Aschaffenburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aschaffenburg (nazwa lokalna: Aschebersch) – miasto będące siedzibą jednego z powiatów bawarskiego okręgu Dolna Frankonia. Obszar ten wchodzi także w skład regionu metropolitalnego Frankfurt/Ren-Men.

Alemanowie, Alamanowie – germański związek plemienny; od III wieku n.e. prowadzący najazdy na zachodnie prowincje cesarstwa rzymskiego.Wolfgang-Felix Magath (ur. 26 lipca 1953 w Aschaffenburgu) – niemiecki trener piłkarski i były piłkarz. Obecnie szkoleniowiec angielskiego Fulham.

Z blisko 70 tys. mieszkańcami Aschaffenburg jest największym miastem bawarskiego odcinka Dolnego Menu, a drugim po Würzburgu najludniejszym ośrodkiem miejskim regionu Dolna Frankonia. Znajdują się tutaj siedziby urzędu powiatowego oraz uczelnia Hochschule Aschaffenburg.

Geografia[ | edytuj kod]

Położenie geograficzne[ | edytuj kod]

Wzgórza Spessartu
Rzeka Men

Aschaffenburg leży na zachodnim krańcu Spessartu i północno-zachodnim skraju, tzw. Mainviereck. Przez miasto przepływają rzeki Men i Aschaff. Aschaffenburski powiat grodzki od zachodu, północy i od wschodu otoczony jest ziemiami wchodzącymi w skład powiatu ziemskiego Aschaffenburg. Na południu miasto graniczy z powiatem Miltenberg. Z Aschaffenburgiem graniczą następujące gminy (wymienione zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od północy zaczynając): Johannesberg, Glattbach, Goldbach, Hösbach, Haibach, Bessenbach, Sulzbach am Main, Niedernberg, Großostheim, Stockstadt am Main, Mainaschaff i Kleinostheim.

Stiftskirche St. Peter und Alexander (pl. Kolegiata św. Piotra i Aleksandra) – najstarszy kościół w Aschaffenburgu. Otton Szwabski zezwolił w X wieku na wybudowanie tutaj pierwszej świątyni na planie czterokąta. Zalążek bazyliki powstał jako romańska bazylika, natomiast następne części budynku zbudowane zostały w stylu wczesnogotyckim. Świątynia znajduje się w posiadaniu licznych dzieł sztuki, których część wystawiona jest w Stiftsmuseum der Stadt Aschaffenburg. Od 1958 roku kościół nosi miano bazyliki mniejszej.Stiftsmuseum der Stadt Aschaffenburg (pl. Muzeum Kościelne Miasta Aschaffenburg) – jedno z muzeów miejskich w Aschaffenburgu, w którym znajdują się zbiory związane z prahistorią, średniowieczem, czasami oświecenia oraz sztuką sakralną doby baroku. Placówka ulokowana jest na starym mieście. Budynek poprzez romański krużganek jest połączony z bazyliką mniejszą świętych Piotra i Aleksandra (po niemiecku Stiftskirche St. Peter und Alexander).

Geologia[ | edytuj kod]

Tylko w nielicznych miejscach w Europie występuje awenturyn. Minerał ten jest wydobywany między innymi w okolicach Aschaffenburga i w Austrii (w pobliżu Mariazell w Styrii). Większe ilości tego bogactwa naturalnego występują jedynie w rejonie Uralu.

Części miasta i jego otoczenie[ | edytuj kod]

Podział Aschaffenburga na części miasta (Stadtteile) określono w dokumencie z 2010 roku. Na podstawie tzw. „Kleinräumige Gliederung 2010” zostały jasno określone ich nazwy, powierzchnie i zaludnienie. W roku wydania dokumentu Aschaffenburg zamieszkiwany był przez 68 722 mieszkańców. Miasto składało się z 10 części miasta:

Wojna chłopska (niem. Bauernkrieg) mająca miejsce w latach 1524-1526, była największym w dziejach Niemiec wystąpieniem chłopskim, przeciw panom feudalnym i zakończyła się całkowitą klęską powstańców.Spessart – pasmo górskie w południowo-zachodniej części Niemiec. Położone one jest w kraju związkowym Hesja oraz Bawaria (Dolna Frankonia). Najwyższy jego szczyt – Geiersberg wznosi się na wysokość 585 metrów nad poziomem morza. Inne nazwy tego regionu to: „Las Dzięciołów” oraz „Górzysty Las”.
 • Śródmieście: 32 621 mieszkańców, 841 ha
 • Damm: 13 253 mieszkańców, 731 ha
 • Schweinheim: 10 918 mieszkańców, 1598 ha
 • Nilkheim: 5913 mieszkańców, 802 ha
 • Obernau: 4754 mieszkańców, 810 ha
 • Leider: 3206 mieszkańców, 317 ha
 • Strietwald: 2975 mieszkańców, 755 ha
 • Österreicher Kolonie: 1681 mieszkańców, 32 ha
 • Gailbach: 1765 mieszkańców, 316 ha
 • Obernauer Kolonie: 1141 mieszkańców, 45 ha
 • Gospodarka[ | edytuj kod]

  W mieście rozwinął się przemysł odzieżowy, maszynowy, metalowy oraz papierniczy.

  Region Frankfurt/Ren-Men (Frankfurt/Rhein-Main), w skrócie nazywany po prostu "Ren-Men" (Rhein-Main) jest aglomeracją w południowej Hesji, jak i w graniczących krajach związkowych Nadrenii-Palatynacie i Bawarii.Kraslice (niem. Graslitz) - miasto w Czechach, w kraju karlowarskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 8 135 ha, a liczba jego mieszkańców 7 159 osób. Pochodzi stąd firma Amati, producent wysokiej klasy instrumentów perkusyjnych oraz dętych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Museum jüdischer Geschichte und Kultur (pol. Muzeum Historii i Kultury Żydowskiej) – mieści się przy Wolfsthalplatz na starówce miasta w Aschaffenburgu. Placówka ta obok m.in. Muzeum Przyrodniczego oraz Zamkowego wchodzi w skład państwowych Muzeów Miasta Aschaffenburg.
  Wielkie Księstwo Würzburga (niem. Großherzogtum Würzburg) – państwo istniejące w Niemczech w latach 1806-1814. Powstało z ziem zsekularyzowanego biskupstwa Würzburga, jako rekompensata dla arcyksięcia Ferdynanda Habsburga w zamian za ziemie wielkiego księstwa Salzburga, które to w 1805 na podstawie pokoju w Preszburgu, dostało się w ręce jego starszego brata – cesarza Franciszka II. Do oficjalnego rozwiązania cesarstwa rzymskiego, Ferdynand tytułował się elektorem Würzburga (Kurfürstentum Würzburg). Od 6 sierpnia 1806 nosił tytuł wielkiego księcia. Ferdynand przystąpił do związku reńskiego w dniu 30 września 1806. Po klęsce Napoleona pod Lipskiem, przyłączył się do koalicji antynapoleońskiej 26 października 1813.
  Glattbach – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Bayerischer Untermain, w powiecie Aschaffenburg. Leży około 3 km na północ od centrum Aschaffenburga, przy autostradzie A3.
  Dipisi (od ang. displaced persons, w skrócie DPs) – określenie stosowane przez Aliantów wobec osób, które w „wyniku wojny znalazły się poza swoim państwem i chcą albo wrócić do kraju, albo znaleźć nową ojczyznę, lecz bez pomocy uczynić tego nie mogą”.
  Święte Cesarstwo Rzymskie (łac. Sacrum Romanum Imperium lub Sacrum Imperium Romanum (S.I.R.) od 1254, niem. Heiliges Römisches Reich, potocznie (od 1441) łac. Sacrum Romanum Imperium Nationis Germanicae, niem. Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation) – nazwa państwa stanowiącego kontynuację cesarstwa zachodniorzymskiego, odwołująca się zarówno do idei jak i kształtu politycznego średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy. Składało się formalnie z rdzenia którym było Królestwo Niemieckie oraz z równoprawnych mu formalnie Królestwa Włoch (de facto do 1648) i Królestwa Burgundii (od 1032, de facto do 1378).
  Matthias Grünewald, właśc. Mathis Gothard-Neithard (ur. ok. 1480 w Würzburgu, zm. 31 sierpnia 1528 w Halle an der Saale) – niemiecki malarz, architekt i inżynier (budowniczy urządzeń wodnych).
  Sportverein Viktoria 01 e.V. – niemiecki klub piłkarski z siedzibą w mieście Aschaffenburg, grający w Regionallidze (grupa Bayern), stanowiącej czwarty poziom rozgrywek w Niemczech.

  Reklama