• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arriva Trains Wales

  Przeczytaj także...
  British Rail Class 158 – typ spalinowych zespołów trakcyjnych wytwarzanych w latach 1989-1992 przez zakłady BREL w Derby. Łącznie wyprodukowano 182 zestawy, z czego 170 pozostaje aktualnie w eksploatacji. Są używane zarówno na krótkich trasach podmiejskich, jak i dłuższych liniach regionalnych. Obecnie można je znaleźć w taborze następujących przewoźników: Arriva Trains Wales, East Midlands Trains, First Great Western, First ScotRail, Northern Rail i South West Trains.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Arriva PLC – brytyjska spółka działająca głównie w sektorze transportu publicznego i obecna na rynkach kilkunastu krajów Europy, w tym w Polsce. Jest własnością przedsiębiorstwa Deutsche Bahn.

  Arriva Trains Wales (wal. Trenau Arriva Cymru) - brytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę tras pasażerskich w Walii oraz w graniczących z nią hrabstwach zachodniej Anglii. Okres koncesyjny rozpoczął się 8 grudnia 2003 i potrwa do roku 2018. Właścicielem firmy jest koncern Arriva.

  British Rail Class 153 - spalinowy wagon silnikowy, należący do rodziny pociągów Sprinter i używanych przez różnych przewoźników kolejowych w Wielkiej Brytanii. Pociągi tej klasy powstawały w latach 1991-1992 w wyniku dokonywanej przez zakłady firmy Hunslet-Barcley w Kilmarnock przebudowy pociągów British Rail Class 155, dostarczanych oryginalnie przez firmę Leyland.British Rail Class 143 "Pacer" - typ spalinowych zespołów trakcyjnych budowanych w latach 1986-1987 przez szkockie firmy Andrew Barclay Sons & Co. oraz Walter Alexander Coachbuilders. Łącznie wyprodukowano 25 zestawów, które obecnie są używane przez przewoźników Arriva Trains Wales oraz First Great Western.

  Tabor[ | edytuj kod]

  Obecnie firma korzysta z następujących pociągów:

  British Rail Class 121 - spalinowy wagon silnikowy budowany w latach 60. XX wieku przez firmę Pressed Steel Company, niekiedy nazywany "Bubble Car". Do dzisiaj w eksploatacji na normalnych liniach pasażerskich pozostają dwa egzemplarze - po jednym posiadają przewoźnicy Arriva Trains Wales i Chiltern Railways. Kilka sztuk jest używanych przez operatora brytyjskiej sieci kolejowej - Network Rail - w barwach którego wypełniają różne zadania, m.in. służą jako składy nauki jazdy oraz jednostki ratownicze. Część egzemplarzy jest z kolei wykorzystywana na rozmaitych liniach turystycznych.British Rail Class 150 "Sprinter" - typ spalinowych zespołów trakcyjnych, należących do rodziny pociągów "Sprinter". Składy tego typu były budowane w latach 1984-1987 przez firmę BREL. Obecnie są używane przez pięciu przewoźników: Arriva Trains Wales, London Midland, First Great Western, Northern Rail oraz London Overground.
 • British Rail Class 121 (1 zestaw)
 • British Rail Class 142 (15 zestawów)
 • British Rail Class 143 (15 zestawów)
 • British Rail Class 150 (33 zestawy)
 • British Rail Class 153 (8 zestawów)
 • British Rail Class 158 (24 zestawy)
 • British Rail Class 175 (27 zestawów)
 • wagony British Rail Mark 2 (22 sztuki)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rail news and press releases - ATOC - Franchised Passenger Services - Arriva Trains Wales. [dostęp 2009-12-20].
  2. Arriva Trains Wales - Our Company. [dostęp 2009-12-20].
  3. fleet lists : class 121. [dostęp 2009-12-20].
  4. fleet lists : class 142. [dostęp 2009-12-20].
  5. fleet lists : class 143. [dostęp 2009-12-20].
  6. fleet lists : class 150. [dostęp 2009-12-20].
  7. fleet lists : class 153. [dostęp 2009-12-20].
  8. fleet lists : class 158. [dostęp 2009-12-20].
  9. fleet lists : class 175. [dostęp 2009-12-20].
  10. // fleet lists. [dostęp 2009-12-20].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  British Rail Class 142 "Pacer" - typ spalinowych zespołów trakcyjnych budowanych w latach 1985-1987 przez zakłady BREL w Derby we współpracy z firmą Leyland. Wyprodukowano 96 zestawów, z czego 94 do dziś pozostaje w eksploatacji. Ich właścicielem jest firma leasingowa Angel Trains, która dzierżawi jest obecnie trzem przewoźnikom: Arriva Trains Wales, First Great Western i Northern Rail.
  British Rail Class 175 "Coradia" – typ spalinowych zespołów trakcyjnych wytwarzanych w latach 1999 - 2001 w zakładach koncernu Alstom w Birmingham. Łącznie wyprodukowano 27 zestawów. Wszystkie są obecnie eksploatowane przez firmę Arriva Trains Wales, która używa ich głównie na trasach łączących Walię z Crewe i Manchesterem. Bazę wszystkich jednostek stanowi zajezdnia w Chester.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Język walijski – język z grupy brytańskiej (p-celtyckiej) języków celtyckich, którym, według ankiety przeprowadzonej w 2011 posługuje się 19% (562 tys.) mieszkańców Walii z czego 77% (431 tys.) potrafi w nim mówić, czytać i pisać. 72% (2,2 mln) mieszkańców Walii nie posługuje się w ogóle tym językiem. W regionie tym ma on status języka urzędowego. Można wyodrębnić cztery główne dialekty: wenedocjański, powyski, domecki i gwencki. Najstarsze zabytki literackie pochodzą z VI w.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.