• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Asian Football Confederation  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa Azji w futsalu (AFC Futsal Championship) – turniej futsalowy mający na celu wyłonienie Mistrza Azji w futsalu. Rozgrywany jest od 1999 (do 2008 r. co roku, od 2010 r. co dwa lata). Dotychczas odbyło się 12 turniejów.Reprezentacja Cypru Północnego w piłce nożnej jest jedną z najlepiej zorganizowanych reprezentacji nienależących do FIFA i UEFA, ponieważ nie są członkiem ONZ. O członkostwo w tej organizacji Turcy mieszkający na Cyprze zabiegają już od 1955, kiedy to Cypryjski Związek Piłki Nożnej postanowił tymczasowo zawiesić udział klubów z Cypru Północnego w celu uniknięcia konfliktów między grecko a tureckojęzycznymi obywatelami tego kraju. Z tego powodu tureckojęzyczni Cypryjczycy postanowili założyć własną federację piłkarską, której odmówiono w tym samym roku członkostwa w FIFA. Po utworzeniu nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Tureckiej Republiki Północnego Cypru (1983) FIFA z powodu problemów politycznych na wyspie zaprowadziła bojkot reprezentacji. Członkowie FIFA nie mogą rozgrywać z nią meczów pod groźbą zawieszenia. Cypr Północny uważa to za dyskryminację, wielokrotnie odbywały się protesty w tej sprawie. Jak dotąd reprezentacja rozgrywa mecze jedynie z innymi zespołami niezrzeszonymi w FIFA.
  Członkowie AFC zaznaczeni na różowo.

  Asian Football Confederation (AFC) – Azjatycka Konfederacja Piłkarska założona została 8 maja 1954 roku w Manili (Filipiny). 21 czerwca tego samego roku uznała ją Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA). AFC założyło 12 azjatyckich federacji narodowych; obecnie skupia ich 47 (stan z 10 stycznia 2013) z czego jedna nie należy do FIFA, kolejne 6 nie należy do AFC są to: (Abchazja, Cypr Północny, Górski Karabach i Osetia Południowa, Wyspy Kokosowe i Wyspa Bożego Narodzenia). Siedzibą AFC jest Kuala Lumpur.

  Reprezentacja Kirgistanu w piłce nożnej powstała w 1992 po rozpadzie ZSRR. Jest regulowana przez Federację Piłki Nożnej Republiki Kirgiskiej. Pierwszy mecz zagrała 26 września 1992 przeciw Kazachstanowi i zremisowała 1:1.Reprezentacja Pakistanu w piłce nożnej – reprezentacja państwowa Pakistanu, pod zarządem Pakistańskiego Związku Piłki Nożnej założonego w 1947. Od 1948 federacja jest członkiem FIFA, od 1954 członkiem AFC. Pakistańczycy nigdy nie awansowali do finałów Mistrzostw Świata ani Pucharu Azji. Obecnie w rankingu FIFA reprezentacja zajmuje 165. miejsce.

  Spis treści

 • 1 Członkowie założyciele
 • 2 Obecni członkowie
 • 3 Władze
 • 4 Rozgrywki AFC
 • 5 Inne rozgrywki i Turnieje Międzypaństwowe w Azji
 • 6 Azja w MŚ
 • 7 Przypisy
 • 8 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reprezentacja Palestyny w piłce nożnej istniała w latach 1928-1948, jako reprezentacja brytyjskiej terytorium mandatowego – Palestyny. Rozegrała pięć spotkań (po dwa kwalifikacyjne do Mistrzostw Świata 1934 i 1938, oraz towarzyski mecz z Libanem), przegrała wszystkie oprócz ostatniego.
  Reprezentacja Malediwów w piłce nożnej gra pod egidą Malediwskiego Związku Piłki Nożnej (ang. Football Association of Maldives). Federacja została założona w 1982. Członkiem FIFA i AFC została w 1986. Malediwczycy nigdy nie awansowali do finałów Mistrzostw Świata ani Pucharu Azji. Obecnie w rankingu FIFA reprezentacja zajmuje 148 miejsce.
  W barażach interkontynentalnych do Mistrzostw Świata wezmą udział 4 zespoły z 4 kontynentów (Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Azja, Oceania).
  Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.
  Piłkarze reprezentacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich tylko raz wystąpili w finałach mistrzostw świata, ale w 1990 roku we Włoszech przegrali wszystkie trzy mecze – z Kolumbią (0:2), RFN (1:5) i Jugosławią (1:4).
  Reprezentacja Kambodży w piłce nożnej gra pod egidą Kambodżańskiej Federacji Piłki Nożnej. Federacja została założona w 1933, członkiem FIFA została w 1953, AFC w 1957. Największym osiągnięciem reprezentacji jest zdobycie czwartego miejsca w Pucharze Azji w 1972. Nigdy nie uczestniczyła w Mistrzostwach Świata. Obecnie w rankingu FIFA zajmuje 189. miejsce.(kwiecień.2013)
  Kuwejt, Państwo Kuwejt (Daulat al Kuwajt دولة الكويت) – państwo położone w południowo-zachodniej Azji, na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej. Graniczy z Irakiem (242 km) i Arabią Saudyjską (222 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 464 km, ponadto 499 km wybrzeża morskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.083 sek.