• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Asjut

  Przeczytaj także...
  Miasteczko uniwersyteckie, także miasteczko akademickie – część miasta, w której znajdują się budynki uniwersytetu, akademii lub innej szkoły wyższej, m.in. biblioteka, domy studenckie i in.Koptowie (arab. أقباط Akbat) – ogólne określenie wiernych kościołów koptyjskich: ortodoksyjnego kościoła koptyjskiego i kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego. Obecnie grupa liczy około 11,2 mln wiernych kościoła ortodoksyjnego (głównie w Egipcie, duża część w diasporze w Europie Zachodniej i w Ameryce Północnej, niewielka liczba w pozostałych krajach Lewantu) i około 210 tys. wiernych kościoła koptyjsko-katolickiego (wyłącznie w Egipcie).
  Matka Boża (skr. MB), Theotokos (gr. Θεοτόκος), pot. Matka Boska, Boża Rodzicielka, Bogurodzica a. Bogarodzica – jeden z dwóch (obok „Najświętsza Maryja Panna”) oficjalnych tytułów Marii z Nazaretu, matki Jezusa, używany m.in. w Kościele katolickim i Kościołach prawosławnych (cs. Boharodzica). W wersji współczesnej tytuł ten brzmiałby Matka Boga.

  Asjut (arab. أسيوط, Asyūţ) – miasto w Egipcie, ośrodek administracyjny muhafazy Asjut, port nad Nilem. Liczyło około 389 tys. mieszkańców w 2006 roku. Przez miasto przepływa również Kanał Ibrahimija. Miasto często nazywane Napoleonem nad Nilem lub Palermo w czadorze.

  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.

  W starożytności Asjut (zwane Lykopolis) było stolicą 13 nomu oraz ośrodkiem kultu Wepwaweta, wilkogłowego bóstwa. W czasach późniejszych stanowiło ważny postój karawan. Do końca XIX wieku odbywał się tu największy w Egipcie targ niewolników. Asjut było pierwszym miastem w latach 90 XX w. Środkowym Egipcie, które ustanowiło strefę zakazaną dla turystów, ze względu na tutejsze silne ugrupowanie skrajnych islamistów Bractwa Muzułmańskiego, którzy walcząc przeciwko państwu, atakowali turystów oraz siły bezpieczeństwa. Po dekadzie obowiązywania godziny policyjnej, licznych aresztowań członków terrorystów islamskich, konflikt wygasł.

  Nil (łac. Nilus, gr. Νεῖλος, arab. النيل) – najdłuższa rzeka na Ziemi (według niektórych źródeł, najdłuższa jest Amazonka i ta wersja pojawia się coraz częściej w nowych opracowaniach) w środkowej i północno-wschodniej Afryce, przecinająca wszystkie strefy klimatyczne kontynentu. Płynie na obydwu półkulach; źródło znajduje się na 2°16′55.92″S, 29°19′52.32″E, a ujście na 31°N. Licząca prawie 3 mln km² powierzchnia dorzecza, na kontynencie afrykańskim ustępuje jedynie dorzeczu rzeki Kongo.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  W Asjut znajduje się nowoczesny kampus akademicki, szereg uniwersytetów pod wspólnym szyldem, jeden z najlepszych ośrodków edukacyjnych w Egipcie. Na terenie kampusu znajduje się basen, otwarty dla kobiet przez 2 godziny w tygodniu.

  Kluby sportowe[ | edytuj kod]

 • Asjut Cement
 • Przemysł[ | edytuj kod]

 • Cementownia
 • Turystyka[ | edytuj kod]

  Nad bezpieczeństwem czuwa policja turystyczna (w większości ubrana po cywilnemu), eskortująca turystów pieszo lub na motocyklach i ochroną przed wejściem hotelowym, w którym są zagraniczni turyści. Miasto posiada liczne hotele i bazę gastronomiczno-rozrywkową, Jedynym lokalem w którym podaje się alkohol jest bar w hotelu Assiutel. Do zabytków należą: Stare Miasto, łaźnia turecka Hammam Sabit, trzy średniowieczne gospody dla kupców, Wyspa Bananowa, były amerykański college chłopięcy z przeł. XIX i XX w., Taggart Library Museum z mumiami psów i ryb, sierociniec Malga Trasher oraz była Zapora Asjut.

  Muhafaza (arab. محافظة – muhafazah, liczba mnoga: muhafazat) – jednostka podziału administracyjnego wielu państw arabskich, m.in. Iraku, Syrii, Jemenu, Libanu, Egiptu, Omanu, Jordanii, do 2003 roku także Libii.Jassy, Iaşi (węg. Jászvásár) – miasto w północno-wschodniej Rumunii (w historycznej Mołdawii), nad rzeką Bahlui (dorzecze Prutu); ośrodek administracyjny okręgu Jassy; 308,8 tys. mieszkańców (2009).

  Edukacja[ | edytuj kod]

 • Uniwersytet Asjut
 • Transport[ | edytuj kod]

 • Kolejowy
 • Autobusowy
 • Lotniczy - Port lotniczy Asjut
 • Okolice miasta[ | edytuj kod]

  Asjut słynie z położonych na przedmieściach miasta dwóch klasztorów (Klasztor Najświętszej Maryi Panny w Dirunka Dajr al-Adhara oraz Spalony Klasztor Majr Dajr al-Muharaq), gdzie według wierzeń koptów objawiała się wielokrotnie Matka Boska. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się klasztor ukrywała się w jaskiniach przed Herodem Święta Rodzina podczas – ich zdaniem – trwającego 4 lata pobytu w Egipcie. W okolicach miasta znajdują się liczne pozostałości po Sauti – stolicy nomu, którą Grecy nazwali Lykopolis (Miasto Wilka), od miejscowego boga Upuauta (Otwierający Drogi).

  Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) – komisja odpowiedzialna za ustalanie polskich nazw geograficznych świata (egzonimów) oraz za reprezentowanie Polski w kwestiach nazewnictwa geograficznego na arenie międzynarodowej.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Urodzeni w Asjut[ | edytuj kod]

 • Izzat Hanfi – legendarny mafioso
 • Ruby – gwiazda muzyki pop
 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Jassy Rumunia
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Asyut (ang.). W: City Population [on-line]. [dostęp 2017-02-02].
  2. Nazewnictwo geograficzne świata, Zeszyt 2, Bliski Wschód. Warszawa: KSNG, 2004, s. 31.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Praca zbiorowa: Przewodniki Wiedzy i Życia - Egipt. Warszawa: Hachette Livre Polska sp. z o.o., 2009, s. 176. ISBN 978-83-7575-648-7.
 • Święta Rodzina, czasami nazywana też Najświętszą Rodziną – w teologii chrześcijańskiej rodzina, której członkami byli Jezus Chrystus, Najświętsza Maria Panna i święty Józef. Jak poświadcza Ewangelia Mateusza, genealogiczne pochodziła ona z rodu Dawida.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Herod Wielki (Herodes Magnus), czasami w literaturze opisywany jako Herod (II) Wielki (ur. 73 lub w 72 roku p.n.e., zm. 4 roku p.n.e.) – syn Idumejczyka Antypatra i Nabatejki Kypros. Od roku 47 p.n.e. był namiestnikiem Galilei mianowanym przez swojego ojca, a od 46 r. p.n.e. namiestnikiem Celesyrii i Samarii z ręki Sekstusa Cezara. W latach 37 - 4 p.n.e. król Judei z łaski Rzymu.
  Asjut (arab. أسيوط ة) prowincja gubernatorska (muhafaza) w Egipcie, w Górnym Egipcie na długości około 120 km wzdłuż Nilu. Stolicą administracyjną jest Asjut. Populacja szacowana jest na 3,1 mln. mieszkańców na powierzchni 1553 km².
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Palermo (włoski: Palermo, sycylijski: Palermu lub Palemmu, grecki: Panormos) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Palermo. Panormos powstało już w starożytności, jako kolonia fenicka. Według danych na rok 2009 gminę zamieszkuje 657 936 osób, 4140,6 os./km².
  Czador (perski: چادر) – zewnętrzny strój, noszony przez kobiety; jest to jedna z form przestrzegania hidżabu, czyli muzułmańskich zasad ubierania się, wywiedzionych z Koranu. Jest to tradycyjny strój noszony przez kobiety w Iranie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.052 sek.