• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arkady Rzegocki

  Przeczytaj także...
  Politolog – absolwent studiów na kierunku politologia i pokrewnych (polityka społeczna, europeistyka, nauki polityczne), osoba posiadająca wiedzę naukową w zakresie politologii:Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
  Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe "Ośrodek Myśli Politycznej" (OMP) – organizacja założona w 1992 r. w Krakowie. Jej celem statutowym jest prowadzenie działalności edukacyjnej i naukowej w zakresie politologii, filozofii politycznej, historii najnowszej oraz stosunków międzynarodowych. OMP organizuje różnego rodzaju konferencje, seminaria, szkolenia. Prezesem OMP jest prof. Miłowit Kuniński.

  Arkady Józef Rzegocki (ur. 22 sierpnia 1971) – polski politolog, dr hab., profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prodziekan ds. międzynarodowych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ w latach 2012–2013. Pomysłodawca i kierownik Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie. Od 2011 kierownik studiów podyplomowych Polsko-brytyjskie partnerstwo strategiczne w UE i NATO. Visiting Scholar w Sidney Sussex College w Cambridge w 2014. Od 2014 radny Krakowa, przewodniczący Komisji Innowacji Rady Miasta Krakowa.

  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  W latach 1996–2010 pracował w Katedrze Historii Doktryn Politycznych i Prawnych na Wydziale Prawa i Administracji UJ. W latach 2010–2016 profesor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie. Pełnił również funkcję pełnomocnika Rektora UJ ds. współpracy z PUNO w latach 2011–2014. Jest członkiem EpsNet, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Polskiego Towarzystwa Myśli Politycznej, honorowym Prezesem Klubu Jagiellońskiego, członkiem "Klubu Jagiellońskiego" od 1992, członkiem Zarządu Ośrodka Myśli Politycznej, od 2009 członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Założyciel i redaktor naczelny czasopisma „Pressje” w latach 2002–2011. W latach 2014 - 2016 radny Miasta Krakowa z listy PiS, jako bezpartyjny kandydat Polski Razem, w Radzie przewodniczył Komisji Innowacji i Funduszy Europejskich, reprezentował Radę Miasta w Małopolskiej Radzie ds. Społeczeństwa Informacyjnego.

  Polski Uniwersytet Na Obczyźnie (ang. The Polish University Abroad) – polski uniwersytet w Londynie, założony w 1939 w Paryżu, w 1940 reaktywowany w Londynie.„Pressje” – kwartalnik wydawany od 2002 roku. Pismo powstało w środowisku skupionym wokół Klubu Jagiellońskiego, początkowo nieformalnym forum dyskusyjnym studentów, absolwentów i młodszych pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, założonym w 1989 roku.

  W sierpniu 2016 roku otrzymał nominację na Ambasadora RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

  Publikacje[]

 • Wolność i sumienie. Fenomen liberalnego katolicyzmu w myśli lorda Actona, Kraków 2004;
 • The Idea of ”Raison d'état" in the Past and in the Contemporary European Integration, Warszawa 2003;
 • Racja stanu a polska tradycja myślenia o polityce, Kraków 2008.
 • Pod jego redakcją ukazały się m.in.[]

 • Lord Acton, W stronę wolności, Kraków 2006;
 • Stanisław Tarnowski, Z doświadczeń i rozmyślań, Kraków 2002;
 • Państwo jako wyzwanie, Kraków 2000;
 • Narody i historia, Kraków 2000;
 • Thomas Babington lord Macaulay, O rewolucjach, makiawelizmie i postępie, Kraków 1999;
 • Julian Klaczko, Dwaj Kanclerze i inne studia dyplomatyczne, Kraków 2009;
 • Państwo Polskie wobec Polaków na Wschodzie, (red. wraz z T. Gąsowskim, P. Kowalem), Kraków 2000;
 • Historia ma konsekwencje. Mickiewicz, Norwid, Mochnacki, Witkacy o dziejach Polski, Kraków 2012;
 • Polska czyli… Idee wspólnoty politycznej i tożsamości narodowej w polskiej tradycji intelektualnej, Kraków 2011;
 • Prezydenci i Rządy Rzeczypospolitej na Uchodźstwie w walce o niepodległą Polskę w latach 1939–1990, (wraz z M. Flemingiem i H. Taborską), Londyn-Kraków 2013.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Biogram na stronie Katedry Historii Doktryn Politycznych i Prawnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego
 • Arkady Rzegocki w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) – organizacja społeczna, działająca od 1978 r., której celem jest finansowanie oraz inspirowanie działań na rzecz odnowy zabytków Krakowa jako wspólnego dobra wszystkich Polaków. Od 1985 r. SKOZK jest dysponentem środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (NFRZK). Od 1990 r. działa pod ustawowym patronatem urzędu Prezydenta RP. Od 1978 r. SKOZK finansował częściową lub całkowitą odnowę ponad 400 obiektów zabytkowych, w tym najważniejszych dla polskiej kultury: Zamku Królewskiego na Wawelu, archikatedry na Wawelu, kościoła Mariackiego, Sukiennic, Collegium Maius UJ, klasztoru benedyktynów w Tyńcu oraz licznych zespołów pałacowych i dworskich, kolegiów uniwersyteckich, kościołów, klasztorów oraz synagog.Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska Razem Jarosława Gowina (Polska Razem) – polska centroprawicowa i konserwatywno-liberalna partia polityczna, założona 7 grudnia 2013 przez Jarosława Gowina, który kilka miesięcy wcześniej wystąpił z Platformy Obywatelskiej. Ugrupowanie współtworzyły m.in. partia Polska Jest Najważniejsza (pod przewodnictwem Pawła Kowala), Stowarzyszenie „Republikanie” (pod wodzą Przemysława Wiplera) oraz część byłych działaczy PO.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.