• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arnold Bolland

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Cmentarz Rakowicki – jeden z największych cmentarzy w Krakowie o powierzchni 42 ha. Położony jest w całości na terenie Dzielnicy I Stare Miasto.
  Prof. dr Arnold Bolland

  Arnold Bolland (ur. 10 grudnia 1881 w Krakowie, zm. 5 maja 1940) - polski chemik.

  Studiował chemię na Politechnice Lwowskiej i Wiedeńskiej. W 1910 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych. W 1918 roku habilitował się w zakresie mikrochemii na Politechnice Lwowskiej, następnie został mianowany docentem tej uczelni.

  W latach 1924-1935 kierownik Instytutu Towaroznawczego Szkoły Ekonomiczno-Handlowej w Krakowie. W latach 1924-1938 dyrektor Wyżsego Studium handlowego w Krakowie, a w latach 1938-1939 rektor Akademii Handlowej w Krakowie. W latach 1922-1939 wykładowca Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Uniwersytet Techniczny w Wiedniu (niem. Technische Universität Wien, TUW) – politechnika z siedzibą w Wiedniu, największa uczelnia techniczna w Austrii.Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.

  Aresztowany w Sonderaktion Krakau w dniu 11 listopada 1939 roku, wrócił do Krakowa całkowicie podupadły na zdrowiu w dniu 6 lutego 1940 roku, zmarł kilka miesięcy później. Spoczywa w grobowcu rodziny Bollandów na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

  Odznaczenia[edytuj kod]

 • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1928)
 • Zobacz też[edytuj kod]

 • Stefan Bolland
 • Przypisy

  1. Odznaczenie orderem „Polonia Restituta”. „Gazeta Lwowska”, s. 8, Nr 260 z 11 listopada 1928. 

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Biografia prof. dr A. Bollanda
 • Publikacje w katalogu OPAC Biblioteki Narodowej
 • Arnold Bolland, Mikrochemia, Kraków 1918.
 • Chemia (grec. χημεία – chemeia) – nauka badająca naturę i właściwości substancji, a zwłaszcza przemiany zachodzące pomiędzy nimi. Współcześnie wiadomo, że przemiany substancji wynikają z praw, według których atomy łączą się poprzez wiązania chemiczne w mniej lub bardziej trwałe związki chemiczne, a także praw według których wiązania pękają i tworzą się ponownie prowadząc do przemian jednych związków w drugie co jest nazywane reakcjami chemicznymi. Chemia zajmuje się także rozmaitymi właściwościami substancji wynikającymi bezpośrednio z ich budowy atomowej.Szkoła Handlowa w Krakowie (zwana również Miejska Szkoła Handlowa w Krakowie) – szkoła średnia powstała w Krakowie w 1882 roku. Szkoła zapisała się w historii Krakowa dwoma faktami. Z jednej strony jej kontynuatorem jest Zespół Szkół Ekonomicznych Nr 1 w Krakowie, z drugiej zaś w 1925 r. z wyodrębnienia się jej części powstał dzisiejszy Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Politechnika Lwowska – lwowska państwowa szkoła wyższa założona w 1843, a otwarta w 1844. Najstarsza po Szkole Akademiczno-Górniczej w Kielcach polska uczelnia techniczna w okresie przynależności miasta do Polski.
  Sonderaktion Krakau – niemiecka akcja pacyfikacyjna skierowana przeciwko środowisku polskich uczonych, przeprowadzona 6 listopada 1939 r. w Krakowie. Nazwa akcji prawdopodobnie powstała w kręgach rodzinnych, a w polskiej literaturze historycznej zaczęła funkcjonować w latach 60. XX wieku. Kryptonim taki nie występuje w jakimkolwiek oficjalnym dokumencie nazistowskim, a podawanym w kartach uwięzienia powodem była "akcja przeciwko profesorom uniwersyteckim" ((niem.) Aktion gegen Univ. Professoren).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.