• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arriva RP  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Gdańsk Główny – największa pasażerska stacja kolejowa w Gdańsku, położona na trasie Tczew – Gdynia. Mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Podwale Grodzkie, w Śródmieściu Gdańska. Obsługuje połączenia zarówno międzymiastowe jak i międzynarodowe. Ze stacji Gdańsk Główny odprawianych jest najwięcej pociągów trójmiejskiej SKM. Na stacji zatrzymują się pociągi pasażerskie wszystkich kategorii. Według kategoryzacji PKP stacja Gdańsk Główny ma najwyższą kategorię A.Katowice – dworzec kolejowy oraz największa i najważniejsza stacja kolejowa Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego mieszcząca się przy placu Wilhelma Szewczyka w ścisłym śródmieściu Katowic.

  Arriva RP Sp. z o.o. – polski przewoźnik kolejowy z siedzibą w Toruniu, świadczący usługi na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Spółka należy do koncernu Deutsche Bahn.

  Historia[ | edytuj kod]

  Przedsiębiorstwo powstało w 2007 pod nazwą Arriva PCC jako joint venture polskiego przewoźnika kolejowego PCC Rail S.A. i brytyjskiego operatora transportu publicznego Arriva plc. Pod koniec 2007 spółka wygrała przetarg na wykonywanie kolejowych przewozów pasażerskich na liniach niezelektryfikowanych w województwie kujawsko-pomorskim. W 2008 Arriva PCC podjęła próbę rozszerzenia swojej działalności o obsługę kolejnych tras w innych województwach. W 2009 wygrała przetarg na obsługę kilku połączeń kolejowych na terenie województwa pomorskiego. W 2010 rozpoczęła obsługę ruchu pasażerskiego w województwie warmińsko-mazurskim.

  Malbork (łac. Mariaeburgum, Mariae castrum, Marianopolis, niem. Marienburg) – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim nad Nogatem. Siedziba powiatu malborskiego.Kielce Białogon to stacja kolejowa Kielc znajdująca się na południu miasta w dzielnicy Białogon na linii w kierunku Krakowa. Stacja obsługuje ruch pasażerski do Krakowa oraz umożliwia odprawę przesyłek towarowych dla posiadaczy pobliskich bocznic kolejowych.

  W 2010 spółka Arriva PCC stała się własnością niemieckiego koncernu Deutsche Bahn, który w latach 2009–2010 przejął PCC Rail S.A. i Arriva plc. 25 czerwca 2010 spółka zmieniła nazwę na Arriva RP. 15 grudnia 2013 spółka przejęła od Przewozów Regionalnych obsługę części linii zelektryfikowanych w województwie kujawsko-pomorskim (tzw. pakiet A i pakiet B).

  Hel – stacja kolejowa w Helu, w gminie Hel, w powiecie puckim, w województwie pomorskim, w Polsce. Stacja znajduje się przy ulicy Dworcowej w północnej części miasta. Ze względu na duży ruch turystyczny w okresie wakacji letnich rozkład jazdy wykazuje znaczne różnice sezonowe.Wierzchucin - stacja kolejowa w Wierzchucinie, w gminie Cekcyn, w powiecie tucholskim, w województwie kujawsko-pomorskim.

  16 maja 2013 koncern DB przejął grupę Veolia Transport Polska i dołączył do grupy Arriva.

  23 czerwca 2015 siedziba spółki Arriva RP została przeniesiona z Warszawy do Torunia.

  9 marca 2016 spółka uruchomiła własny kanał sprzedaży biletów przez Internet, a 13 marca międzywojewódzkie połączenia komercyjne „Multi Region” (które kursowały do 9 czerwca). 20 marca Przewozy Regionalne uruchomiły połączenie KrzyżGorzów WielkopolskiBerlin-Lichtenberg, do którego tabor wypożycza i obsługuje Arriva. 25 czerwca spółka uruchomiła wakacyjne połączenie Bydgoszcz GłównaHel. 4 lipca przewoźnik udostępnił kolejny kanał sprzedaży biletów – aplikację mobilną Arriva Rail, a 1 sierpnia Kolporter rozpoczął sprzedaż swoich biletów w kioskach w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim. 1 września rozpoczęto sprzedaż biletów na połączenia Arrivy za pośrednictwem portalu koleo.pl.

  Arriva PLC – brytyjska spółka działająca głównie w sektorze transportu publicznego i obecna na rynkach kilkunastu krajów Europy, w tym w Polsce. Jest własnością przedsiębiorstwa Deutsche Bahn.Warszawa Lotnisko Chopina – grupa torów stacji kolejowej Warszawa Okęcie, na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy, obsługiwana z nastawni OKL. Umożliwia dojazd pociągiem do centrum miasta (dworce Warszawa Śródmieście i Warszawa Centralna) z Lotniska Chopina. Stacja istniała w stanie surowym od 2008 roku.

  Od października 2016 spółka Arriva RP, wraz ze spółkami Arriva Polska i Arriva Bus Transport Polska tworzą jedną strukturę zarządzania pod nazwą Arriva w Polsce.

  6 września 2017 do Polski dotarły 3 sztuki SZT serii BR628.4, które przechodziły polonizację w Arrivie i SPS ASO. 2 listopada pierwsza z jednostek wyruszyła na trasy Arrivy.

  Na początku października 2017 Koleje Dolnośląskie wypożyczyły od Arrivy jeden spalinowy zespół trakcyjny.

  Nowy Dwór Gdański (niem. Tiegenhof) – miasto w woj. pomorskim, w powiecie nowodworskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowy Dwór Gdański, położone nad Tugą w centralnej części Żuław Wiślanych. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. elbląskiego.Warszawa Gdańska – stacja kolejowa w Warszawie. Obiekt znajduje się przy ul. Słomińskiego. dojazd zapewniają liczne linie autobusowe i tramwajowe, a także metro (stacja Dworzec Gdański). Na stacji zatrzymują się pociągi:

  Od stycznia 2018 Arriva wprowadziła nowe logo swojej marki.

  30 grudnia 2016 roku do UTK wpłynął wniosek o przyznanie otwartego dostępu do tras:

 • Warszawa WschodniaPoznań Główny
 • Warszawa WschodniaKraków Główny
 • Warszawa Gdańska/Warszawa WschodniaŁódź Fabryczna
 • Wrocław GłównySzczecin Niebuszewo
 • Łódź FabrycznaSzczecin Niebuszewo
 • Olsztyn GłównySzczecin Niebuszewo
 • WejherowoChełm
 • WejherowoKielce Białogon
 • WejherowoKatowice
 • Bydgoszcz GłównaHel
 • HelWładysławowo
 • Prezes UTK wydał decyzję odmowną dla tras: Warszawa Wschodnia – Poznań Główny, Warszawa Wschodnia – Kraków Główny, Warszawa Wschodnia – Łódź Fabryczna, Wrocław Główny – Szczecin Niebuszewo, natomiast na pozostałe trasy została wydana zgoda. 27 grudnia 2017 roku spółka wyraziła gotowość jazdy na trasie Wejherowo- Warszawa Lotnisko Chopina.

  Bąk - stacja kolejowa w Bąku, w gminie Stara Kiszewa, w powiecie kościerskim, w województwie pomorskim. Stacja obecnie straciła na znaczniu ze względu na organizacje rozkładu jazdy (Brak pociągu Bydgoszcz - Kościerzyna - Gdynia) oraz pociąg Kościerzyna-Czersk- Wierzchucin bez przesiadki w Bąku.Joint venture (ang. [ˌdʒɔɪnt ˈvɛntʃə], dosł. wspólne przedsięwzięcie) – podmiot utworzony wspólnie przez dwa lub więcej niezależne przedsiębiorstwa w celu realizacji określonego projektu lub wspólnego celu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Przewoźnik kolejowy – przedsiębiorca, który na podstawie licencji wykonuje przewozy kolejowe lub zapewnia pojazdy trakcyjne.
  Kolporter – największy dystrybutor prasy w Polsce i jeden z największych dystrybutorów produktów szybkozbywalnych.
  Baureihe 628, w Polsce oznaczone jako VT628 – dwuczłonowa seria szt, napędzanych silnikami Diesla. Była produkowana w latach 1974-1995 przez niemieckie zakłady MAN AG, Waggon-Union i DUEWAG w kilku wersjach, przeznaczona zarówno ruchu lokalnego, regionalnego jak i międzyregionalnego.
  Arriva Bus Transport Polska – przewoźnik autokarowy, świadczący usługi komunikacji lokalnej, regionalnej i miejskiej z siedzibą w Toruniu.
  Koleje Dolnośląskie – polski przewoźnik kolejowy powołana przez samorząd województwa dolnośląskiego 28 grudnia 2007 w celu prowadzenia przewozów regionalnych na terenie Dolnego Śląska. Celem jego działalności jest zapewnienie usług przewozu osób wokół dużych ośrodków miejskich: Wrocławia, Kłodzka, Wałbrzycha, Legnicy, Jeleniej Góry, Lubina i Świdnicy oraz transportu pomiędzy tymi miastami. Rozpoczęcie działalności przewozowej nastąpiło 14 grudnia 2008.
  Wrocław Główny – dworzec kolejowy i największa z osobowych stacji kolejowych we Wrocławiu. Jeden z nielicznych w Polsce, który ma halę peronową. Położony na liniach kolejowych prowadzących z południowego wschodu (Opole oraz Lubliniec) i południa (Świdnica oraz Kłodzko) na zachód (Jelenia Góra oraz Legnica), północ (Poznań) i północny zachód (Głogów), a przez stację Wrocław Nadodrze – na północny wschód (Oleśnica).
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.07 sek.