• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Astra

  Przeczytaj także...
  Orbita – tor ciała (ciała niebieskiego lub sztucznego satelity) krążącego wokół innego ciała niebieskiego. W Układzie Słonecznym Ziemia, inne planety, planetoidy, komety i mniejsze ciała poruszają się po swoich orbitach wokół Słońca. Z kolei księżyce krążą po orbitach wokół planet macierzystych.Antena satelitarna − antena służąca do odbioru lub nadawania sygnału z satelitów telekomunikacyjnych. Anteny satelitarne wykonywane są jako: paraboliczne, offsetowe, panelowe lub wieloogniskowe w układzie pojedynczego, podwójnego zwierciadła lub bezzwierciadłowym.
  Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.

  Astra - zespół osiemnastu satelitów telekomunikacyjnych, należących do konsorcjum SES ASTRA z siedzibą w Luksemburgu, znajdujący się na orbicie geostacjonarnej nad równikiem. Obecnie na orbicie pracuje trzynaście z nich.

  Satelity te nadają sygnał stacji telewizyjnych i radiowych do odbiorców w Europie oraz częściowo w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, tylko w przekazie cyfrowym. Przekazy analogowe (w systemie PAL) zostały wyłączone 29 kwietnia 2012 roku.

  Satelity z rodziny Astra[ | edytuj kod]

  Oferta programowa[ | edytuj kod]

  Obecnie najwięcej programów nadawanych jest z satelitów umieszczonych na pozycji 19,2°E. Z satelitów tych nadaje też jeden polskojęzyczny program telewizyjny i radiowy (TV Trwam i Radio Maryja). Do 29 kwietnia 2012 z pozycji 19,2°E było nadawane 19 niemieckojęzycznych stacji telewizyjnych w przekazie analogowym. Do 31 grudnia 2014 TVP nadawało programy na Astrę 19,2 kodowane w wersji SD TVP 1, TVP 2, TVP HD, TVP Rozrywka. Niekodowane: TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.

  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Telewizja satelitarna – telewizja wykorzystująca nadajniki (tzw. transpondery) umieszczone na sztucznych satelitach Ziemi. Cechą charakterystyczną tego sposobu emisji jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów przy użyciu tylko jednego nadajnika oraz możliwość dotarcia z sygnałem do obszarów, na których tworzenie sieci nadajników naziemnych jest niemożliwe lub nieopłacalne.

  Historia[ | edytuj kod]

  Wprowadzony na rynek w 1988 roku, Astra 1A, który jest pierwszym satelitą w grupie Astra 19,2°E. Z 16 transponderów, Astra 1A pierwszy satelita przeznaczony do odbioru telewizji satelitarnej w całej Europie. Wczesne kanały nadawcze z 19,2°E przeznaczone były przede wszystkim dla Wielkiej Brytanii, Niemiec, krajów Beneluksu i Skandynawii.

  Orbita geostacjonarna to orbita okołoziemska, która zapewnia krążącemu po niej satelicie zachowanie stałej pozycji nad wybranym punktem równika Ziemi. Orbita geostacjonarna jest orbitą kołową zawartą w płaszczyźnie równika. Przebiega na wysokości 35 786 km nad równikiem (42 160 km od środka Ziemi). Prędkość ciała na orbicie geostacjonarnej wynosi około 3,08 km/s, a czas okrążenia przez niego Ziemi jest równy 23 godziny 56 minut i 4 sekundy, czyli dokładnie tyle, ile trwa doba gwiazdowa.DVB (ang. Digital Video Broadcasting) – jest zbiorem powszechnie akceptowalnych standardów dla telewizji cyfrowej. Standardy DVB są zarządzane przez międzynarodowe konsorcjum składające się z ponad 270 członków i publikowane przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ang. European Telecommunications Standards Institute, ETSI), Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki (fr.: Comité Européen de Normalisation Electrotechnique, CENELEC) oraz Europejską Unię Nadawców (ang. European Broadcasting Union, EBU).

  Pierwsze trzy satelity Astra (1A, B, C) emitowały tylko kanały analogowe w PAL i D2-MAC. Czwarty satelita, Astra 1D uruchomiony w 1994 roku także emitował kanały analogowe, jednak realizował też pierwsze przekazy europejskiej telewizji cyfrowej DVB. Kanały te zapewniły szybki rozwój telewizji satelitarnej w całej Europie.

  Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.Północ (symbol N, ang. north; polski skrót płn.) – jedna z czterech stron świata, odnosi się do kierunku, w którym znajduje się północny biegun geograficzny Ziemi.

  Równolegle z przejściem na nadawanie cyfrowe telewizji przez satelitę, przyszedł też czas na szyfrowanie i ukierunkowanie kanałów do poszczególnych krajów lub regionów. Popyt na cyfrową transmisję telewizyjną wymusił zajęcie przez SES dodatkowych pozycji orbitalnych, przewidując pojawienie się nowych sieci cyfrowych skierowanych do konkretnych krajów, począwszy od Astry 28.2 ° E w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

  Astra 1A – geostacjonarny satelita telekomunikacyjny przekazujący sygnał analogowej telewizji satelitarnej do europejskich gospodarstw domowych; pierwszy należący i obsługiwany przez SES S.A., operatora satelitów m.in. z serii Astra. Wyniesiony na orbitę 11 grudnia 1988 roku z kosmodromu Kourou za pomocą europejskiej rakiety Ariane 4 w konfiguracji 44LP. Początkowo nazywany po prostu satelitą Astra. Pierwotnie nadawał z pozycji 19,2°E, w 1991 roku został na tej pozycji uzupełniony kolejnym satelitą, Astrą 1B, a następnie Astrą 1C i Astrą 1D. Po krótkim wykorzystywaniu na pozycji 5,2°E wycofany z użycia i przeniesiony na orbitę cmentarną 10 grudnia 2004 roku. Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Kanały[ | edytuj kod]

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • antena satelitarna
 • telewizja satelitarna
 • free-to-air
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wykaz wszystkich stacji nadawanych z pozycji 19,2°E (pol.)
 • Wykaz wszystkich stacji nadawanych z pozycji 23,5°E (pol.)
 • Wykaz wszystkich stacji nadawanych z pozycji 28,2°E (pol.)
 • Strona SES ASTRA (pol.)

 • Telewizja Trwam – polska stacja telewizyjna o charakterze edukacyjno-poradnikowym i religijnym, z siedzibą w Toruniu, należąca do Fundacji Lux Veritatis zarejestrowanej w Warszawie. Telewizja posiada własny teletekst – „TRWAM-TEXT”. Stacja posiada studia telewizyjne w Toruniu, Warszawie, Lublinie, Chicago i Toronto.FTA (skrót z ang. Free-to-air) – termin oznaczający telewizję oraz radio nadające w sygnale wolnym (potocznie: niezakodowanym, precyzyjniej: niezaszyfrowanym), który może być odbierany przez dowolny odbiornik przystosowany do odbioru danego typu sygnału. Specyfiką mediów oznaczonych jako FTA jest to, iż odbieranie sygnału jest całkowicie bezpłatne.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sat-UK #142 01.11.97
  2. Das Vierte reduziert analoge Verbreitung - DIGITALFERNSEHEN.de, www.digitalfernsehen.de [dostęp 2017-11-22] (niem.).
  Warto wiedzieć że... beta

  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
  Równik – część wspólna powierzchni ciała niebieskiego oraz płaszczyzny prostopadłej do osi obrotu i przechodzącej przez środek masy ciała.
  Satelita telekomunikacyjny – satelita sztuczny umożliwiający teletransmisję sygnałów radiowych i telewizyjnych między naziemnymi stacjami.
  Radio Maryja – polska rozgłośnia radiowa o charakterze społeczno-katolickim, założona w Toruniu w 1991 przez zakonników ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów). Jest jedyną rozgłośnią radiową o charakterze religijnym słyszalną w całej Polsce. Część emitowanych audycji pokrywa się z równoległą transmisją w Telewizją Trwam.
  PAL (ang. Phase Alternating Line) – standard nadawania koloru w sygnale telewizyjnym, używany w telewizji kolorowej. Został opracowany w Niemczech przez Waltera Brucha z zakładów Telefunken i po raz pierwszy zastosowany w 1967 roku.
  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.
  Astra 1D - satelita telekomunikacyjny należący do operatora SES ASTRA. Od lipca 2010 znajduje się na orbicie geostacjonarnej (nad równikiem), na pozycji satelitarnej wykorzystywanej przez SES Astra - 2 stopnia długości geograficznej wschodniej. Satelitę wyniesiono na orbitę 1 listopada 1994. Pierwotnie stacjonował na pozycji 19,2°E, a poprzednio na 23,5°E, gdzie został zastąpiony przez Astrę 1E.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.