• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Armstrong Whitworth

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Elswick – dzielnica miasta i dystryktu (unitary authority) Newcastle upon Tyne w Anglii, w hrabstwie Tyne and Wear. W 2011 roku Elswick liczyło 13 198 mieszkańców.
  Newcastle upon Tyne – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia) nad rzeką Tyne, w pobliżu jej ujścia do Morza Północnego w hrabstwie metropolitalnym Tyne and Wear.

  Armstrong Whitworth – dawny brytyjski koncern zajmujący się produkcją broni, statków, lokomotyw, samochodów i samolotów. Zajmowano się także hydrotechiką. W 1927 koncern stał się częścią zakładów Vickers-Armstrongs, a dział motoryzacyjny kupił John Davenport Siddeley tworząc zakłady Armstrong Siddeley.

  Joseph Whitworth (ur. 21 grudnia 1803 w Stockport, zm. 22 stycznia 1887 w Monte Carlo) − angielski przemysłowiec, konstruktor obrabiarek, broni palnej.Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.

  Historia zakładów[ | edytuj kod]

  W 1847 roku William George Armstrong założył w Elswick k. Newcastle upon Tyne wytwórnię armatury hydraulicznej, maszyn i części do mostów. Dla rozwijania interesów z armią założył osobną spółkę pod nazwą Elswick Ordnance Company, która zajęła się produkcją broni.

  Siddeley Deasy – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów i samolotów. Istniało w latach 1909 - 1919.Armstrong Siddeley – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej i lotniczej. Zajmowało się między innymi produkcją samochodów i silników lotniczych.

  W 1882 roku połączył przedsiębiorstwo z zakładami stoczniowymi Charlesa Mitchella w spółkę Armstrong, Mitchell and Company. Wyspecjalizowano się w montażu okrętów wojennych. Interesy stoczniowe zakończono w 1918 roku. W 1897 złączono przedsiębiorstwo z zakładami budowy maszyn Josepha Whitwortha, tworząc spółkę Armstrong-Whitworth. W 1902 zaczęto produkować samochody osobowe i ciężarowe. Na przełomie 1912 i 1913 roku rozszerzono profil przedsiębiorstwa o wyroby lotnicze, a w 1920 roku stworzono dział produkcji samolotów Armstrong Whitworth Aircraft. Samochody pod marką Armstrong Whitworth produkowano od 1904 do 1919. Dział motoryzacyjny stworzono na bazie przejętego przedsiębiorstwa Wilson-Pilcher. W 1919 doszło do połączenia przedsiębiorstw Armstrong Whitworth i Siddeley Deasy i stworzono markę Armstrong Siddeley.

  Armstrong Whitworth Aircraft (Sir W. G. Armstrong Whitworth Aircraft Company) – brytyjska wytwórnia lotnicza będąca częścią firmy Sir W G Armstrong Whitworth & Co Ltd.Sir William George Armstrong (ur. 27 listopada 1810 w Newcastle upon Tyne, zm. 27 grudnia 1900 w Northumberland), pierwszy baron Armstrong od 1887, angielski inżynier, przemysłowiec i wynalazca.

  Po I wojnie światowej przestawiono się na produkcję lokomotyw, które montowano do II połowy lat trzydziestych. W 1927 roku dział uzbrojenia i maszyn złączono z koncernem Vickers tworząc Vickers Armstrong. Natomiast dział lotniczy i motoryzacyjny został wyłączony i sprzedany Johnowi Davenportowi Siddeley`owi, który założył spółkę Armstrong Siddeley.

  Wilson-Pilcher – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów. Istniało w latach 1901 - 1904 z siedzibą w Londynie. Zostało przejęte przez koncern Armstrong Whitworth.
 • USS "New Orleans" (CL-22)

 • Armstrong Whitworth model 1908

 • Lokomotywa LMS Stanier Class (1935 - 1937)

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Bill Smith: Armstrong Siddeley Motors: The Cars, the Company and the People in Definitive Detail (ang.). 2006. [dostęp 2012-12-12].
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.957 sek.