• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Artur Zirajewski

  Przeczytaj także...
  Marek Władysław Papała (ur. 4 września 1959 w Pruchniku, zm. 25 czerwca 1998 w Warszawie) – polski oficer Milicji Obywatelskiej i Policji, w latach od 3 stycznia 1997 roku do 29 stycznia 1998 roku Komendant Główny Policji.Edward Mazur (ur. 25 października 1946 w Lubzinie k. Ropczyc), polski przedsiębiorca działający w USA. Jego nazwisko stało się głośne w marcu 2005 po wydaniu międzynarodowego listu gończego w związku z zabójstwem nadinspektora Policji Marka Papały (czerwiec 1998), sąd w Chicago uznał jednak, iż brak jest podstaw by przychylić się do argumentów strony polskiej.
  Areszt Śledczy Gdańsk, tzw. "Kurkowa" – zakład penitencjarny w Gdańsku przy ul. Kurkowej 12, przeznaczony dla mężczyzn i kobiet tymczasowo aresztowanych, pozostających w dyspozycji przede wszystkim organów śledczych Gdańska, Gdyni i Sopotu.

  Artur Zirajewski, ps. Iwan (ur. 29 stycznia 1972, zm. 3 stycznia 2010 w Gdańsku) – polski przestępca, płatny morderca, jeden z głównych świadków w sprawie zabójstwa Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Papały.

  Życiorys[edytuj kod]

  Według prokuratury działał w tzw. Klubie płatnych zabójców. W 2007 r. został skazany za porwanie i morderstwo gdańskiego biznesmena w 1998 r. oraz za działalność w organizacji przestępczej na 15 lat pozbawienia wolności. Wyrok na niego był łagodniejszy niż wobec innych skazanych w tej sprawie, gdyż prokurator docenił w ten sposób jego współpracę z organami ścigania. Oskarżyciel w sprawie wnosił o 13 lat pozbawienia wolności, sąd wymierzył jednak dwa lata więcej. Wyrok odbywał w zakładzie karnym w Gdańsku.

  Major (skrót mjr) – stopień oficerski używany w armiach wielu krajów. W wojsku polskim jest to stopień niższy od podpułkownika, wyższy od kapitana. Major wchodzi w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych. Odpowiednikiem majora w marynarce wojennej jest komandor podporucznik a w policji podinspektor Policji.Andrzej Banasiak vel Andrzej Franciszek Zieliński ps. Słowik (ur. 16 maja 1960 roku w Stargardzie Szczecińskim) – polski mafioso i przestępca, jeden z przywódców gangu pruszkowskiego, jeden z twórców grupy i bossów.

  Zirajewski zeznał, iż w kwietniu 1998 r., w Gdańsku, brał udział w spotkaniu, podczas którego szukano kogoś, kto podejmie się zabójstwa Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Papały. W spotkaniu, jak twierdził, uczestniczył na zaproszenie Andrzeja Banasiaka, ps. Słowik, biznesmena Edwarda Mazura oraz Nikodema Skotarczaka, ps. Nikoś. To właśnie zeznania Zirajewskiego obciążały w sprawie Edwarda Mazura, prawdopodobnie znał on również zabójcę nadinsp. Marka Papały.

  Cmentarz Łostowicki – cmentarz komunalny o powierzchni ponad 50 ha, położony w południowej części Gdańska, na osiedlu administracyjnym Ujeścisko-Łostowice. Największy cmentarz w mieście.Krzysztof Kwiatkowski (ur. 14 maja 1971 w Zgierzu) – polski polityk i urzędnik, w latach 2009–2011 minister sprawiedliwości w pierwszym rządzie Donalda Tuska, w latach 2009–2010 także prokurator generalny, od 2013 prezes Najwyższej Izby Kontroli. Senator VII kadencji, poseł na Sejm VII kadencji.

  Okoliczności śmierci[edytuj kod]

  Tuż przed śmiercią, z powodu problemów zdrowotnych, przebywał na oddziale szpitalnym aresztu śledczego w Gdańsku. Według informacji podanych przez TVN24, Artur Zirajewski popełnił samobójstwo. Miał on się otruć po otrzymaniu tajemniczego grypsu. Informację zdementował minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski na łamach Gazety Wyborczej, słowami – " (...) dementuję informacje mediów. Według podległych mi służb, była to śmierć naturalna. Prawdopodobnie zator płucny". Minister Kwiatkowski podjął decyzję o wysłaniu do Gdańska dodatkowego zespołu kontrolnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej w celu wyjaśnienia sprawy. Portal Onet.pl w dniu 5 stycznia 2010 zasugerował, powołując się na nieznane źródła, iż Zirajewski planował ucieczkę i celowo się otruł, by trafić do szpitala, gdzie jednak pilnowany był dalej przez antyterrorystów.

  Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.Nadinspektor Policji (nadinsp.) jest jednym z najwyższych stopni oficerskich w polskiej Policji. Nadinspektorami policji zostają głównie oficerowie piastujący wysokie stanowiska w policji, np. komendanci wojewódzcy policji, czy zastępcy komendanta głównego policji. Stopień nadinspektora policji jest odpowiednikiem wojskowego stopnia generała brygady oraz nadbrygadiera w Państwowej Straży Pożarnej.

  W związku ze śmiercią osadzonego został zwolniony, decyzją Ministra Sprawiedliwosci, zastępca dyrektora AŚ Gdańsk, mjr Waldemar Kowalski. Decyzja ta wywołała wiele protestów w środowiskach więziennictwa i kultury. Współpracujący z mjr. Kowalskim historycy i ludzie kultury wystosowali w tej sprawie list otwarty do ministra. Niektóre media powołując się na środowisko związane z więziennictwem, nazwały decyzję polityczną, a mjr. Kowalskiego kozłem ofiarnym.

  Gazeta Wyborcza” (oficjalny skrót GW) – wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie od 8 maja 1989 przez koncern mediowy Agora S.A.. „Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy NSZZ „Solidarność”, a po zerwaniu współpracy ze związkiem – jako niezależna gazeta. Redaktorem naczelnym pisma jest Adam Michnik.Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.

  Zirajewski został pochowany na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.

  Przypisy

  Bibliografia[edytuj kod]

 • Artykuł „Sprawa Papały: Artur Zirajewski – "Iwan" nie żyje” (rik, mar, jg, Gazeta.pl, PAP, IAR 03.01.2010)
 • Artykuł „Zirajewski chciał uciec? Był pilnowany przez antyterrorystów” (rp.pl/TVN24, PAP, ŁC/04.01.2010)
 • Komenda Główna Policji – komórka organizacyjna Policji, przy pomocy której Komendant Główny Policji realizuje zadania określone w ustawach. Komendant Główny Policji jest centralnym organem administracji rządowej, właściwym w sprawach ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Komendant Główny Policji podległy jest Ministrowi Spraw Wewnętrznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.