Arystobul I - syn Heroda Wielkiego
Mariamme (w niektórych opracowaniach Mariamne), znana jako Mariamme I (ur. ok. 53 p.n.e., zm. 29/28 p.n.e.) - księżniczka żydowska z dynastii Hasmoneuszy, druga żona Heroda Wielkiego.Samaria (hebr. שומרון) − ruiny starożytnego miasta położonego w Samarii, w środkowej części Izraela. Miejsce wykopalisk archeologicznych znajduje się pod administracją Autonomii Palestyńskiej.
Herod Agryppa I, właściwie Marcus Iulius Agrippa (ur. w 10 lub 9 p.n.e. - zm. w 44 w Cezarei) – król Batanei, Gaulanitydy, Trachonu i Paneas od 37, Galilei i Perei od 39, Judei od 41. Wnuk Heroda Wielkiego. Brat Heroda z Chalkis i Herodiady. W 37 roku otrzymał z nadania Kaliguli tetrarchię swojego stryja Filipa, a dwa lata później ziemie innego stryja - Heroda Antypasa. W 41 roku odegrał istotną rolę przy objęciu władzy przez Klaudiusza, a ten w zamian nadał mu Judeę. Niepochlebną opinię zyskał między innymi z powodu stracenia apostoła Jakuba Większego. Historyk rzymski, Kasjusz Dion nazywa go nauczycielem tyrana, w nawiązaniu do Kaliguli, a w stenogramie procesowym Akta Izydora pada określenie - Żydek za trzy obole.
Arystobul I (ur. ok. 35 p.n.e., zm. 7 p.n.e.) - królewicz żydowski.
Był synem Heroda Wielkiego i Mariamme I, księżniczki hasmonejskiej. W 24 p.n.e. razem ze swoim bratem Aleksandrem I został wysłany do Rzymu w celach edukacyjnych. Ojciec przyjechał po nich w 17 p.n.e., a po powrocie do Judei nadał majątki i ożenił ich. Żoną Arystobula została jego kuzynka Berenika I, córka Kostobara I i Salome I.
W 13/12 p.n.e. był obecny w Rzymie razem z Aleksandrem I, gdzie przed cesarzem Oktawianem Augustem oskarżono go o spiskowanie przeciwko ojcu. Proces zakończył się pojednaniem Heroda z synami. Później Aleksander i Arystobul ponownie zostali oskarżeni, osądzeni w Berytos i straceni przez uduszenie w Samarii.
Arystobul z Bereniką miał pięcioro dzieci - byli to:
Przypisy[ | edytuj kod]
- Numeracja stosowana przez literaturę naukową; ma na celu odróżnienia go od innych przedstawicieli dynastii herodiańskich noszących to imię.