się zeszytu nr 1 „Astronautyki” w trzecim kwartale. Zeszyt nr 2 (85 stron) z datą 30.09.1958 został oddany do druku 7 listopada 1958, a zeszyt nr 3 - z datą 31.12.1958 w styczniu 1959 r.

  Olgierd Wołczek (ur. 3 kwietnia 1922 w Toruniu, zm. 24 sierpnia 1982 w Warszawie) – polski fizyk, popularyzator astronautyki, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, autor 32 książek, w większości poświęconych astronautyce.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Zeszyty „Astronautyki” z pierwszego rocznika zawierały artykuły o aktualnych wydarzeniach w kosmosie i nowościach ze świata. Autorami w tym okresie byli: Z. Bartkowski;, Krzysztof Boruń, Jan Gadomski, W. Geisler, R. Janiczka, K. Makowski, Zbigniew Pączkowski, Mieczysław Subotowicz, Janusz Thor, Olgierd Wołczek i Kazimierz Zarankiewicz. Redakcja i administracja znajdowała się w Katowicach. Wydawnictwo redagował zespół w składzie W. Geisler (red.) i członkowie K. Kordylewski, Zb. Pączkowski, O. Wołczek i K. Zarankiewicz. W następnych latach zespół redakcyjny ulegał zmianom.

  Kazimierz Zarankiewicz (ur. 2 maja 1902 w Częstochowie, zm. 5 września 1959 w Londynie) – polski matematyk; profesor mechaniki teoretycznej Politechniki Warszawskiej od 1946 roku. Teoretyk lotów kosmicznych. Prace z topologii, teorii grafów, teorii funkcji zmiennej zespolonej, teorii liczb.International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  Rok 1959,1960[ | edytuj kod]

  W 1959 w miejsce K. Kordylewskiego do zespołu redakcyjnego wszedł J. Thor, który od roku 1960 został też drugim redaktorem wydawnictwa w Warszawie, obok W. Geislera w Katowicach.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.