• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Artabanus IV

  Przeczytaj także...
  Wologazes VI, Vologases VI – syn Wologazesa V, król Partów od 208. Wkrótce po przejęciu władzy przeciwko panowaniu Wologazesa wystąpił jego brat Artabanus IV i sam został władcą (216-224). Prawdopodobnie Wologazes otrzymał od brata część Babilonii, gdyż ostatnia znana moneta z jego wizerunkiem pochodzi z 228 roku.Karakalla (ur. 4 kwietnia 188, zm. 8 kwietnia 217; Caracalla, Marcus Aurelius Antoninus Bassianus, Marcus Aurelius Severus Antoninus) – cesarz rzymski. Syn Septymiusza Sewera i Julii Domny. Współrządził z ojcem, po jego śmierci (krótkotrwale) z bratem Getą. Po jego zamordowaniu w roku 212 został cesarzem samodzielnym.
  Wologazes V, Vologases V – król Partów w latach 191–208. Pochodzący z dynastii armeńskiej Wologazes V pokonał powstanie Osroesa II i został następcą Wologazesa IV.

  Artabanus IV – syn Wologazesa V, król Partów w latach 216224.

  Artabanus około 212/213 wystąpił przeciwko panowaniu swojego brata Wologazesa VI. Najpierw opanował Medię oraz wschodnie satrapie, a w 216 miał już całkowitą przewagę nad bratem. Prawdopodobnie Wologazes otrzymał od brata część Babilonii, gdyż ostatnia znana moneta z jego wizerunkiem pochodzi z 228 roku, czyli już po obaleniu władzy Arsakidów w Partii przez Sasanidów.

  Media – starożytne państwo na terenach zachodniej części obecnego Iranu, utworzone przez indo-irańskie plemiona Medów.Makrynus, Macrinus, Marcus Opellius Macrinus (około 165–218) – cesarz rzymski w latach 217-218. Pochodził z ludu Berberów i nigdy nie był senatorem.

  Cesarz rzymski Karakalla, który już od jakiegoś czasu szukał pretekstu do wojny z Partami, zwrócił się wiosną 216 do Artabanusa z propozycją małżeństwa z jego córką. Wobec odmowy, Karakalla najechał Partów pod koniec wiosny 216 roku i przyłączył do cesarstwa Armenię, został jednak zamordowany 8 kwietnia 217. Artabanus pokonał jego następcę, Makrynusa, pod Nisibis i pozbył się Rzymian z terytorium swego państwa oraz otrzymał zwrot łupów i wysoką kontrybucję.

  Armenia, Republika Armenii (Հայաստան - Hajastạn, Հայաստանի Հանրապետություն - Hajastani Hanrapetutjun) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym. Armenia graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. Niepodległość uzyskała w 1991 r. w związku z rozpadem ZSRR. Armenia nie ma dostępu do morza. Stolicą Armenii jest obecnie Erywań, który jest też największym miastem w kraju. Od 1991 roku Armenia należy do Wspólnoty Niepodległych Państw.Moneta – przeważnie metalowy znak pieniężny, o określonej formie, opatrzony znakiem emitenta. Emitent gwarantował umowną wartość monety. Pierwotnie wartość ta zbliżona była do rynkowej wartości kruszców zawartych w monecie.

  W 224 Artabanus został pokonany w bitwie pod Hormizdeganem przez władcę perskiego Ardaszira I, który całkowicie opanował królestwo Partów i zlikwidował jego dynastię.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Przemysław Daniel Dyrlaga: Cesarz Makryn. W cieniu wojen i uzurpacji. Kraków: Towarzystwo Wydawnicze "Historia Iagellonica", 2010, seria: Notos — Scripta Antiqua et Byzantina. ISBN 978-83-62261-19-2.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.756 sek.