• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Armata przeciwlotnicza 40 mm Mark II  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.HMS Kempenfelt – niszczyciel typu C (lider flotylli). Został zbudowany dla Royal Navy na początku lat 30. XX wieku. Okręt pełnił służbę w Home Fleet, spędził także pewien czas na hiszpańskich wodach w ramach patroli neutralności wprowadzonych przez Wielką Brytanię i Francję w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Jednostkę sprzedano Royal Canadian Navy w 1939 roku i przemianowano na HMCS Assiniboine. W czasie II wojny światowej wypełniał zadania eskorty konwojów na Atlantyku, patroli ZOP w czasie inwazji na Normandię i pełnił rolę transportowca powracających do Kanady żołnierzy po zakończeniu II wojny światowej. Został sprzedany na złom w 1945 roku, ale w czasie holowania do stoczni złomowej wszedł na mieliznę i został rozebrany w 1952 roku. Zatopił niemiecki okręt podwodny U-210, taranując go w sierpniu 1942 roku.

  Armata 40 mm (2-pdr) Vickers QF Mark II (w skrócie Mk II) – brytyjska morska automatyczna armata przeciwlotnicza z okresu I wojny światowej, używana także podczas II wojny światowej, na okrętach brytyjskich oraz innych państw. W terminologii brytyjskiej kaliber oznaczony był jako "2-pdr" – 2 funty. Potocznie nazywana pom-pom (łącznie z późniejszą armatą Mark VIII).

  Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Armata Mark II na kanadyjskim niszczycielu HMCS "Assiniboine" podczas II w.św.

  Historia powstania[ | edytuj kod]

  Armata kalibru 40 mm Mark II powstała w wyniku zapotrzebowania na lekkie szybkostrzelne działko przeciwlotnicze, w związku z rosnącym zagrożeniem dla okrętów ze strony lotnictwa. Skonstruowana została w firmie Vickers. Wprowadzono ją na uzbrojenie brytyjskiej marynarki Royal Navy w marcu 1915 pod oznaczeniem Vickers 2-pdr QF Mark II. QF oznaczało rodzaj działa - quick-firing.

  Na mapach: 54°36′43,6″N 18°46′51,1″E/54,612111 18,780861 ORP Wicher − polski niszczyciel (według nazewnictwa okresu dwudziestolecia międzywojennego kontrtorpedowiec, z franc. contre-torpilleur) typu Wicher w służbie w Marynarce Wojennej od 1930 roku, pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej. W latach międzywojennych pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców, odwiedzając wiele zagranicznych portów z kurtuazyjnymi wizytami. Jako jedyny z polskich okrętów swojej klasy uczestniczył w początkowej fazie kampanii wrześniowej, 3 września 1939 roku został zatopiony przez niemieckie samoloty.ORP Mazur – polski torpedowiec, a następnie szkolny okręt artyleryjski, jeden z pierwszych okrętów Marynarki Wojennej, służący w niej w latach 1922–1939; dawny niemiecki „V 105” z okresu I wojny światowej. Zatopiony 1 września 1939 roku przez niemieckie lotnictwo.

  Używana tylko w postaci pojedynczej, na centralnym postumencie (podstawa nosiła niezależne oznaczenie od działa: Mark II HA, później Mark II*C HA). Jedynie eksperymentalnie testowano sześciolufową podstawę w latach 1921-22 na krążowniku „Dragon”. Armata była chłodzona wodą i miała lufę otoczoną chłodnicą. Pierwsze modele używały 25-nabojowej taśmy płóciennej, późniejszy Mark II*C – 14-nabojowej taśmy ze stalowymi ogniwkami. Używano pocisków wybuchowych (HE). W Wielkiej Brytanii wyprodukowano 795 dział, z czego 577 wciąż istniało w chwili wybuchu II wojny światowej.

  Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Armata Mark II w akcji na niszczycielu HMCS „Assiniboine”

  Wadą tych działek była spora zawodność automatyki i częste zacięcia, także wczesna płócienna taśma nabojowa była mało wytrzymała. Nieco poprawiony pod tym względem był model Mark II*C. Ponadto, parametry balistyczne działka, w tym donośność, były dość słabe. Armata ta potocznie nazywana była „pom-pom”, od odgłosu strzelania.

  Funt (ang. pound lub ang. pound-mass pochodzi od staroangielskiego pund, które wywodzi się z germańskiej adaptacji łacińskiego (libra) pondo - Pfund; lb, lbm, lbm, ) – pozaukładowa jednostka masy wywodząca się od rzymskiej libry. Miara funta była różna na przestrzeni wieków w różnych państwach, zwykle wynosiła pomiędzy 0,4 a 0,5 kilograma. Obecnie w państwach anglosaskich jest przyjęty międzynarodowy funt równy 0,453 592 37 kg oraz stosowany jest skrót lb (od libra, liczba mnoga w jęz. angielskim: lbs).Armata przeciwlotnicza 40 mm (2pdr) Mark VIII, potocznie nazywana pom-pom - brytyjska morska automatyczna armata przeciwlotnicza z lat 30. XX wieku, standardowe lekkie działo przeciwlotnicze brytyjskich okrętów okresu II wojny światowej, używana głównie w postaci sprzężonej po 4 i 8 luf.

  Z konstrukcji działka Mark II wywodził się późniejszy udoskonalony model Mark VIII z lat 30., z taką samą lufą i o takich samych parametrach balistycznych, lecz z ulepszoną automatyką i używany także w wersji sprzężonej po 4 lub 8 luf (także nazywany „pom-pom”).

  Podczas II wojny światowej wyprodukowano także dla starych działek Mark II 28 nowych podstaw Mark XV o napędzie mechanicznym, analogicznych do podstawy Mark XVI działka Mark VIII.

  Okręty podwodne typu Wilk - typ polskich okrętów podwodnych, zbudowanych we Francji, składający się z trzech jednostek: ORP "Wilk", "Ryś" i "Żbik". W służbie w latach 1931-1955. Jednostki typu Wilk były powiększonymi wersjami francuskiego typu Saphir. We wrześniu 1939 roku, "Ryś" oraz "Żbik" zostały internowane w Szwecji, po zakończeniu drugiej wojny światowej powróciły do Polski, gdzie pełniły służbę w polskiej marynarce wojennej, a w latach 50. zostały pocięte na złom. Po rozpoczęciu działań bojowych ORP "Wilkowi" udało się opuścić Bałtyk i dopłynąć do Wielkiej Brytanii, gdzie pełnił rolę okrętu szkoleniowego. Po zakończeniu wojny powrócił do Polski i wraz z bliźniaczymi okrętami został pocięty na złom.ORP Dragon (wcześniej HMS "Dragon") – brytyjski krążownik lekki typu "D" wodowany 29 grudnia 1917 r. przekazany Polskiej Marynarce Wojennej 15 stycznia 1943 r. Brał udział podczas inwazji na Francję w czerwcu i lipcu 1944 r. W dniu 8 lipca 1944 r. trafiony przez niemiecką żywą torpedę Neger. Z powodu zniszczeń oraz nieopłacalności remontu przeznaczony do zatopienia jako uzupełnienie falochronu sztucznego portu u wybrzeży francuskich. Samozatopienie nastąpiło 20 lipca w linii głównego falochronu portu "Mulberry" w rejonie odcinka inwazyjnego "Sword".
  Działko 40 mm wz.28 na niszczycielu ORP „Wicher”.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Niszczyciele typu Admiralen – seria holenderskich niszczycieli z okresu międzywojennego i II wojny światowej, składająca się z 8 jednostek. Wszystkie zostały zatopione podczas wojny, z tego 7 w lutym i marcu 1942, podczas walk z Japończykami.
  Krążowniki typu Java – typ holenderskich lekkich krążowników okresu międzywojennego i II wojny światowej, składający się z dwóch okrętów: "Java" i "Sumatra". Były to pierwsze holenderskie lekkie krążowniki.
  Kaliber broni - najmniejsza średnica przewodu lufy broni palnej. Pod uwagę nie bierze się zakończenia lufy, które, np. w garłaczu, może rozszerzać się lejkowato. W przypadku luf gwintowanych kaliber broni oznacza średnicę lufy mierzoną na polach gwintu.
  ORP Burza – polski niszczyciel typu Wicher, zbudowany na bazie francuskiej serii kontrtorpedowców typu „Bourrasque”.
  Działo przeciwlotnicze − armata służąca do zwalczania samolotów, śmigłowców i innych statków powietrznych przeciwnika. Stosowane były kalibry od 20 do 130 mm, przy czym do kalibrów mniejszych, poniżej 35 lub 40 mm stosuje się określenie działko przeciwlotnicze.
  Jeorjos Awerof (gr. Θ/Κ Γεώργιος Αβέρωφ), niekiedy skrótowo „Awerof” – grecki krążownik pancerny zbudowany w 1911 roku, w służbie w marynarce greckiej do 1952 roku, od 1985 roku okręt muzeum, jedyna zachowana jednostka swojej klasy na świecie. W literaturze na ogół jednostka ta znana jest pod nazwą w transkrypcji angielskiej „Georgios Averof”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.641 sek.