• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arturo Sandoval

  Przeczytaj także...
  Chucho Valdés (ur. 9 października 1941 w Quivicán, Kuba) - kubański pianista, bandleader, kompozytor i aranżer. Jest synem słynnego Bebo Valdésa, także pianisty, szefa muzycznego słynnego hawańskiego klubu Tropicana.Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Arturo Sandoval (ur. 6 listopada 1949 w Artemisie) – kubański trębacz i pianista jazzowy.

  Podczas swojego pobytu na Kubie pozostawał pod wpływem takich jazzmanów jak Charlie Parker, Clifford Brown i Dizzy Gillespie, którego spotkał w 1977 r.

  W 1999 r. Sandoval otrzymał amerykańskie obywatelstwo.

  John Birks "Dizzy" Gillespie (ur. 21 października 1917 w Cheraw, Karolina Południowa, zm. 6 stycznia 1993 w Englewood, New Jersey) – amerykański trębacz, kompozytor i wokalista jazzowy, współtwórca stylu bebop. Laureat NEA Jazz Masters Award 1982.Irakere (w yoruba oznacza „roślinność”) – kubański zespół założony w 1973 przez pianistę Chucho Valdeza. Wśród jego członków znajdowali się: flecista José Luis Cortés, późniejszy założyciel NG La Banda, perkusista Anga Díaz, który później wyemigrował do Francji, perkusista Fran Padilla, który później wyemigrował do Hiszpanii, saksofonista Paquito D’Rivera, który podczas tournée w 1980 wyemigrował do USA i trębacz Arturo Sandoval, który wyemigrował do USA w roku 1990. W 1980 otrzymali nagrodę Grammy dla najlepszego zespołu grającego muzykę latynoską za album Irakere.

  Życie Sandovala stało się tematem filmu z 2000 r. pt. Miłość lub ojczyzna. Historia Arturo Sandovala. Główną rolę w filmie zagrał Andy García.

  W 2001 roku pojawił się gościnnie, jako on sam, w operze mydlanej Moda na sukces.

  Początki[ | edytuj kod]

  Arturo Sandoval swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 12 lat od nauki podstaw teorii muzyki i gry na perkusji. Grał już na wielu instrumentach, kiedy zdecydował się grać na trąbce. W 1964 r. rozpoczął trzyletnią naukę gry na trąbce w Kubańskiej Narodowej Szkole Sztuki. W wieku 16 lat jego idolem był Dizzy Gillespie. W 1971 r. trafił do wojska, lecz mógł cały czas grać w Orquesta Cubana de Musica Moderna i kontynuować rozwój artystyczny.

  Jerzy Milian (ur. 10 kwietnia 1935 w Poznaniu) – muzyk jazzowy, malarz i kompozytor, wibrafonista. W wieku szesnastu lat ukończył Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w Poznaniu. Jego nauczycielami byli m.in. Wolfram Heicking i Bogusław Schaeffer.Andy Garcia, właśc. Andrés Arturo García Menéndez (ur. 12 kwietnia 1956 w Bejucal, Prowincja Mayabeque, do 2010 Prowincja Hawana) – kubański aktor i reżyser.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Na Kubie Sandoval grał w zespole Irakere z Chucho Valdezem i Paquito D’Rivera. Szybko stali się światową sensacją. Występ na Newport Jazz Festival w 1978 r. rozpoczął ich karierę amerykańską i zagwarantował kontrakt z Columbia Records. W 1981 r. Sandoval opuścił zespół i założył własny band.

  Clifford Brown (ur. 30 października 1930 w Wilmington, zm. 26 czerwca 1956) – amerykański trębacz jazzowy związany z nurtami bebopu i hard bopu.Moda na sukces (ang. The Bold and the Beautiful, w skrócie B&B, dosł. Śmiali i piękni) – amerykańska opera mydlana, stworzona przez Lee Phillip Bell i Williama Josepha Bella. Zadebiutowała w CBS 23 marca 1987 roku, zastępując serial Capitol. Premiera w Polsce odbyła się 5 września 1994 roku w TVP1; obecnie ta opera mydlana jest emitowana od poniedziałku do czwartku, o godz. 14:30, z powtórkami w weekendy. Moda na sukces doczekała się emisji w prawie 100 krajach. Z tego powodu została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. W 2008 roku, serial oglądany był przez 26,2 mln ludzi na całym świecie (znaczna część z Włoch, gdzie znany jest jako Beautiful i z Francji, gdzie jest emitowany jako Top modèles i Amour, gloire et beauté). Moda na sukces jest najdłużej emitowanym serialem w Polsce.

  Cieszył się ogromnymi sukcesami stojąc nieco z boku głównego nurtu jazzu. Nagrywał z takimi muzykami jak: Jerzy Milian, Johnny Mathis, Gloria Estefan, Kenny G, Paul Anka, Frank Sinatra i Dave Grusin. Koncerował także z Woodym Hermanem, Herbie Hancockiem, Woodym Shawem, Stanem Getzem, Tonym Benettem, Patti LaBelle i Céline Dion.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Tony Bennett, właśc. Anthony Dominick Benedetto (ur. 3 sierpnia 1926 w Queens w Nowym Jorku) – amerykański wokalista jazzowy.

  Wpływy[ | edytuj kod]

  Najważniejszym niewątpliwie muzykiem, który wywarł wpływ na Sandovala, jest jego „ojciec duchowy” Dizzy Gillespie. Kiedy ci dwaj trębacze spotkali się na Kubie w 1977 r., Dizzy grał ze Stanem Getzem. Sandoval powiedział później: „Poszedłem do łodzi spotkać się z nimi. Nigdy nie miałem kompleksów w spotkaniach ze znanymi ludźmi. Jeśli kogoś poważam, idę do niego i próbuję się z nim spotkać”. Z powodu sytuacji politycznej Kuba była odizolowana od amerykańskiej muzyki przez około 20 lat. Gillespie chciał posłuchać tradycyjnej kubańskiej guaguanco (odmiany kubańskiej rumby), co umożliwił mu Sandoval.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Woodrow "Woody" Charles Herman (ur. 16 maja 1913 w Milwaukee, zm. 29 października 1987 w Los Angeles) – amerykański muzyk jazzowy, klarnecista i saksofonista.

  W 2006 r. Arturo Sandoval otworzył klub jazzowy w Miami Beach – The Arturo Sandoval Jazz Club. Jest otwarty sześć nocy w tygodniu dla muzyki granej na żywo.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Arturo Sandoval na stronie allmusic.com (ang.). allmusic.com. [dostęp 2011-05-24].
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.
  Warto wiedzieć że... beta

  Artemisa – miasto w zachodniej Kubie, stolica prowincji La Habana, liczy około 73 tys. mieszkańców (2003). Ośrodek rolno - przemysłowy; wielka cementownia.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Céline Marie Claudette Dion Angélil (ur. 30 marca 1968 w Charlemagne) – kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów pochodząca z francuskojęzycznej prowincji Quebec. Dysponuje 5-oktawowym mezzosopranem lirycznym. Posiada słuch absolutny. Tworzy w wielu gatunkach muzycznych, jest jedną z czołowych przedstawicielek adult contemporary. Nagrywa klasyczne chansony, soul, blues, jazz, pop tradycyjny, folk. Śpiewa po francusku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku i włosku, nagrała także utwory po japońsku. Poza śpiewaniem zajmuje się w dużej mierze działalnością charytatywną. Wspiera finansowo fundacje, przeznacza na nie m.in. części dochodów ze swoich koncertów czy sprzedaży płyt.
  Dave Grusin (ur. 26 czerwca 1934 w Littleton) – amerykański kompozytor, aranżer i pianista jazzowy. Twórca wielu tematów muzycznych do filmów kinowych i telewizyjny, m.in. wyróżnionego Oscarem w roku 1968 filmu "Absolwent". Jest laureatem prestiżowych nagród filmowych w dziedzinie muzyki filmowej, m.in. nagrody Grammy za muzykę do wcześniej wspomnianego "Absolwenta". Współzałożyciel wytwórni płytowej GRP Records.
  Trąbka – Instrument dęty blaszany. Najpopularniejszy z tej grupy instrumentów, do których należą także: róg (waltornia), puzon, tuba i wiele innych. Trąbka jest instrumentem transponującym - jej najpopularniejszym strojem jest B, lecz występują także trąbki C, D, Es, F lub A. Jest to związane z tradycją pochodzącą jeszcze z czasów, w których instrumenty dęte blaszane bez systemu wentyli wydawały tylko szereg tonów naturalnych, dlatego też występowały różne odmiany instrumentu, przeznaczone do grania w różnych tonacjach (z niewielką ilością znaków przykluczowych). Trąbka w stroju B przyjęła się z powodu swego optymalnego brzmienia i wymagań technicznych, stawianych instrumentaliście pod względem zadęcia. Skala instrumentu (zakres dźwięków): od fis małego do e³. Oprócz najbardziej popularnych odmian trąbki używane są:
  Paquito D’Rivera (ur. 4 czerwca 1948 w Hawanie) – kubański saksofonista i klarnecista. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.502 sek.