• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arturo Prat

  Przeczytaj także...
  Huáscar – okręt pancerny klasy monitor z II połowy XIX wieku, służący w Marynarce Wojennej Peru i Chile. Został zbudowany w Wielkiej Brytanii w 1865 dla floty wojennej Peru. Odznaczył się szczególnie podczas wojny o Pacyfik w 1879, w toku której został zdobyty i wcielony do marynarki wojennej Chile. Obecnie, od 1952, jako pomnik chwały morskiej obu krajów, pełni rolę okrętu-muzeum w chilijskim porcie wojennym Talcahuano. Jest jednym z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych okrętów Ameryki Południowej.Okręt pancerny to ogólnie okręt posiadający pancerz. Obejmuje klasy okrętów takie, jak m.in. pancernik i krążownik.
  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.

  Arturo Prat Chacón (ur. 4 kwietnia 1848 - zm. 21 maja 1879), oficer chilijskiej marynarki wojennej, jeden z bohaterów narodowych Chile.

  Arturo Prat Chacón

  Urodził się w Ninhue. W 1854 jego rodzina przeniosła się do Santiago (do domu stojącego na obecnej ulicy Arturo Prat). W 1858 wstąpił do szkoły morskiej, którą ukończył w 1861 jako kadet. Pływał wówczas na korwecie "Esmeralda", z którą była następnie związana większość jego kariery. W lipcu 1864 Prat zdał egzaminy i uzyskał stopień oficerski. Pod koniec 1865 wybuchła wojna Chile i Peru z Hiszpanią. 26 listopada 1865, w potyczce morskiej pod Papudo, "Esmeralda" pod dowództwem Juana Williamsa Rebolledo zdobyła hiszpańską kanonierkę, wcieloną następnie do służby Chile jako "Covadonga". Rząd Chile awansował wszystkich uczestników starcia i Prat zyskał stopień porucznika. Prat wziął następnie udział w starciu sojuszniczej eskadry pod Abtao 7 lutego 1866 z dwoma hiszpańskimi fregatami, na pokładzie "Covadongi", zakończonym wycofaniem się Hiszpanów.

  Juan de Dios Aldea Fonseca (ur. 24 maja 1853 w Chillán - zm. 24 maja 1879 w Iquique) - marynarz chilijski, bohater bitwy pod Iquique. Urodził się w ubogiej rodzinie jako syn nauczyciela José Manuela Aldea i Úrsuli Fonseca. Spędził dzieciństwo w Santiago u dziadków ze strony ojca - Juana de Dios Aldea i Marii Antoniety Contreras. W wieku ośmiu lat poszedł do Szkoły Franciszkańskiej w Chillán gdzie ujawniło się jego zainteresowanie wojskiem. Po okresie zamieszkiwania u ciotki, 1 sierpnia 1872 roku wstąpił w szeregi Marynarki Chile dostając przydział do Batalionu Artylerii Marynarki stacjonującego w Valparaiso. W 1874 roku został skierowany do Valdivia otrzymując jednocześnie awans na kaprala. W 1876 roku został starszym kapralem a rok później sierżantem . W czerwcu 1877 roku został przydzielony do korwety Esmeralda. W lutym roku następnego został przeniesiony na ponton Thalaba. Służył też w intendenturze w Valparaiso. Po wybuchu wojny saletrzanej został skierowany na pokład Esmeraldy. W czasie bitwy pod Iquique 21 maja 1879 roku jako jedyny członek załogi wraz z Arturo Pratem przeszedł celem dokonania abordażu na pokład peruwiańskiego monitora Huascar. Prat zginął na miejscu, Juan de Dios Aldea został natomiast ranny w szyję, lewe ramię i prawa nogę. Po rozejściu się okrętów został przetransportowany do szpitala w Iquique, gdzie amputowano mu ranione kończyny. Pomimo pomocy lekarskiej zmarł 24 maja, w dniu swych 26 urodzin. Na jego cześć nazwano wyspę w chilijskiej części Patagonii.Valparaíso (/balpaɾaˈiso/) – miasto w środkowym Chile położone u podnóża Andów, stolica regionu Valparaíso, port nad Oceanem Spokojnym. Założone w 1536. W okresie kolonialnym port i ośrodek gospodarczy Wicekrólestwa Peru. W XVIII-XX wieku wielokrotnie niszczone przez trzęsienia Ziemi. W 1866 bombardowane przez flotę hiszpańską podczas wojny hiszpańsko-peruwiańskiej. W 1884 w Valparaíso zawarty układ chilijsko-boliwijski po wojnie o Pacyfik.

  Po wojnie, Prat nadał służył w marynarce Chile, uczestnicząc w licznych rejsach. Stał się też wykładowcą w Akademii Morskiej Chile, a od 1871 zastępcą dowódcy korwety "Esmeralda". W 1873 awansował na komandora podporucznika, w tym też roku w maju ożenił się z Carmelą Carvajal. Przykładał wagę do szkolenia, tłumaczył książki z francuskiego. Jednocześnie, od 1872 rozpoczął studia prawnicze na uniwersytecie Chile, które ukończył egzaminem zdanym 31 lipca 1876 przed Sądem Najwyższym. W tym samym roku rząd zamknął Akademię Morską. Prat wówczas podjął służbę w instytucjach lądowych marynarki wojennej w Valparaiso jako prawnik, pracując nad regulacjami prawnymi dotyczącymi żeglugi.

  Wojna o Pacyfik (nazywana też "wojną o saletrę" lub "saletrzaną") – konflikt zbrojny w latach 1879-1884, pomiędzy Chile i połączonymi siłami Boliwii i Peru. Wojna zakończyła się zwycięstwem Chile, które zdobyło terytorium bogate w surowce mineralne i odcięło Boliwii dostęp do Pacyfiku. Peru straciło swoją prowincję Tarapacá, a Boliwia dostęp do morza (prowincja Litoral).Esmeralda - chilijska korweta, drugi okręt o tej nazwie; wsławiona w bitwie pod Iquique pod dowództwem Arturo Prata, w której zatonęła.

  Po wybuchu wojny z Peru i Boliwią w 1879 ("wojny o Pacyfik" lub "saletrzanej"), Prat w stopniu Capitán de fragata graduado (odpowiadający komandorowi porucznikowi) powrócił do służby bojowej. Początkowo był dowódcą "Covadongi", a od połowy maja 1879, "Esmeraldy". Oba te okręty blokowały peruwiański port Iquique. 21 maja 1879 pod Iquique nadpłynęła eskadra okrętów peruwiańskich, w składzie monitora "Huáscar" i fregaty pancernej "Independencia". Pomimo przygniatającej przewagi pancernych okrętów peruwiańskich, Prat zdecydował walczyć w obronie honoru bandery, na skutek czego doszło do bitwy pod Iquique. Przed jej rozpoczęciem, wygłosił symboliczne przemówienie do załogi: "Chłopcy, walka jest nierówna, lecz jest duch i męstwo. ...Dopóki żyję, nasza bandera będzie powiewać na miejscu, a jeśli zginę, zapewnią to moi oficerowie". Przez następne trzy godziny "Huáscar", dowodzony przez komandora Miguela Grau, prowadził pojedynek artyleryjski z "Esmeraldą", ostrzeliwaną dodatkowo przez baterie polowe z brzegu.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Zatopienie "Esmeraldy"

  Ponieważ ogień peruwiański nie był zbyt celny, Grau zdecydował staranować "Esmeraldę". Podczas próby taranowania, Prat z rewolwerem i szablą i okrzykiem "do abordażu, chłopcy!" (¡Al abordaje muchachos!), przeskoczył na pokład "Huáscara", wraz z sierżantem Juanem de Dios Aldea. Obaj ponieśli śmierć od ognia karabinowego na pokładzie "Huáscara", ranny Prat jednak zdążył zastrzelić jednego z marynarzy. Więcej marynarzy chilijskich nie zdołało przeskoczyć na "Huáscara" na skutek nie usłyszenia rozkazu, a następnie rozejścia się okrętów, lecz przy drugiej próbie taranowania, trzynastu marynarzy poszło za wzorem swojego dowódcy, również w większości ponosząc śmierć. "Esmeralda" ostatecznie zatonęła od trzeciego taranu.

  USS Nashville (CL-43) – amerykański krążownik lekki typu Brooklyn, pod którego stępkę położono 24 stycznia 1935 roku w New York Shipbuilding Corporation w Camden, New Jersey, zwodowany 2 października 1937 roku. Jego matkami chrzestnymi były panny Ann i Mildred Stahlman, wcielenie do służby krążownika odbyło się 6 czerwca 1938 roku, z komandorem Williamem W. Wilsonem jako dowódcą. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Śmierć Arturo Prat

  Po śmierci, Arturo Prat stał się chilijskim bohaterem narodowym. Miguel Grau napisał list z wyrazami szacunku do wdowy po nim, przesyłając jego osobiste rzeczy i szablę. Imieniem Arturo Prat nazwano w Chile liczne ulice i instytucje oraz okręty wojenne ("Capitan Prat"), jego podobizna znajduje się też na banknocie 10.000 pesos chilijskich. Portret Prata jest umieszczony w salonie dowódcy monitora "Huáscar", będącego obecnie chilijskim okrętem-muzeum, obok portretu Miguela Grau, również poległego później na jego pokładzie.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Kanonierka - historyczna klasa okrętów artyleryjskich średniej lub małej wielkości. Kanonierki przeznaczone były przede wszystkim do ostrzeliwania celów lądowych, przybrzeżnej służby patrolowej i dozorowej, obrony wybrzeża, stawiania min i innych zadań pomocniczych.

  Stopnie: (polskie odpowiedniki są przybliżone)

 • 1861 guardiamarina
 • lipiec 1864 guardiamarina examinado (podporucznik)
 • 1864 - Teniente 2° (porucznik)
 • 9 września 1868 - Teniente 1° (kapitan)
 • 1873 - Capitán de corbeta graduado (komandor ppor.)
 • 1874 - Capitán de corbeta efectivo
 • 1876 - Capitán de fragata graduado (komandor por.)

 • Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.Bitwa pod Iquique (hiszp. Batalla de Iquique lub Combate Naval de Iquique) – starcie morskie między okrętami Peru i Chile podczas "wojny o Pacyfik" ("saletrzanej"), które miało miejsce 21 maja 1879.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wojna Chile i Peru z Hiszpanią – morski konflikt zbrojny pomiędzy Chile i Peru, wspieranymi przez Ekwador i Boliwię, a Hiszpanią, w latach 1865-1866 (oficjalnie zakończona w 1871).
  Miguel Grau Seminario (ur. 27 lipca 1834, zm. 8 października 1879), kontradmirał marynarki wojennej Peru, jeden z peruwiańskich bohaterów narodowych, odznaczył się w wojnie o Pacyfik.
  Abordaż (fr. abordage) – sposób walki morskiej polegający na zetknięciu się dwóch okrętów i prowadzeniu walki wręcz na ich pokładach w celu zdobycia wrogiego okrętu lub jego późniejszego zatopienia. Stosowany od początku żeglugi, był podstawowym sposobem walki morskiej w epoce okrętów żaglowych do XVII wieku i, mimo wzrostu znaczenia artylerii, pozostał jednym z podstawowych sposobów walki do początku XIX wieku. Abordaż zastąpił w tej roli taranowanie, dominujące w epoce okrętów wiosłowych w starożytności, stając się także podstawowym sposobem walki XV- i XVI-wiecznych galer wiosłowych.
  Santiago (potocznie Santiago de Chile) – stolica Chile położona w środkowej części kraju, na przedgórzu andyjskim nad rzeką Mapocho, administracyjnie należąca do regionu Metropolitana. Santiago jest największym miastem kraju, mieszka tam trzecia część ludności państwa, około 5,4 mln. mieszkańców (według danych z 2012 roku).
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Korweta (korweta żaglowa) – dawna klasa niewielkich okrętów żaglowych z okresu od końca XVII do połowy XIX wieku.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.996 sek.