• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arnold Mostowicz

  Przeczytaj także...
  Cieplice Śląskie-Zdrój (niem. Bad Warmbrunn) – część miasta, uzdrowisko w Jeleniej Górze w województwie dolnośląskim, w latach 1935-1976 samodzielne miasto.Bogowie z kosmosu (niem. Die Götter aus dem All) – seria komiksowa, powstała w latach 1978-82 na zlecenie niemieckiego wydawnictwa Econ. Autorami scenariusza byli Arnold Mostowicz i Alfred Górny, zaś rysunki wykonał Bogusław Polch. Oparta była na hipotezach Ericha von Dänikena, głoszących, że w zamierzchłych czasach Ziemię odwiedzili przedstawiciele cywilizacji pozaziemskiej.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Arnold Mostowicz (ur. 6 kwietnia 1914 w Łodzi jako Arnold Moszkowicz, zm. 3 lutego 2002 w Warszawie) – polski pisarz, dziennikarz, tłumacz, lekarz i popularyzator nauki.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Łodzi w rodzinie żydowskiej jako syn Ignacego (Icka) Moszkowicza i Estery z domu Goldstein. W latach 1932–1939 studiował medycynę w Tuluzie. Powrócił do Polski na krótko przed wybuchem II wojny światowej.

  Obozy w III Rzeszy – obozy i podobozy przeznaczone do przetrzymywania (w niektórych przypadkach także uśmiercania) ludzi kierowane przez SA, a później SS, policję lub Wehrmacht. Utworzone w latach 1933–1945 przez władze niemieckie. Obozy te, w liczbie przynajmniej 12 tysięcy, umiejscowione były na własnym terytorium III Rzeszy oraz na ziemiach państw okupowanych. Biologia (z gr. βίος (bios) - życie i λόγος (logos) - słowo, nauka) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem życia i organizmów żywych.

  W trakcie oblężenia Warszawy pracował w Szpitalu Dzieciątka Jezus. Po zdobyciu stolicy przez wojska niemieckie, w październiku 1939 roku wrócił do Łodzi, gdzie został przesiedlony do łódzkiego getta. Tam przez 4 lata pracował jako lekarz w szpitalu zakaźnym i w pogotowiu. Po likwidacji getta zesłany do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, a stamtąd do innych obozów, filii obozu Gross-Rosen (Rogoźnica): w Bad Warmbrunn, w końcu Dörnhau.

  Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej – organizacja żydowska powstała w 1991 roku, mająca na celu przede wszystkim ochronę praw kombatantów żydowskich i osób poszkodowanych podczas II wojny światowej. Jest członkiem Światowej Federacji Żydów Weteranów i Federacji Stowarzyszeń Żydowskich w Polsce. Liczy około 1000 członków.Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.

  Po wojnie nie wrócił do medycyny, ale zajął się dziennikarstwem. Był zastępcą redaktora naczelnego wrocławskiej „Trybuny Dolnośląskiej”, organizatorem prasy poznańskiej i „Gazety Krakowskiej”, którą kierował przez 6 lat, a od roku 1955 do 1969 – naczelnym redaktorem warszawskich „Szpilek”. Po usunięciu go ze „Szpilek”, w wyniku antysemickiej kampanii, pracował w miesięczniku „Ty i Ja”, a po zamknięciu pisma przeszedł na emeryturę. Miał już w tym okresie opracowane Antologie Humoru – francuskiego i radzieckiego. W tomie poświęconym humorowi francuskiemu Mostowicz przedstawił 28, dotąd w Polsce na ogół nieznanych, autorów i większość ich utworów sam przetłumaczył.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

  W latach 70. zajął się pisaniem książek popularnonaukowych (przede wszystkim z zakresu biologii, czego owocem były 3 nagrodzone tomy poświęcone biologii, która „...zmienia człowieka”, „...medycynę”, „...uczy myśleć”) oraz tematyki ufologicznej. W latach 70. i 80. stworzył wraz z Bogusławem Polchem i Alfredem Górnym serię komiksów Bogowie z kosmosu, opartych na hipotezach Ericha von Dänikena, które w owym czasie cieszyły się dużą popularnością w wielu krajach Europy.

  Obóz koncentracyjny – miejsce przetrzymywania, zwykle bez wyroku sądu, dużej liczby osób uznawanych z różnych powodów za niewygodne dla władz. Służyć może różnym celom: od miejsca czasowego odosobnienia osób, wobec których zostaną podjęte później inne decyzje, poprzez obóz pracy przymusowej, czyli de facto niewolniczej, aż po miejsce fizycznej eksterminacji.Bogusław Polch właśc. Połch (ur. 1941 r.) – polski rysownik komiksów, który zajmuje się także tworzeniem grafiki reklamowej i użytkowej oraz ilustracji książkowych, storyboardzista.

  Opublikował również pozycje wspomnieniowe poświęcone Łodzi (Łódź, moja zakazana miłość).

  Pierwszą właściwie książką Arnolda Mostowicza jako pisarza jest wydana w roku 1988 (PIW) Żółta Gwiazda i Czerwony Krzyż – obraz jego gettowych i obozowych wspomnień i refleksji, zaliczony przez krytykę do najcenniejszych literackich dokumentów czasów zagłady.

  Wystąpił w filmie dokumentalnym Fotoamator Dariusza Jabłońskiego z 1998 roku opowiadając o swoich przeżyciach w łódzkim getcie. Był również współautorem scenariusza tego filmu. W roku 1995 został prezesem fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense, której celem jest opieka nad dziedzictwem łódzkich Żydów. Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej. W roku 1998 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Arnold Mostowicz został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera GIII-1-20).

  Twórczość[ | edytuj kod]

 • Ballada o Ślepym Maksie
 • Biologia zmienia człowieka
 • Biologia zmienia medycynę
 • Bogowie z kosmosu, 1978-82 (scenariusz komiksowy wspólnie z Alfredem Górnym)
 • Biologia uczy myśleć, Warszawa 1988, ​ISBN 83-203-2447-5
 • Żółta gwiazda i czerwony krzyż, Warszawa 1988, ​ISBN 83-06-01729-3
 • My z kosmosu, Warszawa 1984 ​ISBN 83-03-00699-1
 • O tych co z kosmosu, Warszawa 1987, ​ISBN 83-03-01592-3
 • Opóźniony zapłon, Kościan 1989, ​ISBN 83-85072-56-X
 • Zagadka Wielkiej Piramidy, Warszawa 1991, ​ISBN 83-900083-5-1
 • Spór o synów nieba, Warszawa 1994, ​ISBN 83-86028-05-X
 • Miłość z wariatem w tle, 1993
 • Łódź, moja zakazana miłość, 1999, ​ISBN 83-86058-42-0​, ​ISBN 978-83-86058-42-6
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Biogramy. Mostowicz Arnold (pol.). centrumdialogu.com. [dostęp 2017-02-25].
  2. Karolina Słowik. Jak się mieszka w barakach po obozie koncentracyjnym?. „Duży Format”, 14 stycznia 2016. wyborcza.pl (pol.). 
  3. Honorowe obywatelstwo miasta Łodzi. [dostęp 21 lutego 2011].
  4. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Warto wiedzieć że... beta

  Konzentrationslager Auschwitz, KL Auschwitz (Stammlager), w tym KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) – zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu. Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Szpilki – ilustrowane czasopismo satyryczne założone w grudniu 1935 roku przez Zbigniewa Mitznera - jednocześnie pierwszego redaktora naczelnego, Eryka Lipińskiego i Zenona Wasilewskiego. Programowo związane ze środowiskiem lewicy (przed II wojną światową ośmieszało obóz sanacyjny, a po niej przeciwników ustroju komunistycznego).
  Tuluza (fr. Toulouse, oks. Tolosa) – miejscowość i gmina we Francji, stolica regionu Midi-Pyrénées, w departamencie Górna Garonna, nad rzeką Garonną.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Fotoamator – polski film dokumentalny z roku 1998 w reżyserii Dariusza Jabłońskiego. Obraz pokazuje życie łódzkiego getta z dwóch perspektyw – Arnolda Mostowicza, lekarza żydowskiego pochodzenia więzionego w gettcie i Waltera Geneweina, Austriaka, głównego księgowego getta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.