• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arseniusz - imię

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Arsen Kasabijew (gruz. არსენ კასაბიევი; ur. 15 listopada 1987 w Cchinwali) – gruziński sztangista pochodzący z Osetii Południowej, mistrz Europy z 2010 roku. Obecnie reprezentuje Polskę.

  Arseniuszimię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa ἀρσεν (arsen) oznaczającego "męski".

  Arseniusz imieniny obchodzi 8 maja, 19 lipca, 30 października i 14 grudnia.

  Arseniusz w innych językach:

 • rosyjski – Арсений (Arsenij).
 • Znane osoby noszące to imię:

 • Arseniusz (18731937) – rosyjski biskup prawosławny
 • Arsen Kasabijew
 • Arseniusz Pimonow (18631939) – działacz społeczny mniejszości rosyjskiej, przywódca społeczności polskich staroobrzędowców w II RP
 • Arseniusz Romanowicz
 • Arsène Wenger
 • Arseni Zakrzewski (1783 albo 17861865) – hrabia, rosyjski generał i polityk, minister spraw wewnętrznych Imperium Rosyjskiego polskiego pochodzenia
 • Arsenij Jaceniuk – premier Ukrainy, lider partii Batkiwszczyna
 • Zobacz też
 • Święty Arseniusz
 • Imię Arseniusz nosiła także znana postać fikcyjna z cyklu powieści Maurice'a Leblanca oraz z serialu telewizyjnego Arsen Lupin.

  Arsenij Petrowicz Jaceniuk, ukr. Арсеній Петрович Яценюк (ur. 22 maja 1974 w Czerniowcach) – ukraiński prawnik, ekonomista, przedsiębiorca i polityk, były minister spraw zagranicznych i były przewodniczący Rady Najwyższej.Arseniusz Mojsiejewicz Pimonow (ur. 2 marca 1863 w Białym Dworze k. Brasławia, zm. 7 stycznia 1939 w Wilnie) – działacz społeczny mniejszości rosyjskiej, przywódca społeczności polskich staroobrzędowców w II RP, senator BBWR III kadencji, ojciec Borysa.

  Przypisy

  1. Hrynkiewicz-Adamskich B., Антропонимиа севера России конца XV–XVI века. Мужские христанские личные имена (основные формы), [w:] Onomastica, rocznik L, Kraków 2005  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Arsienij Andriejewicz Zakriewski (ros.: Арсений Андреевич Закревский; ur. 13 września/ 24 września 1783 albo 1786, zm. 11 stycznia/ 23 stycznia 1865 we Florencji) – hrabia, rosyjski generał i polityk, minister spraw wewnętrznych Imperium Rosyjskiego od 19 kwietnia 1828 do 19 listopada 1831.
  30 października jest 303. (w latach przestępnych 304.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 62 dni.
  Arseniusz Romanowicz (ur. 30 sierpnia 1910 w Hrubieszowie zm. 9 lutego 2008 w Warszawie) – polski architekt, autor projektów architektonicznych dworców i przystanków kolejowych w Warszawie, obiektów sportowych i innych obiektów użyteczności publicznej.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Arsène Lupin – fikcyjna postać dżentelmena-włamywacza (niekiedy również detektywa), stworzona przez francuskiego pisarza Maurice’a Leblanca, który opublikował pierwszą historię o jego przygodach w 1905. Główny bohater to szarmancki, inteligentny mistrz charakteryzacji, czuły na wdzięki kobiet, potrafiący znaleźć wyjście z każdej, nawet najbardziej beznadziejnej sytuacji. Żył z kradzieży, ale jego ofiarami padali zawsze ludzie źli i podli. Działając poza prawem, wymierzał im sprawiedliwość.
  Arseniusz, imię świeckie: Aleksander Smoleniec (ur. 21 lipca 1873 w Warszawie - zm. 19 grudnia 1937) – rosyjski biskup prawosławny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.