• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Artysta jednego przeboju

  Przeczytaj także...
  A Girl Like You” – northern soulowa piosenka szkockiego piosenkarza Edwyna Collinsa, która znalazła się na trzecim jego albumie Gorgeous George z 1994 roku. Utwór sampluje motyw perkusyjny z kompozycji Lena Barry’ego, „1-2-3” z 1965 roku.Lista przebojów, synonim: top (ang. charts) – pojęcie związane z tzw. popkulturą to zestawienie najbardziej popularnych spraw, rzeczy, utworów w danym okresie.
  Edwyn Collins (ur. 23 sierpnia 1959 w Edynburgu) – szkocki muzyk rockowy. Gra muzykę z pogranicza popu, rocka i bluesa.

  Artysta jednego przeboju (ang. one-hit wonder) – artysta muzyczny znany generalnie z jednego utworu, który stał się przebojem na liście przebojów i dał mu popularność na pewien czas.

  VH1 (VH-1: Video Hits One do 1994 roku) jest amerykańskim kanałem telewizji kablowej, utworzonym w styczniu 1985 roku, przez Warner-Amex Satellite Entertainment, oddział Warner Communications, właścicieli MTV. VH1 i MTV są obecnie częścią MTV Networks, oddziału Viacom.Los Del Río – hiszpański duet grający muzykę pop, założony w 1993 roku przez Antonio Romero Mongę i Rafaela Ruíza. Najbardziej znany z piosenki Macarena (1993), określany jest jako artysta jednego przeboju. W 2002 wygrał w plebiscycie na "Największego artystę jednego przeboju".

  Przykłady[]

  Telewizja VH1 stworzyła ranking 100 piosenek, które na krótki czas stały się przebojami. Pierwsze miejsce zajął zespół Los Del Río z piosenką „Macarena”. W rankingu znalazł się także austriacki artysta Falco, znany z przeboju „Rock me Amadeus” oraz Edwyn Collins z utworem „A Girl Like You”.

  Macarena – przebój hiszpańskiego duetu Los Del Río. Muzyka jest połączeniem flamenco i popu. W 1993 r. piosenka o dziewczynie imieniem Macarena odniosła sukces w Hiszpanii i Meksyku, jej nowa wersja z 1996 r. stała się światowym hitem. Do piosenki stworzono grupowy układ choreograficzny. W grudniu 2001 roku wydano świąteczny mix piosenki pod nazwa „Macarena (Christmas Joy Mix)” gdzie między zwrotkami są śpiewane różne anglojęzyczne kolędy m.in „Jingle Bells” w wykonaniu tancerek."Rock Me Amadeus" - piosenka z niemieckim tekstem, a z refrenem śpiewanym po angielsku, austriackiego wokalisty Falco skomponowana przez braci Bolland i Falco, wydana w 1985 na albumie Falco 3 oraz na singlu w roku następnym. Jedyne pierwsze miejsce tego wykonawcy w Stanach Zjednoczonych (gdzie Falco często jest uważany za artystę jednego przeboju), Vienna Calling doszło do 10 pozycji. Rock me Amadeus pozostaje do dziś jedynym niemieckojęzycznym numerem jeden w USA.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • One Hit Wonder Central – one hit wonders music of the 50's, 60's, 70's, 80's and 90's (ang.)
 • Top 15 One Hit Wonders (ang.)
 • Top 10 Classical One Hit Wonders (ang.)
 • Przebój, szlagier lub hit (to ostatnie określenie pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza to samo i dosłownie tłumaczy się jako uderzenie) – popularny w określonym czasie utwór muzyczny lub piosenka. Określenie zazwyczaj odnosi się do muzyki rozrywkowej lecz często znaczenie jego rozciąga się na muzykę poważną oraz na inne dziedziny sztuki mówiąc na przykład o "przeboju filmowym" lub "kinowym". Przebój muzyczny zwykle charakteryzuje się łatwo wpadającą w ucho melodią i jest wielokrotnie emitowany przez stacje radiowe, oraz osiąga wysoką sprzedaż. Choć istnieją ponadczasowe przeboje, których popularność zdaje się nie przemijać, to zasadniczo mamy tu do czynienia ze zjawiskiem okresowym.Falco, właśc. Johann (Hans) Hölzel (ur. 19 lutego 1957 w Wiedniu, zm. 6 lutego 1998 w Puerto Plata) – austriacki wokalista i muzyk.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.