• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arviat

  Przeczytaj także...
  Inuktitut (ᐃᓄᒃᑎᑐᑦ inuktitut znaczy dosłownie język ludzi albo nasz język), język eskimoski − język aglutynacyjny należący do rodziny języków eskimo-aleuckich, używany głównie w Kanadzie.Nunavut (ang. wym. [ˈnuːnəˌvʊt]; inuktitut ᓄᓇᕗᑦ, wym. [ˈnunavut]) – terytorium Kanady. Nunavut w inuktitut oznacza „nasz kraj”. Nunavut graniczy od zachodu z Terytoriami Północno-Zachodnimi od południa z Manitobą. Posiada też południową granicę morską z Quebekiem i Ontario (przez Zatokę Hudsona) i na wschodzie poprzez Cieśninę Davisa, Naresa i Morze Baffina z Grenlandią. Terytorium zawiera wody i lody dochodzące do bieguna północnego. Terytorium zostało utworzone w 1999 z terenów Terytoriów Północno-Zachodnich. Ustawa o Nunavut, została uchwalona przez Parlament Kanady. Ustawa została przygotowana na podstawie roszczenia Nunavut z 1993. Około 85% ludności terytorium stanowią Inuici. Językiem urzędowym terytorium obok angielskiego i francuskiego są języki inuktitut i inuinnaqtun.
  Kivalliq (in. ᑭᕙᓪᓕᖅ) – region w kanadyjskim terytorium Nunavut. Siedziba władz znajduje się w Rankin Inlet. Większość ludności regionu stanowią Inuici. W danych kanadyjskiego Urzędu Statystycznego region znajduje się pod nazwą Region Keewatin (jest to nazwa sprzed 1999 roku, kiedy obszar ten stanowił część Terytoriów Północno-Zachodnich).

  Arviat (inuktitut ᐊᕐᕕᐊᑦ, do 1989 Eskimo Point) – osada w Kanadzie, w terytorium Nunavut. Położona na zachodnim brzegu Zatoki Hudsona, w regionie Kivalliq. Liczy 2318 mieszkańców (2011).

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.