• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arnauti

  Przeczytaj także...
  Federacja Bośni i Hercegowiny (Federacija Bosne i Hercegovine, Федерација Босне и Херцеговине) – jedna z dwóch części składowych tworzących Bośnię i Hercegowinę (druga to Republika Serbska). Leży w centralnej części kraju i wzdłuż południowo-zachodniej granicy z Chorwacją. Obecny status Federacji Bośni i Hercegowiny uregulowany jest porozumieniem pokojowym z Dayton, którym zakończyła się wojna domowa w Bośni i Hercegowinie (1992-1995).Kanton zenicko-dobojski – jeden z dziesięciu kantonów Federacji Bośni i Hercegowiny. Stolica znajduje się w Zenicy.
  Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.

  Arnautiwieś w Bośni i Hercegowinie, w Federacji Bośni i Hercegowiny, w kantonie zenicko-dobojskim, w mieście Zenica. W 2013 roku liczyła 1053 mieszkańców, z czego większość stanowili Boszniacy.

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Boszniacy (język ojczysty: Bošnjaci) – społeczność południowosłowiańska, największa z trzech konstytutywnych grup etnicznych w Bośni i Hercegowinie (obok Serbów i Chorwatów), posługująca się językiem bośniackim i w znacznej mierze deklarująca przynależność do islamu. Liczebność Boszniaków szacuje się na ponad 3 miliony, z czego zdecydowana większość żyje w Bośni, a największe populacje boszniackiej diaspory występują na pograniczu Serbii i Czarnogóry - w regionie Sandżak, a także w Niemczech, Austrii i Stanach Zjednoczonych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Popis 2013 u BiH (bośn.). Federalni zavod za statistiku. [dostęp 2020-04-17].
  Miasto Zenica (boś. Grad Zenica) – jednostka administracyjna w Bośni i Hercegowinie, w kantonie zenicko-dobojskim. W 2013 roku liczyła 110 663 mieszkańców.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.004 sek.