• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ars-sur-Formans

  Przeczytaj także...
  Gmina francuska (komuna) – jednostka samorządu terytorialnego Francji. Wchodzi w skład departamentu i odpowiada zakresem działalności polskiej gminie.Departament (fr. département) – jednostka podziału administracyjnego Francji, którego odpowiednikiem mógłby być powiat w Polsce, aczkolwiek rola departamentu w systemie administracyjnym jest o wiele bardziej znacząca. Na czele administracji departamentu stoi prefekt, reprezentant władzy centralnej, oraz rada generalna (conseil général) wybierana w głosowaniu powszechnym i bezpośrednim. Departamenty dzielą się na mniejsze okręgi arrondissement, na czele których stoją podprefekci. W latach 70. departamenty zostały połączone w większe zgrupowania – regiony – które obejmują od 2 do 8 departamentów.
  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Ars-sur-Formans – miejscowość i gmina we Francji w odległości 35 km od Lyonu, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Ain. Miejscowość jest celem licznych pielgrzymek ze względu osobę świętego Jana Marii Vianneya, który był proboszczem tutejszej parafii przez 41 lat (od roku 1818 do swojej śmierci w 1859 roku) i zyskał duży rozgłos.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Miejscowość w swojej historii nosiła różne nazwy nazwy. Nazywała się kolejno Artis villa, potem Artz następnie Arz, wreszcie Ars. W niektóre dokumentach możne jeszcze spotkać nazwę Arsa (spalona). W czasach Jana Marii Vianneya, zwanego Proboszczem z Ars, wieś nosiła nazwę Ars-en-Dembes. Obecnie miejscowość nosi oficjalną nazwę Ars-sur-Formans, która została jej nadana dekretem z 12 października 1956, który wszedł w życie 18 tego października tego roku.

  Saona (fr. Saône) - rzeka we wschodniej części Francji. Długość - 480 km, powierzchnia zlewni - 30 tys. km². Prawy dopływ Rodanu.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Wieś leży w południowo-zachodniej części departamentu Ain, 35 km na północ od Lyonu i 10 km na wschód od Villefranche-sur-Saône, w samym sercu regionu Dombes. Ars-sur-Formans leży na płaskowyżu Dombes, a na zachodzie graniczy z żyznymi wzgórzami Val de Saona. Przez gminę przepływa mała rzeczka Formans, która wpada do rzeki Saony w pobliżu Saint-Bernard.

  Owernia-Rodan-Alpy (fr. Auvergne-Rhône-Alpes) – region administracyjny Francji. Został utworzony na mocy ustawy z dnia 27 stycznia 2014 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Powstał z połączenie dwóch wcześniej istniejących regionów – Owernii i Rodanu-Alp. Stolicą nowo-powstałego regionu jest Lyon.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Historia[ | edytuj kod]

  Sarkofag Jana Marii Vianney

  Okolica Ars-sur-Formans, była prawdopodobnie zamieszkana już w czasach starożytnych. Nazwa Ars pojawia się po raz pierwszy w dokumentach z roku 969. Inny dokument z 980 roku świadczy, że już w X wieku istniał tam kościół i była zorganizowana parafia.

  Jan Maria Vianney OFS, proboszcz z Ars, (franc.) Jean Baptiste Marie Vianney (ur. 8 maja 1786 w Dardilly koło Lyonu, zm. 4 sierpnia 1859 w Ars) − francuski ksiądz, tercjarz franciszkański, święty katolicki.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  W XI wieku Ars była częścią lenna Villars własności rodu d'Ars, a jego rezydencja-zamek znajdowała się obok kościoła. W 1226 roku Jean d'Ars sprzedał ziemię do klasztoru Île Barbe, ale Villars zachowali swoje feudalne rządy. W XIV wieku własność zamku została podzielona pomiędzy władcę Villars a Beaujeu.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Lyon (rzymskie Lugdunum, arpit. Liyon) – najstarsze miasto we Francji, trzecia co do wielkości aglomeracja (po Paryżu i Marsylii).

  Wieś została spalona w 1409 roku w czasie walk między feudałami. Ucierpiała też w wyniku wojen religijnych w następnym stuleciu.

  Od 1424 roku Ars należała do Księstwa Dombes. W 1592 roku ziemie Ars stały się własnością feudalnej rodziny Garets. W 1772 roku księstwo Dombes włączono do Francji.

  W 1790 r. Ars była gminą departamentu Ain należącym do kantonu Trévoux, a następnie związana z Reyrieux w 1985 r.

  Ain – francuski departament położony w regionie Owernia-Rodan-Alpy. Utworzony został podczas rewolucji francuskiej 4 marca 1790. Początkowo nosił nazwę departament Bresse, odnoszącą się do regionu historycznego Bresse, jednak została ona zmieniona w 1791 w ramach walki nazwami toponimicznymi używanymi za czasów Ancien régime. Departament oznaczony jest liczbą 01. Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  W latach 1818-1859 proboszczem tutejszej parafii był Jan Maria Vianney, który zdobył międzynarodowy rozgłos jako mistyk i znakomity spowiednik. Jeszcze za jego życia Ars stało się celem wizyt licznych pątników i pielgrzymów. Pielgrzymki nie ustały po śmierci proboszcza, który w 1925 roku ogłoszony został świętym przez papieża Piusa XI.

  Pius XI (łac. Pius XI, właśc. Ambrogio Damiano Achille Ratti; ur. 31 maja 1857 w Desio, zm. 10 lutego 1939 w Watykanie) – arcybiskup Mediolanu (1921-1922), papież w okresie od 6 lutego 1922 do 10 lutego 1939 i 1. Suweren Państwa Miasto Watykan od 7 czerwca 1929 do 10 lutego 1939.

  6 października 1986 roku papież Jan Paweł II pojechał do wioski Ars-sur-Formans podczas trzeciej wizyty we Francji.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Według danych na styczeń 2012 r. gminę zamieszkiwały 1404 osoby, a gęstość zaludnienia wynosiła 255,3 osób/km².

  Populacja Ars-sur-Formans w latach 1962–2008

  Lista merów[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Francis Trochu: Proboszcz z Ars: Święty Jan Maria Vianney 1786-1859. Kraków: AA s.c., 2009, s. 87. ISBN 978-83-61060-95-6.
  2. Francis Trochu: Proboszcz z Ars: Święty Jan Maria Vianney 1786-1859. Kraków: AA s.c., 2009, s. 95. ISBN 978-83-61060-95-6.
  3. Ars-sur-Formans, France

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Francuski Urząd Statystyczny
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa Ars-sur-Formans
 • Reklama

  Czas generowania strony: 1.993 sek.