Arystobul z Chalkis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Arystobul III, Arystobul Młodszy (zm. najwcześniej w 92) – bratanek Heroda Agryppy I, król Armenii Mniejszej od 54 do 71, później Chalkis do 93 roku.

Galilea (hebr. הגליל, ha-Galil; arab. الجليل‎, Al-Dżalil; łac. Galilaea) – kraina historyczna w północnym Izraelu i w Palestynie, między Morzem Śródziemnym a rzeką Jordan.Neron (Lucius Domitius Ahenobarbus, po adopcji przez Klaudiusza Nero Claudius Caesar Drusus Germanicus, ur. 15 grudnia 37 w Ancjum, zm. 9 czerwca 68 w Rzymie) – cesarz rzymski w latach 54-68, syn Gnejusza Domicjusza Ahenobarbusa i Agrypiny Młodszej, późniejszej żony cesarza Klaudiusza.

Był synem Heroda z Chalkis i jego pierwszej żony Mariamme V. Został wspomniany w liście cesarza rzymskiego Klaudiusza z 28 czerwca 45 roku, w którym władca przywrócił Żydom prawo do przechowywania świętych szat arcykapłana.

Po śmierci ojca w 48 roku ze względu na młody wiek nie mógł objąć pozostawionego przez niego królestwa. W 49 roku Chalkis otrzymał Herod Agryppa II, brat stryjeczny Arystobula. On sam pozostał w Rzymie. Przypuszczalnie w 53 roku poślubił swoją kuzynkę – Salome III, wdowę po Filipie, tetrarsze Batanei, Gaulanitydy, Trachonu i Paneas. Pojawiła się hipoteza, że żoną Arystobula była nie Salome III, lecz bliżej nieznana córka Heroda Antypasa, tetrarchy Galilei i Perei; nie spotkała się ona z uznaniem w literaturze przedmiotu.

Armenia Inferior (Armenia Mniejsza/Mała) – kraina historyczna położona w północno-wschodniej Azji Mniejszej na wschód od Pontu, bogata w rudy metali . Pierwotnie integralna część starożytnej Armenii, w wyniku upadku imperium Persji po podbojach Aleksandra Macedońskiego, na dwa stulecia niezależne państwo, które zdołało rozszerzyć swe granice po wybrzeża Morza Czarnego. Pod koniec II w. p.n.e. została opanowana przez króla Pontu Mitrydatesa VI, a po jego porażce w wojnach z republiką rzymską znalazła się w strefie wpływów rzymskich. Nazwana "Armenia Inferior" dla odróżnienia od Wielkiej Armenii ("Armenia Maior").Herod Agryppa II (ur. ok. 27 w Rzymie, zm. 92/93 lub 99/100 w Rzymie) – król Chalkis w latach 49-53, Batanei, Gaulanitydy, Trachonu i Paneas od 53. Syn Heroda Agryppy I, po śmierci ojca w 44 roku z racji młodego wieku nie odziedziczył jego królestwa. Później jednak otrzymał nadania od cesarzy rzymskich Klaudiusza i Nerona. W okresie wojny żydowskiej zajmował stanowisko prorzymskie. Oskarżany o kazirodczy związek ze swoją siostrą Bereniką.

W 54 roku został mianowany przez nowego cesarza Nerona królem Armenii Mniejszej.

Z małżeństwa z Salome III miał trzech synów: Heroda VII, Agryppę IV i Arystobula IV.

Nieco monet z przedstawieniem jego i jego żony zostało odnalezionych.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Numeracja ta dotyczy przedstawicieli dynastii herodiańskiej, odróżnia Arystobula III od jego dziadka Arystobula I i stryja Arystobula II.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ciecieląg Jerzy, Polityczne dziedzictwo Heroda Wielkiego. Palestyna w epoce rzymsko-herodiańskiej, Kraków 2002, s. 156–159.
 • Jerzy Janusz Ciecieląg (ur. 28 września 1971 w Staszowie) - historyk, adiunkt w Katedrze Historii Starożytnej w Instytucie Historii Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Badacz historii narodu żydowskiego w okresie hellenistycznym i rzymskim. Jest wykładowcą w katedrze Historii Starożytnej Uniwersytetu Pedagogicznego.Salome (zm. po 92) – przedstawicielka dynastii herodiańskiej. Wnuczka Heroda Wielkiego. Córka Heroda III i Herodiady. Znana głównie z roli, jaką odegrała przy śmierci Jana Chrzciciela – zachwycony tańcem Salome Herod Antypas, tetrarcha Galilei i Perei, obiecał spełnić każde jej życzenie, a ta – na polecenie matki – zażądała głowy żydowskiego proroka.
  Warto wiedzieć że... beta

  Herod Antypas (ok. 22 p.n.e.–po 39 n.e.) – tetrarcha Galilei i Perei od 4 p.n.e., syn Heroda Wielkiego i brat Heroda Archelaosa. Założyciel Tyberiady. Poślubił swoją bratową Herodiadę, czym wywołał oburzenie wśród Żydów. Skazał na śmierć krytykującego ten związek Jana Chrzciciela. W 39 roku został skazany na wygnanie przez Kaligulę.
  Herod z Chalkis, czasami w literaturze opisywany jako Herod V (ur. 10 lub 9 p.n.e., zm. 48) - wnuk Heroda Wielkiego, król Chalkis od 41.

  Reklama