• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arto Halonen

  Przeczytaj także...
  Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  21. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych miała miejsce w Kopenhadze 6 grudnia 2008 roku. 8 listopada zostały ogłoszone nominacje do nagród.
  Arto Halonen (2008)

  Arto Halonen (ur. 11 stycznia 1964 w Joensuu) – fiński reżyser filmów dokumentalnych oraz produkcji i animacji telewizyjnych. Założyciel i pierwszy dyrektor oraz kierownik artystyczny helsińskiego festiwalu filmów dokumentalnych DocPoint (2001–2004). Założył własną firmę producencką, Art Films production AFP Oy.

  Joris Ivens, wł. Georg Henri Anton Ivens (ur. 18 listopada 1898 r. w Nijmegen, zm. 28 czerwca 1989 r. w Paryżu) – holenderski filmowiec, twórca przeszło 50 filmów dokumentalnych, wielokrotnie nagradzany.Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.

  Jest autorem filmu Cień świętej księgi (2007), opisującego turkmeński reżim Saparmurata Nijazowa oraz mechanizmy wspierania go przez wielkie korporacje europejskie i amerykańskie. Film miał premierę podczas Międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie, gdzie ubiegał się o nagrodę Jorisa Ivensa dla najlepszego filmu. Wyświetlano go na ponad stu festiwalach filmowych na całym świecie, w 2008 był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii "Najlepszy Europejski Film Dokumentalny", zdobył Nagrodę Główną na Międzynarodowym Festiwalu Praw Człowieka w Paryżu, Specjalną Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Art-House w Batumi, Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych na Tajwanie, Honorowe Wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu 1001 Filmów Dokumentalnych w Turcji, Specjalną Nagrodę Jury na festiwalu CRONOGRAF w Mołdawii oraz Nagrodę Fińskiego Komitetu Kinematografii za Wybitną Jakość Produkcji w roku 2008

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Wraz ze współscenarzystą tego filmu, Kevinem Frazierem, Halonen opisał szczegółowo genezę i proces jego powstania w książce Shadow of the Holy Book (wyd. polskie: W cieniu świętej księgi, Czarne 2010, tłum. Sebastian Musielak). Książka była nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Autorzy wspominają w niej również o polskim monopoliście gazowym, PGNiG.

  Joensuu - miasto we wschodniej Finlandii, w prowincji Finlandia Wschodnia w regionie Północnej Karelii. Założone zostało w 1848 r. W 2010 Joensuu miało 72 791 mieszkańców.Film dokumentalny – szeroka kategoria opisująca jedną z form ekspresji filmowej. Początkowo, tym co wyróżniało ten rodzaj filmów było dokumentowanie oraz przedstawianie faktów, co odróżniało je od filmów fabularnych, przedstawiających fikcyjne wydarzenia. Filmy dokumentalne były często tworzone w celach informacyjnych lub dydaktycznych. Służyły też propagandzie, czego przykładem jest twórczość Leni Riefenstahl. W Polsce filmy dokumentalne powstawały przede wszystkim w założonej w 1950 warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych.

  Wybrane filmy[]

 • Ringside (1992)
 • Karmapa – Two Ways of Divinity (1998)
 • A Dreamer and the Dream Tribe (1998)
 • The Star's Caravan (2000)
 • The Tank Man (2004)
 • Conquistadors of Cuba (2005)
 • Pavlov's Dogs (2006)
 • Cień świętej księgi (2007)
 • Magnetic Man (2009)
 • Princess, 2010
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Art Film Productions
 • Helsinki Documentary Film Festival
 • Arto Halonen w bazie filmweb.pl
 • Saparmyrat Ataýewiç Nyýazow (polskie media często podają zapis transkrypcyjny zrusyfikowanej pisowni: Saparmurat Nijazow; ur. 19 lutego 1940 w Gypjaku, zm. 21 grudnia 2006 w Aszchabadzie) – prezydent Turkmenistanu w latach 1991-2006, a także przewodniczący Rady Ludowej (parlamentu) oraz premier Turkmenistanu w jednej osobie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.