Armi Kuusela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Armi Helena Kuusela (ur. 20 sierpnia 1934 w Muhos) – fińska działaczka charytatywna, modelka i królowa piękności.

Suuret suomalaiset (Wielcy Finowie) – lista 100 najwybitniejszych Finów, powstała na podstawie głosowania widzów telewizyjnych, zorganizowanego w 2004. Na jej podstawie powstała seria filmów dokumentalno-biograficznych zrealizowana w 2004 przez Yle (fiński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny), które prezentowały 10 najwybitniejszych Finów. Był to fiński spin-off programu BBC zrealizowanego w Wielkiej Brytanii pod tytułem „Wielcy Brytyjczycy”. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 1952 wygrała fiński konkurs piękności Suomen Neito, co wiązało się z wyjazdem do Stanów Zjednoczonych na pierwszy konkurs piękności Miss Universe. Została zwyciężczynią konkursu Miss Universe 1952.

Znalazła się na 66. miejscu Suuret suomalaiset - listy 100 najwybitniejszych Finów.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Strona internetowa z relacją zdjęciową z Miss Universe 1952. [dostęp 2018-04-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-08)].
  2. Suuret suomalaiset (fiń.). Yle. [dostęp 2018-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-07)].
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Miss Universe (pol. Miss Uniwersum) – coroczny, międzynarodowy konkurs piękności oraz tytuł jaki otrzymuje zwyciężczyni po jego wygraniu. Został założony w 1952 roku przez kalifornijską firmę odzieżową Pacific Mills. Widowisko należało do Kayser-Roth, a następnie Gulf and Western Industries. W 1996 przejął je Donald Trump. Pomimo ciągłej rywalizacji z konkursem piękności Miss World, Miss Universe zachowuje pozycję najbardziej prestiżowego konkursu piękności w wielu krajach, szczególnie w Ameryce Łacińskiej.
Warto wiedzieć że... beta

SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Miss Universe 1952 - pierwszy konkurs piękoności Miss Universe, który odbył się 28 czerwca 1952 na Long Beach w Kalifornii. Zwyciężyła fińska zawodniczka - Armi Kuusela.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama