• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arlington - Teksas

  Przeczytaj także...
  Etniczność (od gr. ethnos oznaczającego rasę) zasadnicza cecha określonej zbiorowości etnicznej, stanowiąca zespół wzajemnie i silnie z sobą powiązanych cech społeczno-kulturowych, określających odmienność i specyfikę konkretnej zbiorowości ("swoich") wobec zbiorowości innych ("obcych"). Termin ten jednak nie jest jednoznacznie ujmowany i ciągle w naukach społecznych trwają próby jego odpowiedniego zdefiniowania.Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.
  Dallas jest miastem w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, Siedziba hrabstwa Dallas. Granice administracyjne Dallas rozciągają się ponadto na terytorium hrabstw Collin, Denton, Kaufman i Rockwall. Powierzchnia miasta wynosi 999,3 km2. Jest 3. w Teksasie i 9. w całym kraju najludniejszym miastem z ludnością liczącą 1 197 816 osób (2010). Dallas stanowi również centrum regionu metropolitarnego Dallas-Forth Worth-Arlington mającego ponad 6 mln mieszkańców.

  Arlingtonmiasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Teksas, w hrabstwie Tarrant, w zespole miejskim Dallas-Fort Worth-Arlington. Według danych z 2010 roku miasto liczyło 365 438 mieszkańców.

  Ośrodek naukowy, handlowy oraz przemysłowy w sektorze m.in. lotniczym, elektronicznym i samochodowym.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Miasto położone jest pomiędzy Dallas, Grand Prairie i Fort Worth w południowej części Stanów Zjednoczonych, ok. 140 km na południe od granicy stanu Oklahoma.

  Six Flags to największa na świecie sieć parków rozrywki, posiadająca 21 parków, z czego 18 używa nazwy Six Flags. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszymi osadnikami w rejonie byli Indianie Kaddo, którzy w wyniku sporów z białymi osadnikam zostali zmuszeni do dalszej wędrówki. W 1843 roku Republika Teksasu podpisała traktakt pokojowy z plemionami indiańskimi w Arlington.

  Miasto zostało założone w 1876 roku i nazwane na cześć domu Roberta E. Lee.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Bad Königshofen im Grabfeld, Bad Königshofen i.Grabfeld – miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Main-Rhön, w powiecie Rhön-Grabfeld, siedziba wspólnoty administracyjnej Bad Königshofen im Grabfeld do której miasto jednak nie należy. Leży w Grabfeldzie, ok. 18 km na wschód od Bad Neustadt an der Saale, nad rzeką Soława Frankońska, przy drodze B279 i linii kolejowej Bad Königshofen im Grabfeld – Bad Neustadt an der Saale.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Etniczność[ | edytuj kod]

  Pod względem etnicznym w 2019 roku w Arlington, dominowała ludność rasy białej (59,9%), następnie rasy czarnej (22,7%) w tymLatynosi i Hiszpanie (38,6%), Azjaci (6,6%) oraz Indianie Ameryki Północnej (0,5%).

  Liczba ludności[ | edytuj kod]

  Do wzrostu liczby ludności po 1950 roku, przyczynił się rozwój przemysłu w Arlington.

  Wesołe miasteczko, park rozrywki, lunapark – to teren, na którym zgromadzone są urządzenia rekreacyjne, takie jak karuzele, kolejki górskie, diabelski młyn, beczka śmiechu, zjeżdżalnie, huśtawki, strzelnice, trampolina, symulatory ruchu, pałac strachów i inne obiekty służące rozrywce. Program wesołego miasteczka jest często uzupełniony o punkty gastronomiczne, sklepy z zabawkami, upominkami itp. Wesołe miasteczka podzielić można na trzy główne kategorie: przyjezdne (kilka karuzel i punktów z grami zręcznościowymi), parki rozrywki (stawiające na ilość i intensywność atrakcji) oraz parki tematyczne (stawiające na ilość i bogactwo dekoracji w kilku różnych tematach skupionych w różnych miejscach parku).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Zabytki i atrakcje turystyczne[ | edytuj kod]

  Arlington
  Muzeum Sztuki
  Biblioteka Publiczna
  Vandergriff Building (1927)
  Jezioro Arlington
 • Vandergriff Building (1927)
 • Muzeum Sztuki (ang. Arlington Museum of Art) (1989)
 • Teatr w Arlington
 • Six Flagspark rozrywki
 • Jezioro Arlington (przy granicy administracyjnej miasta)
 • Uczelnie[ | edytuj kod]

 • University of Texas at Arlington (1895)
 • Arlington Baptist College (1939)
 • Sport[ | edytuj kod]

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

  Współpraca międzynarodowa:

  Przemysł – dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na dużą skalę, na zasadzie podziału pracy i za pomocą maszyn.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 •  Niemcy: Bad Königshofen im Grabfeld (1951)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. U.S. Census Bureau QuickFacts: Arlington city, Texas, www.census.gov [dostęp 2021-01-19] (ang.).
  2. Arlington, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-01-19].
  3. Arlington Texas, United States, Encyclopedia Britannica [dostęp 2021-01-20] (ang.).
  4. LIS - Stadt Bad Königshofen i.Gr. - Partnerstädte, www.badkoenigshofen.rhoen-saale.net [dostęp 2021-01-20] (niem.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona miasta Arlington (ang.)
 • Strona Teksańskiego Uniwersytetu w Arlington- University of Texas at Arlington (ang.)
 • Robert Edward Lee (ur. 19 stycznia 1807 w Stratford Hall Plantation, Wirginia, zm. 12 października 1870 w Lexington, Wirginia) – amerykański generał, dowódca wojsk Konfederacji w czasie wojny secesyjnej (1861-1865).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Przemysł elektrotechniczny i elektroniczny − gałąź przemysłu elektromaszynowego wytwarzająca urządzenia elektroenergetyczne, elektroniczne i elektryczne.
  Żółta rasa człowieka – jedna z grup wydzielanych w podziałach antropologicznych gatunku ludzkiego. Po raz pierwszy podziału na odmiany, w którym kryterium był kolor skóry, dokonał Georges Cuvier w roku 1812. Za charakterystyczne cechy odmiany żółtej, będące przystosowaniem do warunków klimatycznych Azji uznaje się niski wzrost, długi tulów, krótkie nogi, małą powierzchnię ciała, grube przetłuszczone włosy, płaską twarz nisko osadzony nos, skośną szparę oczną. Budowa ciała zapewnia ochronę przed zimnem minimalizując utratę ciepła. Oczy chronione są przed nadmiarem światła w okresie występowania okrywy śnieżnej.
  Fort Worth – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, w regionie metropolitalnym Dallas-Fort Worth, nad rzeką Trinity.
  Republika Teksasu (ang. Republic of Texas; hiszp. República de Tejas) – państwo w Ameryce Północnej, istniejące w latach 1836–1845.
  Przemysł motoryzacyjny – pojęcie obejmujące szerokie spektrum firm i organizacji zaangażowanych w projektowanie, produkcję, marketing i sprzedaż samochodów. Jest to jedna z najważniejszych gałęzi przemysłu według przychodów.
  Czarna odmiana człowieka – jedna z grup wydzielanych w podziałach antropologicznych gatunku ludzkiego. Po raz pierwszy podziału na odmiany, w którym kryterium był kolor skóry, dokonał Georges Cuvier w roku 1812. Podział na trzy odmiany, nazywane także rasami głównymi nie pozwala na przydzielenie kategorii wielu formom ludzkim takim jak Buszmeni, Polinezyjczycy, Aborygeni Australii, Ajnosi, Drawidzi.
  Latynosi – zbiorcze określenie narodów zamieszkujących Amerykę Łacińską i ich potomków na całym świecie. Termin Latynos odnosi się raczej do stylu życia i specyficznej kultury niż do kategorii rasowych (w szczególności akcentuje się tu dziedzictwo iberyjskie). Czasami nazwa ta może się odwoływać do pochodzenia społecznego czy przynależności rasowej (w tym znaczeniu jest używana w krajach Ameryki Centralnej). W USA termin Latino jest synonimem nazwy Hispanic i oznacza wszystkie osoby pochodzące z rejonu Ameryki Łacińskiej. Językiem ojczystym Latynosów jest hiszpański lub portugalski. W większości są wiernymi Kościoła katolickiego. Kultura latynoska cechuje się bardzo dużą różnorodnością. Jako jej przykładowe elementy można wymienić m.in. popularne tańce: tango, samba czy rumba. Charakterystyczna jest też latynoska muzyka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.