• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Asterix i Obelix: Tajemnica magicznego wywaru

  Przeczytaj także...
  Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Asterix i Obelix: Tajemnica magicznego wywaru (fr. Astérix: Le Secret de la Potion Magique) – francuski film animowany z 2018 roku wyreżyserowany przez Alexandre’a Astiera i Louisa Clichy'ego, powstały na podstawie serii komiksów pt. Asteriks autorstwa Rene Gościnnego i Alberta Uderzo.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Premiera filmu odbyła się 5 grudnia 2018 we Francji. Miesiąc później, 18 stycznia 2019, obraz trafił do kin na terenie Polski.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Panoramix, twórca magicznego wywaru dającego Galom siłę ulega wypadkowi: spada z drzewa podczas zbiorów jemioły. Druid chce odejść na emeryturę i musi znaleźć ucznia, któremu powierzy recepturę specyfiku. Razem z Asterixem i Obelixem wyrusza na poszukiwania swojego następcy. Jednak Rzymianie zamierzają mu przeszkodzić i wykraść Galom przepis na magiczny napój. Oprócz Rzymian Panoramixowi zagraża też złowrogi druid Sulfurix.

  Albert Uderzo (ur. 25 kwietnia 1927 w Fismes) – francuski rysownik i scenarzysta komiksowy pochodzenia włoskiego. Znany m.in. z serii o Asteriksie i Umpa-pa, stworzonymi we współpracy z Rene Goscinnym.René Goscinny (ur. 14 sierpnia 1926 w Paryżu, zm. 5 listopada 1977 tamże) – scenarzysta i pisarz, jeden z najbardziej znanych twórców komiksu europejskiego.

  Obsada[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Astérix - Le Secret de la Potion Magique (fr.). AlloCine. [dostęp 2019-01-15].
  2. Amid Amidi: France's Highly Anticipated 'Asterix: The Secret of the Magic Potion' Launches Trailer (ang.). Cartoon Brew, 13 lipca 2018. [dostęp 2019-01-15].
  3. Kuba Wojewódzki użyczy głosu do filmu „Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru" (pol.). wirtualnemedia.pl, 3 grudnia 2018. [dostęp 2019-01-15].
  4. „Asteriks i Obeliks: Tajemnica magicznego wywaru”: obsada dubbingu (pol.). polski-dubbing.pl. [dostęp 2019-01-15].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Asterix i Obelix: Tajemnica magicznego wywaru w bazie IMDb (ang.)
 • Asterix i Obelix: Tajemnica magicznego wywaru w bazie Filmweb
 • Asterix (fr. Astérix) – seria komiksowa autorstwa René Goscinnego (scenariusz albumów 1-24) i Alberta Uderzo (rysunki; scenariusz od albumu 25), kontynuowana przez Jean-Yvesa Ferri (scenariusz albumu 35) i Didiera Conrada (rysunki). Po raz pierwszy ukazał się w magazynie Pilote 29 października 1959.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.76 sek.