• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arrested Development - zespół muzyczny

  Przeczytaj także...
  Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.
  Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.

  Arrested Development - amerykańska grupa muzyczna wykonująca rap alternatywny. Powstała w 1988 roku w Atlancie w stanie Georgia. Stylistyka grupy wybiegała poza tradycyjny rap, czy hip-hop i łączyła elementy rhythm and bluesa, soulu, bluesa i funky. W swych tekstach zespół starał się poruszać istotne polityczne i socjalne kwestie.

  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.Atlanta – stolica i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Georgia, z populacją liczącą ok. 420 tysięcy mieszkańców (2010). Atlanta stanowi kulturalne i ekonomiczne centrum obszaru metropolitalnego Atlanta, zamieszkiwanego przez ponad 5 milionów osób, a także najważniejszy komponent rozrastającego się megapolis, znanego jako Piedmont Atlantic Megaregion.

  Grupę założyli kompozytor, instrumentalista i wokalista Speech i DJ Headliner. Po początkowych sukcesach utracili popularność, czego efektem stał się rozpad w 1996 roku. Speech zdecydował się wtedy na rozpoczęcie kariery solisty. Grupa wznowiła działalność w 2000 roku.

  Blues (ang. smutek, rozpacz) – gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk.Rap lub rapowanie (melorecytacja) – rodzaj ekspresji wokalnej polegający na rytmicznym i ekspresyjnym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu do zapętlonego podkładu instrumentalnego. Element kultury hip-hopowej. Rap często zamiennie z wyrażeniem hip-hop określany jest jako odrębny gatunek muzyczny powstały we wczesnych latach 70 XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki wśród czarnych mieszkańców. Chociaż rap powszechnie uważany jest za muzykę, to wielu naukowców wskazuje na jego bliskie pokrewieństwo z poezją.

  Dyskografia[]

  Albumy[]

  Single[]

  Wideografia[]

 • Home Video (1992)
 • Eyes as Hard as a Million Tombstones (1993)
 • Unplugged: Video (1993)
 • MTV Unplugged (2002)
 • Nagrody i wyróżnienia[]

 • Nagroda Grammy w kategorii Best New Artist (1992)
 • Nagroda Grammy w kategorii Best Rap Performance By A Duo Or Group (1992)
 • Przypisy

  1. Steve Huey: Arrested Development (ang.). allmusic.com. [dostęp 2010-04-18].
  2. Arrested Development Billboard Album Charts (ang.). allmusic.com. [dostęp 2010-04-18].
  3. RIAA: Arrested Development (ang.). www.riaa.com. [dostęp 2010-04-18].
  4. Arrested Development Billboard Singles Charts (ang.). allmusic.com. [dostęp 2010-04-18].
  5. Arrested Development Grammy Awards (ang.). allmusic.com. [dostęp 2010-04-18].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna (ang.)
 • Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Alternatywny hip hop (znany też jako alternatywny rap) – podgatunek hip-hopu, który narodził się w latach 80. w Stanch Zjednoczonych. Odrzuca on typowe stereotypy (bounce, gangsta rap), ale eksperymentuje z innymi gatunkami takimi, jak: reggae, rock, funk, jazz, electronica, a nawet folk. Tematyką utworów najczęściej są problemy społeczne, osobowość, polityka.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.