• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arlindo Cunha

  Przeczytaj także...
  15 listopada jest 319. (w latach przestępnych 320.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 46 dni. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Arlindo Marques da Cunha (ur. 15 listopada 1950 w Tábui) – portugalski ekonomista i polityk, były minister, parlamentarzysta krajowy, poseł do Parlamentu Europejskiego (od 1994 do 2003).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Absolwent ekonomii na Uniwersytecie w Porto. Studiował następnie ekonomię rolnictwa i filozofię na University of Reading.

  Zaangażował się w działalność Partii Socjaldemokratycznej. Był sekretarzem stanu (1986–1990), a następnie ministrem rolnictwa (1990–1994) w rządach Aníbala Cavaco Silvy. W 1987 i w 1991 wybierany do Zgromadzenia Republiki V i VI kadencji.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Partia Socjaldemokratyczna (port. Partido Social Democrata, PSD) – portugalska partia centrowo–prawicowa, reprezentująca nurty chadecki, konserwatywno-liberalny i konserwatywny, członek Europejskiej Partii Ludowej. Ugrupowanie rządziło lub współrządziło Portugalią w latach 1979–1995 i 2002–2005. Od 21 czerwca 2011 partia, w wyniku wygranych wyborów, ponownie jest ugrupowaniem współrządzącym. Współtworzy centroprawicowy rząd Pedro Passos Coelho.

  W wyborach w 1994 i 1999 uzyskiwał mandat posła do Parlamentu Europejskiego IV i V kadencji, który wykonywał do 2003. Należał do grupy chadeckiej, pracował m.in. w Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi (od 1997 do 1999 jako jej wiceprzewodniczący). Mandat złożył w 2003, w 2004 krótko sprawował urząd ministra środowiska w rządzie, na czele którego stał José Manuel Barroso. Później związany z organizacjami społecznymi i instytucjami doradczymi, został m.in. prezesem Fundacji Króla Alfonsa Henryka, a w 2010 prezesem regionalnej komisji winiarskiej.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Alfons I, znany bardziej jako Alfons Henryk Port. Afonso Henriques, nazywany Zdobywcą (ur. 25 lipca 1109, zm. 6 grudnia 1185) – pierwszy król Portugalii, od 26 lipca 1139.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Eleiçőes Parlamento Europeu 1999. Portugal (port.). europarl.europa.eu. [dostęp 15 marca 2011].
  2. Profil na stronie Zgromadzenia Republiki (port.). [dostęp 15 marca 2011].
  3. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 15 marca 2011].
  4. Arlindo Cunha é o novo presidente da CVR do Dão (port.). revistadevinhos.pt, 22 października 2010. [dostęp 15 marca 2011].
  Zgromadzenie Republiki (port. Assembleia da República) – jednoizbowy parlament Portugalii, w którego skład po reformie przeprowadzonej w 1989 wchodzi 230 deputowanych. Gmach parlamentu znajduje się w zabytkowym budynku benedyktyńskiego klasztoru Palácio de São Bento w stolicy kraju Lizbonie. W Pałacu São Bento za dyktatorskich rządów António de Oliveira Salazara w okresie II Republiki Portugalskiej znajdowało się Zgromadzenie Narodowe.Tábua to miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Coimbra, w regionie Centrum w podregionie Pinhal Interior Norte.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) – frakcja polityczna w Parlamencie Europejskim, której początki sięgają pierwszej połowy lat 50. Zrzesza przede wszystkim deputowanych organizacji należących do Europejskiej Partii Ludowej. Od 1999 (tj. od V kadencji) jest największą grupą polityczną w PE.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Uniwersytet w Porto (port. Universidade do Porto) – istniejący od 1911 roku portugalski uniwersytet w Porto, sięgający swoimi początkami XVIII wieku. Największa instytucja edukacyjna i badawcza w Portugalii.
  Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.
  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".
  Wybory do Parlamentu Europejskiego w Portugalii w 1999 roku zostały przeprowadzone 13 czerwca 1999. Portugalczycy wybrali 25 przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego V kadencji. Frekwencja wyborcza wyniosła 39,9%.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.