• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Artur Rojszczak

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Jaakko Hintikka (ur. 12 stycznia 1929, w Vantaa w Finlandii) – fiński logik i filozof, profesor Uniwersytetu w Bostonie. Jeden z twórców interrogacyjnego modelu nauki oraz semantyki możliwoświatowej. Jako autor lub współautor 30 książek i 300 artykułów naukowych wniósł wkład do takich dziedzin jak logika matematyczna, logika filozoficzna, filozofia matematyki, epistemologia, filozofia języka i filozofia nauki.
  Kara dożywotniego pozbawienia wolności (potocznie: dożywocie) – kara polegająca na osadzeniu skazanego w zakładzie karnym do końca jego życia. Jest to w Polsce najsurowsza kara przewidziana Kodeksem karnym z 6 czerwca 1997 r. Jest ona bezterminowa, skazany na tę karę może na podstawie art. 78 § 3 kk ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie po 25 latach kary (okres próby trwa 10 lat). Możliwość ubiegania się o przedterminowe zwolnienie nie oznacza, że skazany ma prawo do przedterminowego zwolnienia, sąd bowiem może mu zwolnienia odmówić. Ponadto sąd, który orzekł karę dożywotniego pozbawienia wolności, może w swym wyroku ustanowić surowsze ograniczenie do skorzystania z warunkowego przedterminowego zwolnienia, np. 30 lub 40 lat. Nie wolno mu jednak ustanowić takiego ograniczenia, które w praktyce będzie oznaczało niemożliwość warunkowego zwolnienia. Kary dożywotniego pozbawienia wolności nie orzeka się wobec sprawcy, który w czasie popełnienia przestępstwa nie ukończył 18 lat (art. 54 § 2 kk).

  Artur Rojszczak (ur. 1968, zm. 27 września 2001) – polski filozof analityczny i historyk filozofii, znawca pism i tradycji Brentany.

  Życiorys[]

  Obronił doktorat pod kierownictwem Jana Woleńskiego w 1997 roku. Pracował kolejno na Uniwersytecie Jagiellońskim, Salzburgskim (1994) i na State University of New York. Przebywał na Uniwersytecie Buffalo (1998-99). W 1999 roku był jednym z organizatorów 11 Międzynarodowego Kongresu Logiki, Metodologii i Filozofii Nauki (11th International Congress of Logic Methodology and Philosophy of Science) w Krakowie, wydał również akta tego kongresu.

  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) – niezależna i samofinansująca się polska instytucja pozarządowa typu non-profit z siedzibą w Warszawie. Została założona w lutym 1991 r. i od tamtego czasu realizuje misję wspierania nauki w Polsce. Jako fundusz założycielski otrzymała kwotę 95 mln zł, z części likwidowanego wówczas Centralnego Funduszu Rozwoju Nauki i Techniki. Jest największym w Polsce pozabudżetowym źródłem finansowania nauki.Franz Brentano (ur. 16 stycznia 1838, zm. 17 marca 1917) – psycholog, socjolog i filozof niemiecki, miał wpływ na kształtowanie się fenomenologii Edmunda Husserla. Jego poglądy były bliskie reizmowi. Najważniejszym dziełem była Psychologia z empirycznego punktu widzenia (1874)

  Artur Rojszczak został zamordowany, wraz ze swym ojcem, w swoim krakowskim mieszkaniu. Jego żona została poważnie ranna, i zmarła po czterech latach spędzonych w stanie sparaliżowania. Sprawcą był Andrzej Kursa.

  Nagroda im. Artura Rojszczaka[]

  Klub Stypendystów Zagranicznych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej przyznaje od 2006 Nagrodę im. Artura Rojszczaka dla młodych uczonych wyrożniających się nie tylko osiągnięciami zawodowymi ale i szczególną postawą społeczną.

  Wybrane publikacje[]

  Monografie[]

 • From The Act Of Judging To The Sentence: From the Act of Judging to the Sentence: The Problem of Truth Bearers from Bolzano to Tarski, Springer, 2005.
 • Wybrane artykuły[]

 • "Prawda i oczywistość w filozofii Franciszka Brentany", Principia 1994 t. 8/9 s. 137-169.
 • Redaktor merytoryczny[]

 • Das Erbe Brentanos : Akten der Konferenz "The Legacy of Brentano" in Kraków edytorzy: Wilhelm Baumgartner, Alexander Kraus, Artur Rojszczak i Jan Woleński, Dettelbach, J. H. Röll, 2000.
 • Philosophy and Logic In Search of the Polish Tradition: Essays in Honour of Jan Wolenski on the Occasion of his 60th Birthday (Synthese Library); edytorzy: J. Hintikka, Tadeusz Czarnecki, K. Kijania-Placek, T. Placek, Artur Rojszczak, Springer, 2003.
 • Przypisy

  1. Nekrolog autorstwa Tomasza Placka.
  2. Kursa został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności. W dniu 13 października 2009, po drugim procesie, krakowski Sąd Apelacyjny zmienił wyrok, zmniejszając karę do 25 lat.

  Linki zewnętrzne[]

 • Wspomnienie o Arturze Rojszczaku prof.Jana Woleńskiego http://www.ksz-fnp.org/wolenski.html
 • Klub Stypendystów Zagranicznych FNP
 • Nagroda imienia Artura Rojszczaka to wyróżnienie ustanowione przez Klub Stypendystów Zagranicznych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej ku pamięci tragicznie zmarłego filozofa Artura Rojszczaka, jednego z założycieli klubu.Jan Woleński, właściwie Jan Hertrich-Woleński (ur. 21 września 1940 w Radomiu) – polski filozof analityczny, logik i epistemolog, teoretyk prawdy oraz filozof języka, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Filozofia analityczna jest to nurt filozofii, który zrodził się na przełomie XIX i XX wieku jako protest przeciwko filozofii postheglowskiej.
  Salzburg (czes. Solnohrad; pol. hist. Solnogród) – miasto w północno-zachodniej Austrii, stolica kraju związkowego Salzburg. Położone w pobliżu granicy z Niemcami w Alpach, nad rzeką Salzach, na wysokości 424 m n.p.m. Miejsce urzędowania polskiego konsula honorowego. Miasto jako ważne centrum turystyczne oraz sportów zimowych jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości w Austrii. Stare miasto Salzburga o dużych walorach historycznych zostało wpisane w 1996 na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.