• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aron Cajtlin

  Przeczytaj także...
  Zichron Ja’akow (hebr. זכרון יעקב; pol. Pomnik Jakuba) – samorząd lokalny położony w Dystrykcie Hajfy, w Izraelu.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Jidyszייִדיש (dosłownie: żydowski – od pierwotnego określenia w tym języku ייִדיש־טײַטש jidisz-tajcz; żydowski niemiecki) – język Żydów aszkenazyjskich, powstały ok. X wieku w południowych Niemczech na bazie dialektu średnio-wysokoniemieckiego (Mittelhochdeutsch) z dodatkiem elementów hebrajskich, słowiańskich i romańskich.

  Aron Cajtlin (ur. 3 czerwca 1898 w Uwarowiczach w guberni mohylewskiej, zm. 28 września 1973 w Nowym Jorku) – polski poeta, tłumacz, dramatopisarz i krytyk literacki żydowskiego pochodzenia, syn Hilela Cajtlina, brat Elchanana.

  Dzieciństwo spędził w Homlu oraz Wilnie. Od 1907 mieszkał w Warszawie. W latach 1920-1921 pracował jako nauczyciel w Zichron Ja’akow w Brytyjskim Mandacie Palestyny. Po powrocie z Palestyny stał się współwydawcą czasopisma dla dzieci „Szibolim” oraz założycielem i redaktorem pisma „Der Griner Błat”. Od 1926 Cajtlin był redaktorem literackim warszawskiego dziennika „Unzer Ekspres”, wydawanego w języku jidysz. W latach 1930-1934 (i ponownie od 1938) kierował Sekcją Żydowską PEN Clubu w Warszawie.

  Elchanan Cajtlin (jid. אלחנן צײַטלין; ur. 15 marca 1902 w Rohaczewie koło Homla, zm. 15 grudnia 1941 w Warszawie) – polski dziennikarz i poeta żydowskiego pochodzenia, także działacz polityczny i społeczny, początkowo związany z ruchem fołkistowskim, a później syjonistycznym. Jako pisarz tworzył w języku jidysz i podpisywał się po żydowsku Elchanan Zeitlin.Maurice Schwartz (ur. 18 czerwca 1890 w Sedikowie, zm. 10 maja 1960 w Tel Awiwie) – amerykański aktor narodowości żydowskiej, jeden z czołowych aktorów teatru jidysz w Stanach Zjednoczonych.

  Podczas II wojny światowej przebywał w Nowym Jorku, do którego przybył w 1939 na zaproszenie dyrektora teatru jidysz Maurice'a Schwartza. W ten sposób jako jedyny z całej swojej rodziny ocalał z Holokaustu.

  Jest autorem sztuki „Esterka”, z której pochodzi utwór „Dos kelbl” („Dona, Dona”) (śpiewany między innymi przez Joan Baez), do którego muzykę skomponował Sholom Secunda.

  Wybrana twórczość[ | edytuj kod]

  Pisał wyłącznie w języku hebrajskim i jidysz. W jego twórczości dominowały dramaty i liryka mistyczno-refleksyjna.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Liryka (gr. λυρικóς, lyrikos – odnoszący się do liry) – jeden z trzech rodzajów literackich, obok dramatu i epiki.
 • 1937: Brenendike erd: roman 2
 • 1937: Brenendike erd: roman 1
 • 1929: Brener: dramatishe dihtung in 3 aktn, 10 bilder
 • 1929: Yaakov Frank: drame in zeks bilder
 • 1922: Metatron: apokaliptishe poeme
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Cywia Lubetkin: Zagłada i powstanie. Warszawa: Książka i Wiedza, 1999. ISBN 83-05130-41-X.
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Цейтлин Ахарон (ros.). Электронная еврейская энциклопедия. [dostęp 2014-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-28)].
  2. Rafał Żebrowski: Zeitlin (Cejtlin; Cajtlin) Aron. Żydowski Instytut Historyczny. [dostęp 2014-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-17)].
  3. Marian Fuks: „Unzer Ekspres”. Żydowski Instytut Historyczny. [dostęp 2014-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-17)].
  4. The Mendele Review: Yiddish Literature and Language. [dostęp 2014-05-28].
  5. О песне «Дона-Дона» (ros.). Московский ансамбль еврейской песни «Дона». [dostęp 2014-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-17)].
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Cywia Lubetkin ps. Celina (hebr. צביה לובטקין; ur. 9 listopada 1914 w Bytniu, zm. 11 lipca 1978 w Lochame ha-Geta’ot) – żydowska działaczka podziemia w getcie warszawskim, członek dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, uczestniczka powstania w getcie warszawskim.
  Rejon budzki (rejon budzko-koszelewski, rejon buda-koszelewski, biał. Бу́да-Кашалё́ўскі раён, Buda-Kaszalouski rajon, ros. Бу́да-Кошелёвский райо́н, Buda-Koszelowskij rajon) – rejon w południowo-wschodniej Białorusi, w obwodzie homelskim. Leży na terenie dawnego powiatu homelskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.653 sek.