• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arts and Crafts Movement

  Przeczytaj także...
  John Ruskin (ur. 8 lutego 1819 w Londynie, zm. 20 stycznia 1900 w Brantwood) był angielskim pisarzem, poetą i artystą, jednak najbardziej znany jest jako krytyk sztuki i krytyk społeczny. Jego książka Współcześni malarze (Modern Painters) przyczyniła się do popularności malarza Williama Turnera i ruchu prerafaelitów.Charles Robert Ashbee (ur. 17 maja 1863 w Londynie, zm. 23 maja 1942 w Sevenoaks) - angielski architekt, tworzący w stylu secesji. Związany z ruchem Arts and crafts, współpracował z Williamem Morrisem.
  Prerafaelici (ang. The Pre-Raphaelite Brotherhood) – stowarzyszenie artystyczne założone w Londynie w 1848 roku przez studentów The Royal Academy of Art: Johna Everetta Millaisa, Williama Hunta, Dantego Gabriela Rossettiego i jego brata Williama Michaela, do których dołączyli później malarze James Collinson, literat Frederic George Stephens, rzeźbiarz Thomas Woolner, a nieco później Walter Howell Deverell i Charles Allston Collins. Z grupą związany był także malarz Ford Madox Brown.
  „Artichoke” tapeta wykonana przez Johna Henry’ego Dearle dla firmy William Morris & Co., ok. 1897 (Muzeum Wiktorii i Alberta).

  Arts and Crafts – ruch artystyczny, zrzeszający malarzy, rzeźbiarzy, architektów i rzemieślników w myśl tworzenia sztuki użytkowej, służącej całemu społeczeństwu.

  Stowarzyszenie Warsztaty Krakowskie – ugrupowanie założone w 1913 r. w Krakowie, w skład którego wchodzili: artyści, architekci, rzemieślnicy, działacze społeczni, oraz niektóre organizacje m.in. Towarzystwo Polska Sztuka Stosowana, stawiające sobie za cel podniesienie artystycznej jakości produkcji rzemieślniczej. Stowarzyszenie sięgało do metod pracy bliskich wytwórczości ludowej, po oryginalne materiały, metody produkcji oraz narzędzia i proste urządzenia techniczne, jak krosna czy wiejskie warsztaty tkackie. W rękach wykształconych w akademiach sztuk pięknych artystów miały one stworzyć nowe wartości.Walter Crane (ur. 1845 w Liverpoolu, zm. w 1915 w Londynie) – angielski grafik i ilustrator należący do ruchu artystycznego prerafaelitów.

  Został założony w 1888 roku w Anglii, przez Waltera Crane’a i C.R. Ashbee pod przewodnictwem Williama Morrisa. Inspiracją były idee angielskiego pisarza Johna Ruskina, że należy tworzyć sztukę użyteczną i funkcjonalną, jednak nie tracącą swoich estetycznych wartości. Dlatego artyści przeciwstawiali się produkcji mechanicznej, przemysłowej, na rzecz odrodzenia sztuki wykonywanej ręcznie.

  Muzeum Wiktorii i Alberta (ang. Victoria and Albert Museum) – największe muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego w Londynie. Stała kolekcja liczy ponad 4,5 mln eksponatów. Znajduje się w dzielnicy South Kensington, w pobliżu Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i Muzeum Nauki, między stacjami South Kensington a Knightsbridge. Zostało założone w 1852 jako South Kensington Museum.William Morris (ur. 24 marca 1834 w Walthamstow, zm. 3 października 1896 w Kelmscott Manor) – angielski malarz, rysownik, architekt, projektant, pisarz i poeta. Członek drugiego bractwa prerafaelitów. Współtwórca Socialist League (1884) i Arts and Crafts Movement.

  Początki ruchu wywodzą się od założonego przez Morrisa w 1861 roku firmy Morris & Co, w której działali prerafaelici, tworząc meble, tkaniny, witraże, tapety oraz przedmioty codziennego użytku. Także panujący w architekturze ówczesnej Anglii, tak zwany Domestic Revival (czyli odrodzenie rodzimej sztuki budowania) oraz wzniesiony przez Philipa Webba dom dla Williama Morrisa Red House, zainicjowały i rozszerzyły działalność idei Ruskina na architekturę.

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Charles Francis Annesley Voysey (ur. w 1857, zm. w 1941 w Winchester) - angielski architekt, tworzący w stylu secesji, związany z Arts & Crafts. W późniejszej działalności architektonicznej stał się przedstawicielem ruchu odrodzenia tradycyjnej, angielskiej architektury, zwanego "domestic revival".

  Członkowie ruchu Arts & Crafts założyli własną szkołę Guild and School of Handicraft, kształcącą przyszłych artystów-rzemieślników, a także własne czasopismo The Hobby Horse, które ukazywało się do 1893 roku.

  Działalność Arts & Crafts miała ogromny wpływ na sztukę europejską i amerykańską przełomu XIX i XX wieku. Naśladując angielskie ugrupowanie, powstawały liczne warsztaty rzemieślnicze, m.in. The Society of Arts and Crafts (1897) założony w Bostonie, Warsztaty Wiedeńskie (1903) w Austrii, a w Polsce Warsztaty Krakowskie z 1913 roku.

  Charles Rennie Mackintosh (ur. 7 czerwca 1868 w Glasgow, zm. 10 grudnia 1928 w Londynie) – szkocki projektant architekt i malarz, tworzący w stylu secesji.Wiener Werkstätte (Warsztaty Wiedeńskie) – Produktiv-Gemeinschaft von Kunsthandwerkern (Spółdzielnia Produkcyjna Rzemieślników Artystycznych). Pracownia rzemieślnicza, założona w 1903 roku przez Josefa Hoffmana, oraz Kolomana Mosera. Inspirowana Secesją Wiedeńską, oraz brytyjskim nurtem Arts & Crafts, szczególnie Guild and School of Handicraft Charlesa Ashbee. Głównym założeniem Warsztatów było równe traktowanie rzemieślnika i projektanta, którzy wspólnie mieli sygnować ukończony produkt.

  Członkowie ruchu[edytuj kod]

  Najbardziej znani działacze Arts & Crafts:

 • William Morris
 • Prerafaelici
 • Charles Robert Ashbee
 • T. J. Cobden Sanderson
 • Elbert Hubbard
 • Walter Crane
 • Charles Rennie Mackintosh
 • William Lethaby
 • Edward Schroeder Prior
 • Charles Voysey
 • Przypisy

  1. Sztuka świata, tom 8, pod red. Anny Lewicko-Morawskiej, Arkady, 2000, s. 303.
  2. N. Pevsner, Pionerzy współczesności. Od Williama Morrisa do Waltera Gropiusa, tłum. Janina Wiercińska, WAiF, 1978, s. 12.
  3. ARTS AND CRAFTS MOVEMENT – Słownik terminów i pojęć – Artinfo.pl.

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Termin Arts & Crafts według słownika Artinfo
 • Historia Arts & Crafts • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.