• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aromaterapia

  Przeczytaj także...
  Medycyna oparta na faktach, medycyna oparta na dowodach (ang. Evidence-based medicine, EBM) – postępowanie kliniczne oparte na najlepszych dostępnych dowodach naukowych dotyczących skuteczności, efektywności i bezpieczeństwa. Dowodów takich dostarczają wyniki wiarygodnych badań eksperymentalnych (skuteczność i bezpieczeństwo) oraz badań obserwacyjnych (efektywność i bezpieczeństwo).Olejek eteryczny (łac. oleum aetherium, oleum aethereum) – ciekła, lotna substancja zapachowa, znajdująca się najczęściej w specjalnych komórkach tkanki wydzielniczej roślin. Takie komórki są charakterystyczne dla roślin olejkodajnych, np. gatunków z rodziny sosnowatych, jasnotowatych, mirtowatych, rutowatych i baldaszkowatych. Pod względem składu olejek jest mieszaniną rozmaitych związków chemicznych, takich jak ketony, aldehydy, alkohole, estry, laktony, terpeny, i innych związków organicznych, w tym zawierających azot i siarkę związków o nieprzyjemnym zapachu (np. aminy, tiole).
  Medycyna niekonwencjonalna – metody leczenia wcale lub słabo akceptowane przez medycynę opartą na badaniach naukowych. Zalicza się do niej zarówno metody leczenia, które w opinii większości lekarzy są bezwartościowe (np. bioenergoterapia), jak i takie, których pewne elementy zaadaptowano do medycyny głównego nurtu (np. akwaterapia i fitoterapia). Część metod leczenia zaliczanych do medycyny niekonwencjonalnej ma swoje źródło w wielowiekowej tradycji (np. akupunktura, medycyna ludowa), a inne powstały stosunkowo niedawno (np. homeopatia i bioenergoterapia).
  Olejek i dyfuzor

  Aromaterapia – wykorzystywanie materiałów roślinnych i aromatycznych olejów roślinnych, w tym olejków eterycznych do poprawy psychicznego lub fizycznego samopoczucia. W medycynie niekonwencjonalnej bywa stosowana jako uzupełnienie terapii lub jako forma medycyny alternatywnej. Dodatkowe leczenie może być oferowane, wraz ze standardowym leczeniem.

  PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.PMCID (ang. PubMed Central Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego cytowanego artykułu naukowego bazy PubMed Central.

  Aromaterapeuci, którzy specjalizują się w praktyce aromaterapii, używają mieszanki z leczniczych olejków eterycznych, które mogą być stosowane do masażu, inhalacji, kompresów lub kąpieli.

  Historia[ | edytuj kod]

  Olejki eteryczne w celach leczniczych, duchowych i higienicznych stosowane były w wielu starożytnych cywilizacjach, przez Chińczyków, Hindusów, Egipcjan, Greków i Rzymian, którzy używali ich w kosmetykach i lekach. Oleje były wykorzystywane dla przyjemności i w branży kosmetycznej. To był luksus, który był jednocześnie i środkiem płatniczym. Uważano, że olejki eteryczne przedłużają okres przydatności do spożycia wina i poprawiają smak potraw.

  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

  Medycyna alternatywna[ | edytuj kod]

  Nie ma dowodów na podstawie badań medycznych na to, że aromaterapia może zapobiegać lub leczyć jakiekolwiek choroby. Wyniki badań wskazują, że może skutecznie obniżać odczucie dyskomfortu spowodowanego nudnościami oraz redukować częstość wyatąpienia wymiotów, jednak mniej skutecznie niż standardowe leki antywymiotne.

  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  Istnieją pewne dowody na to, że aromaterapia poprawia ogólne samopoczucie. Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (ACS) stwierdza, że „dostępne dowody naukowe nie potwierdzają twierdzeń, że aromaterapia jest skuteczna w zapobieganiu lub leczeniu nowotworów”.


  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Aromatheraphy. Better Health Channel.
  2. Hiroko Kuriyama, Satoko Watanabe, Takaaki Nakaya, Ichiro Shigemori, Masakazu Kita, Noriko Yoshida, Daiki Masaki, Toshiaki Tadai, Kotaro Ozasa, Kenji Fukui, Jiro Imanishi. Immunological and Psychological Benefits of Aromatherapy Massage. „Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine”. 2 (2), s. 179-184, 2005. DOI: 10.1093/ecam/neh087. PMID: 15937558. PMCID: PMC1142199. 
  3. Władysław S. Brud, Iwona Konopacka, Pachnąca apteka, tajemnice aromaterapii, Agencja wydawnicza "COMES" Lidia i Andrzej Skarżyńscy, 1992, ISBN 83-85486-02-X.
  4. Steven D. Ehrlich: Aromatherapy. University of Maryland Medical Center.
  5. Sonia Hines, Elizabeth Steels, Anne Chang, Kristen Gibbons. Aromatherapy for treatment of postoperative nausea and vomiting. „Cochrane Database of Systematic Reviews”, 2012. DOI: 10.1002/14651858.cd007598.pub2. ISSN 1465-1858. 
  6. Aromatherapy, web.archive.org, 5 września 2010 [dostęp 2019-10-16] [zarchiwizowane z adresu 2010-09-05].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.