• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Astoria - Oregon

  Przeczytaj także...
  Siedziba hrabstwa w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, pełni funkcje urzędu administracyjnego lub siedziby rządu w hrabstwie albo parafii cywilnej. Pojęcie to również odnosi się głównie odnosi się do tego kraju, lecz w Zjednoczonym Królestwie i Irlandii pełnią podobną funkcje pełnią stolice hrabstwa.Holly Madison, właśc. Hollin Sue Cullen (ur. 23 grudnia 1979 w Astorii, Oregon) – amerykańska modelka, występująca w programie telewizyjnym Króliczki Playboya. W Polsce program emitowany jest na stacji telewizyjnej E!, a także na MTV. Od roku 2009 główna bohaterka reality show Holly’s World.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Astoria – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Oregon. 9 477 mieszkańców (2010). Głębokowodny port u ujścia rzeki Kolumbia do Pacyfiku.

  Miasto otrzymało swą nazwę od nazwiska amerykańskiego biznesmena (i pierwszego milionera) Johna Jacoba Astora. Jego American Fur Company założyła w tym miejscu w roku 1811 faktorię handlową i fort o tej właśnie nazwie. Filiami kompanii miały być Pacific Fur Company (czerwiec 1810) i Southwest Fur Company (czerwiec 1811). Zadaniem pierwszej z nich było utworzenie faktorii na pacyficznym wybrzeżu Oregonu w pobliżu ujścia Kolumbii, gdzie Lewis i Clark zimowali w roku 1805. W tym celu Astor wszedł w porozumienie z kanadyjskimi kompaniami futrzarskimi oraz z Kompanią Rosyjsko-Amerykańską zobowiązując się - w zamian za futra - zaopatrywać ich punkty handlowe w Kanadzie i na Alasce.

  Robert Stuart (ur. w 1785 roku w Szkocji, zm. w Detroit w 1848) – amerykański podróżniki i odkrywca, który dokonał odkrycia Przełęczy Południowej w Górach Skalistych.American Fur Company – powstała na początku XIX wieku firma zajmująca się pozyskiwaniem i handlem cennymi futrami dzikich zwierząt (jak np. bobry, gronostaje, czy wydry morskie) odławianych przez Indian północnoamerykańskich i białych - głównie brytyjskich, francuskich i amerykańskich - traperów i myśliwych.

  Dwie ekspedycje wyruszyły do Oregonu. Pierwsza - morzem, na statku zakupionym przez Astora - pod dowództwem Roberta Stuarta, wyruszyła z Nowego Jorku we wrześniu 1810 roku, opłynęła przylądek Horn i dotarła do celu w marcu roku następnego. W trakcie budowy faktorii statek ruszył na północ, ale w Zatoce Nootka doszło do starcia z Indianami, w wyniku którego cała załoga zginęła, a statek został zniszczony.

  Snake – rzeka w Ameryce Północnej, w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, największy dopływ Kolumbii. Długość 1674 km. Ma swój początek na terenie Parku Narodowego Yellowstone (Wyoming), a nastepnie przepływa przez stany Idaho, Oregon i Waszyngton.Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

  Ekspedycja lądowa, dowodzona przez Wilsona P. Hunta, wyruszyła z Saint Louis w kwietniu 1811 roku. Wędrując w górę biegu Missouri, a następnie przez dzisiejsze stany Wyoming i Idaho z biegiem rzek Snake i Kolumbia, dotarła z pewnymi stratami do celu w lutym 1812 roku.

  Astoria otrzymała prawa miejskie 20 października 1876 roku.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Kolumbia (ang. i fr. Columbia) - rzeka w Ameryce Północnej, największa rzeka wpadająca do Pacyfiku na kontynencie. Źródło w kanadyjskich Górach Skalistych w Kolumbii Brytyjskiej. Płynie przez Kanadę i USA. Długość 2000 km, z czego 801 km w Kanadzie. Wpada do Pacyfiku w Astoria w stanie Oregon. Powierzchnia dorzecza wynosi 415 211 km².

  Imieniem miasta nazwano kilka okrętów United States Navy, hotel(ang.) przy placu(ang.) oraz stację metra w Budapeszcie.

  Urodzeni w Astorii[ | edytuj kod]

 • Holly Madison - amerykańska modelka
 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Niemcy Walldorf, Niemcy
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Herbert C. Ebeling: Johann Jakob Astor. Walldorf, Baden-Württemberg: Astor-Stiftung, 1998. ISBN 3-00-003749-7.
 • Karen L. Leedom: Astoria: An Oregon History. Astoria, OR: Rivertide Publishing, 2008. ISBN 978-0-9826252-1-7.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna miasta
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Missouri – rzeka w Stanach Zjednoczonych, dopływ rzeki Missisipi. Wraz z rzeką Missisipi stanowią najdłuższy system rzeczny Ameryki Północnej o długości ok. 5970 km.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Astoria – stacja metra w Budapeszcie, na wschodnim brzegu Dunaju. Stacja leży w ciągu drugiej linii budapeszteńskiego metra. W odległej przyszłości stanie się stacją przesiadkową na projektowaną piątą linię metra.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Walldorf – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, w powiecie Rhein-Neckar. Leży ok. 15 km na południe od Heidelberga, przy autostradzie A5, drogach krajowych B3, B39, B291 i linii kolejowej Mannheim–Karlsruhe.
  John Jacob Astor lub Johann Jakob Astor (ur. 7 lipca 1763 − zm. 31 marca 1848) – emigrant z Niemiec, amerykański handlarz futer i finansista, który zorganizował dwie ekspedycje na północnozachodnie wybrzeże Pacyfiku. Pierwszy amerykański multimilioner.
  Most Astoria-Megler - most kratownicowy nad ujściem rzeki Kolumbia do Oceanu Spokojnego, łączący amerykańskie miejscowości Astoria w stanie Oregon i Megler w stanie Waszyngton. Jego długość wynosi 6545 m, co czyni go najdłuższym mostem kratownicowym w Ameryce Północnej. Most oddany został do użytku 27 sierpnia 1966, po niecałych czterech latach budowy.
  Wilson Price Hunt (czasami William Price Hunt) to amerykański handlarz futer, podróżnik i odkrywca, ur. w Trenton w stanie New Jersey w roku 1782, zm. w St. Louis w 1842.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.