• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arsenalna

  Przeczytaj także...
  Metro Kijowskie (ukr. Київський Метрополітен, ros. Киевский Метрополитен) – system kolei miejskiej, głównie podziemnej, zlokalizowany w Kijowie i będący pierwszym tego typu środkiem transportu na Ukrainie oraz historycznie trzecim w byłym ZSRR. Stacja Arsenalna (ukr. Арсенальна; ros. Арсенальная), znajdująca się na linii Sviatoshynsko-Brovarskiej, jest najgłębiej położonym pod powierzchnią gruntu tego typu obiektem na świecie - 105 metrów.Linia Swjatoszynśko-Browarśka (ukr: Святошинсько-Броварська лінія) – jest to pierwsza linia metra w Kijowie, którego historia sięga 1960 roku. Zawiera niektóre bardziej historycznie znaczące stacje, takie jak Arsenalna, które znajduje się na głębokości 105,5 m i jest najgłębszą stacją na świecie i obok stacja Dnipro, na której rozpoczyna się tunel metra, a sama stacja znajduje się na poziomie gruntu.
  Schody ruchome, eskalator – urządzenie transportowe, zaliczane do grupy przenośników i służące do przewozu osób pomiędzy kondygnacjami budynku.
  Ruchome schody na stacji Arsenalna są jednymi z najdłuższych.

  Stacja Arsenalna (ukr. Арсенальнa) – jedna ze stacji kijowskiego metra. Położona jest na linii Swjatoszynśko-Browarśkiej i została oddana do użytku 6 listopada 1960 roku.

  Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.

  Jest najgłębiej położoną stacją metra na świecie, 105 metrów poniżej poziomu terenu. Tak głębokie usytuowanie jest wymuszone przez wysoki brzeg (skarpę) Dniepru.

  Dniepr (ukr. Дніпро – Dnipro, ros. Днепр – Dniepr, białorus. Дняпро – Dniapro) – rzeka w Rosji, Białorusi i Ukrainie, w przeszłości na terytorium Wielkiego Księstwa Litewskiego a po unii lubelskiej - Rzeczypospolitej; należy do zlewiska Morza Czarnego; dł. 2285 km – jedna z kilku najdłuższych w Europie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kyivsky Metropoliten - Opis stacji wraz ze zdjęciami (ukr.)
 • Metropoliten.kiev.ua - Opis stacji wraz ze zdjęciami (ros.)
 • Zarohem.cz - zdjęcia (cz.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.