• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aston Martin  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Aston Martin V8 - sportowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Aston Martin w latach 1969-1989. Dostępny jako 2-drzwiowe coupé. Następca modelu DBS. Do napędu użyto silnika V8 o pojemności 5,3 litra. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 5-biegową manualną skrzynię biegów ZF. Samochód został zastąpiony przez model Virage. Samochód był także dostępny jako 2-drzwiowy kabriolet, wersja ta występowała pod nazwą V8 Volante. Łącznie wyprodukowano 4021 egzemplarzy modelu V8 (wliczając Volante i Volare).Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Aston Martin Lagonda Limitedbrytyjski producent luksusowo-sportowych samochodów z siedzibą w Gaydon, w hrabstwie Warwickshire, w Wielkiej Brytanii. Nazwa firmy pochodzi od wyścigu Aston Clinton Hill Climb i nazwiska jednego z założycieli, Lionel Martin.

  Od 1994 do 2007 Aston Martin był częścią Premier Automotive Group, własnością Ford Motor Company. 12 marca 2007 został sprzedany spółce w skład której wchodzi: David Richards (właściciel firmy Prodrive), John Sinders oraz kuwejckie spółki Investment Dar i Adeem Investment. Ford zachował 15% udziałów.

  Operacja Piorun – czwarty oficjalny film o przygodach brytyjskiego agenta Jamesa Bonda, w reżyserii Terence’a Younga na podstawie powieści Iana Fleminga Operacja Piorun. Także po raz czwarty w rolę agenta 007 wcielił się Sean Connery. Film opowiada o walce Jamesa Bonda z Emilio Largo, żądającym ogromnego okupu pod groźbą zniszczenia Miami.Aston Martin 2-Litre Sports – sportowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Aston Martin w latach 1948–1950. Dostępny jako 2-drzwiowy roadster. Do napędu użyto silnika R4 o pojemności dwóch litrów. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 4-biegową manualną skrzynię biegów. Następcą pojazdu został model DB2.

  Od 2013 koncern Daimler AG zakupił 5% akcji, dzieląc się najnowszą technologią. Trwają rozmowy nad częściowym lub całkowitym zakupem udziałów Astona Martina Lagondy Limited.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Luksusowe wyposażenie
 • 3 Udział w filmach
 • 3.1 Modele
 • 3.1.1 Dawniej produkowane
 • 3.1.2 Obecnie produkowane
 • 3.1.3 Koncepty
 • 3.1.4 Aston Martin Racing (samochody wyścigowe)
 • 4 Przypisy
 • 5 Linki zewnętrzne
 • Aston Martin DB7 Zagato - sportowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Aston Martin w latach 2002-2003. Dostępny jako 2-drzwiowe coupé lub 2-drzwiowy kabriolet. Następca modelu V8 Zagato. Do napędu użyto silnika V12 o pojemności 5,9 litra. Moc przenoszona była na tylną oś poprzez 6-biegową manualną skrzynię biegów. Został zastąpiony przez model DB AR1. Powstało 99 egzemplarzy DB7 Zagato.Aston Martin V8 Vantage – sportowy samochód osobowy produkowany przez firmę w latach 1977–1989. Dostępny jako 2-drzwiowe coupé lub 2-drzwiowy kabriolet. Do napędu użyto silnika V8 o pojemności 5,3 litra. Moc przenoszona była na koła tylne poprzez 5-biegową manualną skrzynię biegów. Został zastąpiony przez model Virage/V8 Vantage. Przez cały okres produkcji powstało 534 egzemplarze.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Aston Martin DB6, model samochodu marki Aston Martin jest poprawioną wersją modelu Aston Martin DB5. Na rynku pojawił się w 1965 roku i utrzymał się tam do 1970 roku. DB6 był drugim samochodem agenta Jamesa Bonda. Brał udział w filmach "Goldfinger" i "Operacja Piorun".
  Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.
  Aston Martin DB4 – model produkowany przez Aston Martin w latach 1958-1963. Otrzymał nową bryłę nadwozia a serce tego samochodu zostało stworzone przez Polaka Tadeusza Marka. Był to bardzo udany samochód. Nowy silnik sprawił, że Aston odnosił liczne sukcesy w rajdach i wyścigach.
  Śmierć nadejdzie jutro (tytuł oryginalny Die Another Day) – brytyjski film fabularny z 2002 roku, 20. film z cyklu o przygodach Agenta 007. Był to 4. i ostatni film z udziałem Pierce’a Brosnana w roli głównej. Film wyreżyserował Lee Tamahori.
  Lagonda - brytyjskie przedsiębiorstwo wytwarzające luksusowo-sportowe samochody założone w 1909 roku. Lagonda w 1947 roku została zakupiona przez koncern Aston Martin i funkcjonowała jako jej część pod nazwą: Aston Martin Lagonda. Pomimo rezygnacji z samodzielnego stosowania marki na rynku cyklicznie pojawiają się prototypy marki Lagonda oraz do prasy przedostają się informacje o planach wprowadzenia jej do sprzedaży obok aut marki Aston Martin. Najbardziej znany powojenny model to Aston Martin Lagonda montowany od połowy lat 70-tych do początku lat 90-tych.
  Aston Clinton – wieś w Anglii, w hrabstwie Buckinghamshire, w dystrykcie Aylesbury Vale. Leży 53 km na północny zachód od centrum Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 3542 mieszkańców.
  Aston Martin DB Mark III – sportowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Aston Martin w latach. Dostępny jako 2-drzwiowe coupé lub 2-drzwiowy kabriolet. Następca modelu DB2/4 Mk11. Do napędu użyto silnika R6 o pojemności 2,9 litra. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 4-biegową manualną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model DB4.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.125 sek.