• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ash Ketchum


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Satoshi Tajiri (jap. 田尻智 Tajiri Satoshi, ur. 28 sierpnia 1965) – projektant gier, twórca serii gier Pokémon. Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Brock (jap. Takeshi) – fikcyjna postać ze świata Pokémon, jeden z głównych bohaterów anime pod tym samym tytułem.
  Cosplay Asha Ketchuma

  Ash Ketchum (jap. サトシ Satoshi) – fikcyjna postać wykreowana przez Satoshiego Tajiriego, główny bohater anime Pokémon.

  Pokémon (jap. ポケモン) w Japonii Poketto Monsutā (jap. ポケットモンスター, Poketto Monsutā ang. Pocket Monsters, pol. Kieszonkowe potwory) – japoński serial anime tworzony od 1997 r. W Japonii odcinki dzielą się na cztery serie: Pokémon, Pokémon: Advanced Generation, Pokémon: Diamond & Pearl i Pokémon: Best Wishes!, jednak wszędzie poza nią stosowany jest podział na 15 sezonów.Anime (jap. アニメ, Anime) – skrócone angielskie słowo animation (jap. アニメーション, animēshon) oznaczające film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy do określenia japońskich filmów animowanych oraz stylu japońskiej animacji. Istniejąca również teoria o pochodzeniu terminu anime od francuskiego słowa animé (animowany) lub les dessins animés (animowane obrazy) jest dyskusyjna. Obie formy – pierwotna animēshon i skrócona anime – są rozpoznawane przez Japończyków. Po raz pierwszy terminu anime użył japoński teoretyk filmowy Taihei Imamura w latach 40. XX wieku, zastępując nim dotychczasowe określenie manga-eiga (jap. 漫画映画, manga-eiga).

  Historia[ | edytuj kod]

  Ash Ketchum to trener z Kanto, główna postać anime Pokémon, którego celem jest zostać Mistrzem Pokémon. Pochodzi z Alabastii, gdzie mieszkał z mamą Delią do 10. roku życia. Po skończeniu 10 lat został trenerem Pokémonów, jednak spóźnił się na wybór Pokémona – startera; Profesor Oak wówczas podarował mu jedynego Pokémona, jak mu pozostał – elektrycznego Pikachu, który okazał się uparty i nieposłuszny. Ostatecznie zostali przyjaciółmi. W podróży chłopakowi towarzyszy grupa przyjaciół, w tym Misty i Brock, a także inne Pokémony.

  Cosplay (z ang. costume playing – przebieranie) – znajdujące korzenie w japońskiej kulturze przebieranie się za postacie z mangi, anime, gier komputerowych i filmów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tim Larimer: Pokémon: The Ultimate Game Freak (ang.). Time Asia, 1999-11-22. [dostęp 2016-11-15].
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.006 sek.