• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Asterix i Obelix: Misja Kleopatra  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Asteriks i Kleopatra (ang. Asterix and Cleopatra, fr. Astérix et Cléopâtre, 1965) – francuski komiks autorstwa René Goscinnego i Alberta Uderzo, szósty z serii o przygodach Asteriksa, Obeliksa i Panoramiksa, Galów. Jest to jeden z najbardziej znanych komiksów z tej serii, doczekał się dwóch ekranizacji: animowanego Asterix i Kleopatra z 1968 roku i aktorskiego Asterix i Obelix: Misja Kleopatra z 2002 roku, gdzie w role Asteriksa wcielił się Christian Clavier a Obeliksa Gérard Depardieu. Tomasz Kozłowicz (ur. 17 lipca 1964 roku w Łodzi), polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Aktor warszawskiego Teatru Ateneum.

  Asterix i Obelix: Misja Kleopatra (fr. Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre, ang. Asterix & Obelix: Mission Cleopatra, niem. Asterix & Obelix: Mission Kleopatra, 2002) – francusko-niemiecki film komediowy/przygodowy w reżyserii Alaina Chabata. Scenariusz filmu oparto o komiks autorstwa René Goscinnego i Alberta Uderzo. We Francji film w kinach zobaczyło 14 559 509 widzów, dzięki czemu obraz jest czwartym filmem francuskim w historii pod względem liczby widzów. Otrzymał pozytywne recenzje; serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 86%. Fabułę w dużej mierze wzorowano na animacji Asterix i Kleopatra z 1968 roku.

  Wojciech Paszkowski (ur. 28 lutego 1960 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny, dubbingowy i filmowy. Absolwent warszawskiej PWST.Adam Bauman (ur. 10 czerwca 1957 w Warszawie) – polski lektor, aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, także scenarzysta. Mąż Agaty Gawrońskiej.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Jest rok 54 przed narodzeniem Chrystusa. Prawie cała Galia (z wyjątkiem jednej osady uparcie stawiającej opór najeźdźcom) jest podbita przez Rzym. Pod jarzmem Imperium Rzymskiego znajduje się również Egipt, rządzony przez piękną Kleopatrę (Bellucci).

  Alain Chabat (ur. 24 listopada 1958 w Oranie, Algieria) – reżyser, scenarzysta, producent, aktor i rysownik francuski.Jarosław Boberek (ur. 14 czerwca 1963 w Szczecinku) – polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, reżyser polskiego dubbingu.

  Władczyni Egiptu, urażona sarkazmem Juliusza Cezara (Chabat), proponuje mu zakład: jeśli jej lud, potomkowie faraonów, w ciągu 3 miesięcy wybudują Cezarowi wspaniały pałac, on publicznie przyzna, że naród egipski jest najpotężniejszy. Do wykonania tego trudnego zadania Kleopatra zatrudnia Numernabisa (Debbouze) – tryskającego energią architekta o dość awangardowym podejściu do budownictwa.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.

  Bliski załamania Numernabis zwraca się o pomoc do galijskiego Druida Panoramiksa (Rich), w nadziei, że uda mu się zdobyć choć odrobinę dodającego siły napoju magicznego. Panoramiks, wraz z Asteriksem (Clavier), Obeliksem (Depardieu) i pieskiem Idefiksem wyruszają do Egiptu, by pomóc Numernabisowi.

  Dojście do celu utrudniają im złośliwe intrygi Marnypopisa (Darmon) – nadwornego architekta Kleopatry.Trawiony zawiścią postanawia użyć całej swej złowrogiej mocy, by się zemścić. Zadania nie ułatwiają również armie Cezara, prowadzone przez groźnego Gajusza Ceplusa (Dieudonne).

  Asterix i Kleopatra (ang. Asterix and Cleopatra, fr. Astérix et Cléopâtre, 1968) – belgijsko-francuski film animowany, opowiadający kolejne przygody dzielnych Gallów – Asteriksa i Obeliksa. Tym razem pomagają Kleopatrze wybudować wspaniały pałac. Jest to druga adaptacja filmowa komiksów René Goscinnego i Alberta Uderzo. W Polsce serial był emitowany na kanałach takich jak TVP 2, Polsat i TV Puls.Krystyna Grażyna Czubówna (ur. 2 sierpnia 1954 w Nowym Sączu) – polska dziennikarka, prezenterka programów informacyjnych oraz lektorka filmów przyrodniczych i audycji radiowych. Z wykształcenia prawnik.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dolar (dollar) to waluta wielu krajów świata. Dzieli się na 100 centów. Nazwa dolara - podobnie jak nazwa waluty Słowenii sprzed 1 stycznia 2007 - tolar, pochodzi od dawnej srebrnej monety – talara. Dolar został oficjalną jednostką monetarną USA w 1785 roku. Jednak zarówno samo słowo angielskie, jak i pieniądze o takiej nazwie istniały już wcześniej.
  Scenariusz – to materiał literacki będący podstawą realizacji fabuły. Scenariusz może sam w sobie stanowić utwór oryginalny, być przeróbką utworu dramatycznego zawierającego dialogi i odautorskie didaskalia, czy też przeróbką dzieła literackiego nie dramaturgicznego (adaptacja scenariuszowa opowiadania, powieści, noweli, itp.). Scenariusz przystosowuje dramat, słuchowisko, utwór niedramatyczny, itp. oraz składniki takiego utworu do wymagań sceny, filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, spektaklu telewizyjnego czy nagrania radiowego. Scenariusz opierający się na specjalnie napisanym przez scenarzystę lub reżysera (film autorski), oryginalnym utworze dla filmu, zwany jest scenariuszem filmowym.
  Obeliks (we francuskim oryginale Obélix) – postać z cyklu komiksów Asterix Renégo Gościnnego i Alberta Uderzo. Gal, dostawca menhirów i nieodłączny przyjaciel Asteriksa. W dzieciństwie wpadł do kotła z magicznym napojem dającym nadludzką siłę, przez co ciągle jest pod jego wpływem – za wszelką cenę chce spróbować napoju, jednak druid Panoramiks rzadko daje mu do tego okazję.
  Agata Gawrońska-Bauman (ur. 5 lutego 1969 w Warszawie) – polska aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, a także reżyser dubbingu.
  Christian Clavier (ur. 6 maja 1952 roku w Paryżu) – francuski aktor, scenarzysta i producent filmowy i telewizyjny, znany widzom głównie z ról komediowych.
  Kleopatra VII Filopator, Kleopatra Wielka, gr. Κλεοπάτρα Φιλοπάτωρ, egip. Qlwpdrt – Kliupadrat (ur. 69 rok p.n.e., zm. 12 sierpnia 30 roku p.n.e. w Aleksandrii) – ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu, panująca w latach 51–30 p.n.e. Nosiła tytuły Królowa, Nowa Bogini, Bogini Miłująca Ojca, Bogini Miłująca Ojczyznę. Była córką Ptolemeusza XII Auletesa. Po wstąpieniu na tron poślubiła swego brata Ptolemeusza XIII. Na skutek intryg dworskich opuściła Egipt i udała się do Palestyny, gdzie zdobyła poparcie Cezara, z którym miała syna, Ptolemeusza XV Cezariona. Dzięki interwencji wojskowej Cezara powróciła na tron egipski. Po śmierci Ptolemeusza XIII, który zginął na skutek zamieszek antyrzymskich w Aleksandrii, Kleopatra poślubiła drugiego brata, Ptolemeusza XIV. Z nim odbyła podróż do Rzymu w celu wzmocnienia więzi politycznych pomiędzy obydwoma państwami. Po śmierci Cezara powróciła do Egiptu i rozkazała zamordować małżonka, po czym w imieniu małoletniego Cezariona objęła rządy.
  Idea (obecnie Orange) – była marka sieci telefonii komórkowej w Polsce, działająca w latach 1998-2005, której operatorem był PTK Centertel.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.956 sek.