• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arnold Pick  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Choroba Picka (ang. Pick′s disease, PiD) – rzadka choroba neurodegeneracyjna należąca do grupy tauopatii, jeden z podtypów otępienia czołowo-skroniowego (FTD). We współczesnym rozumieniu termin choroby Picka odnosi się do przypadków ze stwierdzonymi charakterystycznymi zmianami neuropatologicznymi (srebrochłonne wtręty w neuronach korowych, tzw. ciała Picka).
  Arnold Pick

  Arnold Pick (ur. 20 lipca 1851 w Velké Meziříčí, zm. 4 kwietnia 1924 w Pradze) – austriacki lekarz neurolog i psychiatra. Jako pierwszy opisał chorobę znaną dziś jako choroba Picka i zidentyfikował w obrazie neuropatologicznym choroby tzw. ciała Picka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Studiował medycynę na Uniwersytecie Wiedeńskim. Jako student został asystentem Theodora Meynerta. W 1875 otrzymał tytuł doktora medycyny i został asystentem Carla Westphala w Berlinie, współpracował także z Carlem Wernickem. W 1875 został lekarzem w zakładzie dla chorych umysłowo (Grossherzogliche Oldenburgische Irrenheilanstalt) w Wehnen. Od 1877 był lekarzem w zakładzie w Pradze. W 1878 mianowany docentem psychiatrii i neurologii na Uniwersytecie w Pradze. Od 1880 dyrektor zakładu dla chorych psychicznie w Dobrzan (dziś Dobřany). W 1886 otrzymał nominację na profesora na Uniwersytecie w Pradze, objął też kierownictwo uniwersyteckiej kliniki.

  Psychiatria – jedna z podstawowych specjalizacji medycznych zajmująca się badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Bada ich uwarunkowania biologiczne, psychologiczne, rodzinno-genetyczne, społeczne, konstytucjonalne – sposoby powstawania i skutecznego zapobiegania.Neurologia – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną zarówno neurologa jak i psychiatry. Neurologia zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.

  W 1922 roku ukazał się poświęcony mu numer (Festschrift) czasopisma Zeitschrift für die gesamte Neurologie und Psychiatrie.

  Zmarł w 1924 roku z powodu posocznicy wikłającej operację kamicy nerkowej. Wspomnienia pośmiertne poświęcili mu Sittig i Schürer.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Otto Sittig (ur. 7 września 1886 w Pradze, zm. w październiku 1944 w Auschwitz) – austriacki lekarz psychiatra i neurolog.
  Julius Leopold Pagel (ur. 29 maja 1851 w Pollnow (dziś Polanów), zm. 30 stycznia 1912 w Berlinie) – niemiecki lekarz i historyk medycyny.
  PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Sepsa, posocznica (łac. sepsis) – stosowany w medycynie termin odnoszący się do specyficznej reakcji organizmu na zakażenie. Sepsa nie jest samodzielną jednostką chorobową, a obecnie definiuje się ją jako zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (SIRS) wywołany zakażeniem.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.