• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arthur Bisguier

  Przeczytaj także...
  Władysław Litmanowicz, właśc. Abram Wolf (ur. 20 lutego 1918, zm. 31 marca 1992) – polski szachista, dziennikarz, działacz i sędzia szachowy żydowskiego pochodzenia. Z wykształcenia prawnik, w latach powojennych sędzia w procesach stalinowskich, wydał wyroki śmierci na działaczy polskiego podziemia niepodległościowego.Turnieje międzystrefowe FIDE stanowiły drugi etap (pomiędzy turniejami strefowymi a turniejem lub meczami pretendentów) eliminacji, których celem było wyłonienie przeciwnika dla mistrza i mistrzyni świata w szachach.
  Lone Pine International – otwarty turniej szachowy, rozgrywany w latach 1971 - 1981 w Lone Pine w Kalifornii; w okresie tym jeden z najsilniej obsadzonych openów w Stanach Zjednoczonych.

  Arthur Bernard Bisguier (ur. 8 października 1929 w Nowym Jorku) – amerykański szachista i dziennikarz, arcymistrz od 1957 roku.

  Kariera szachowa[]

  W szachy nauczył się grać w wieku 4 lat. W 1948 i 1949 roku dwukrotnie zwyciężył w mistrzostwach Stanów Zjednoczonych juniorów. W pierwszych latach 50. XX wieku awansował do ścisłej czołówki amerykańskich szachistów. Trzykrotnie (1950, 1956, 1959) triumfował w otwartych mistrzostwach USA, natomiast w roku 1954 zdobył tytuł indywidualnego mistrza kraju. Wielokrotnie reprezentował Stany Zjednoczone w turniejach drużynowych, m.in. pięciokrotnie na olimpiadach szachowych (w latach 1952, 1958, 1960, 1964, 1972), w 1960 r. zdobywając wspólnie z drużyną srebrny medal. Dwukrotnie uczestniczył w turniejach międzystrefowych (eliminacji mistrzostw świata), w Göteborgu (1955) zajmując XVIII, a w Sztokholmie (1962) - XVI miejsce.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.

  Do sukcesów Arthura Bisguiera w turniejach międzynarodowych należą m.in.: dz. I m. w Southsea (1950, wraz z Ksawerym Tartakowerem), I m. w Wiedniu (1952/53), II m. w Nowym Jorku (1956, za Samuelem Reshevskim), dz. II m. w San Juan (1969, wraz z Bruno Parmą i Walterem Browne, za Borysem Spasskim), II m. w Maladze (1971, za Arturo Pomarem Salamanką), dz. II-III m. w Birmingham (1973), I m. w Lone Pine (1973), II m. w Quito (1977) oraz dz. II-IV m. w Nowym Jorku (1979).

  Ranking szachowy (elo) – metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów w punktacji elo. Nazwa "elo" pochodzi od nazwiska Arpada Elo – amerykańskiego naukowca węgierskiego pochodzenia, którego prace ukształtowały szachowy system rankingowy oparty na naukowych podstawach.Olimpiada szachowa – międzynarodowy drużynowy turniej szachowy organizowany przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) w cyklu dwuletnim od 1927 roku. W turnieju uczestniczą reprezentacje narodowe, nominowane przez narodowe związki szachowe zrzeszone w FIDE.

  Przez wiele lat był stałym współpracownikiem szachowego magazynu Chess Life. W roku 2003 wydał autobiografię pt. The Art of Bisguier (ISBN 0-9740156-0-1).

  Według systemu Chessmetrics, najwyższy ranking osiągnął w grudniu 1956 r., z wynikiem 2634 punktów zajmował wówczas 32. miejsce na świecie.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • ChessBase Megabase 2007
 • W.Litmanowicz, J. Giżycki, "Szachy od A do Z", tom I, Warszawa 1986, str. 86-87
 • Linki zewnętrzne[]

 • Arthur Bisguier – wybrane partie szachowe (ang.)
 • Arthur Bisguier – karta na stronie FIDE (ang.)
 • Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Olimpiada szachowa 1972 rozegrana została w Skopje w dniach 18 września - 13 października 1972 r. Po raz pierwszy w historii turniejów olimpijskich w tym samym miejscu i czasie odbyły się olimpiady kobiet i mężczyzn.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Southsea – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Hampshire, w dystrykcie (unitary authority) Portsmouth. Kurort nadmorski, administracyjna część miasta Portsmouth, leży 105 km na południowy zachód od Londynu. W 2001 miasto liczyło 18 514 mieszkańców.
  Walter Shawn Browne (ur. 10 stycznia 1949 w Sydney, zm. 24 czerwca 2015 w Nevadzie) – amerykański szachista, arcymistrz od 1970 roku.
  Samuel Herman Reshevsky (ur. 26 listopada 1911 w Ozorkowie, zm. 4 kwietnia 1992 w Nowym Jorku) – amerykański arcymistrz szachowy, z pochodzenia Żyd polski, jeden z czołowych szachistów świata w połowie XX w.
  Arcymistrz – tytuł nadawany szachistom przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) za wyniki sportowe. Wyróżniony szachista ma prawo dożywotnio posługiwać się tym tytułem. Na oznaczenie tytułu używa się polskiego skrótu am lub międzynarodowego GM (ang. grandmaster) oraz analogicznie dla kobiet amk i WGM.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.