• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arje Ben Eli’ezer

  Przeczytaj także...
  Kneset (hebr. הכנסת, Zgromadzenie) − parlament Izraela. Siedziba znajduje się w Jerozolimie. Jako władza ustawodawcza Kneset uchwala prawa, nadzoruje działalność rządu, ma władzę usunięcia Prezydenta państwa, usunięcia premiera i jego rządu poprzez głosowanie braku zaufania oraz ogłoszenia wcześniejszych wyborów.Herut (hebr.: חירות, wolność) - prawicowa Izraelska partia polityczna założona w 1948 roku przez Menachema Begina, jako polityczna sukcesorka paramilitarnej grupy Irgun. Partia popierała ekspansję osadników oraz wysiedlanie Arabów z Palestyny. Wspierała także syjonizm rewizjonistyczny stworzony Zeeva Żabotyńskiego, wzywający do natychmiastowego utworzenia żydowskiego państwa na całym obszarze Erec Israel (koncepcja Wielkiego Izraela). W 1988 roku Herut zakończyła działalność, stając się integralną częścią prawicowej partii Likud.
  Wybory parlamentarne w Izraelu do I Zgromadzenia Ustawodawczego (Asefa haMekonenet), które później przekształciło się w pierwszy Kneset, odbyły się 25 stycznia 1949.

  Arje Ben Eli’ezer (hebr.: אריה בן אליעזר, ang.: Aryeh Ben-Eliezer, ur. 16 grudnia 1913 w Wilnie, zm. 29 stycznia 1970) – izraelski polityk, w latach 1949–1953 i od 1955 do śmierci w 1970 – poseł do Knesetu z listy Herutu i Gahalu.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gahal (hebr.: גח"ל) był główną prawicową izraelską partią polityczną w latach 1965-1973. Nazwa ugrupowania stanowiła akronim, powstały w wyniku skrócenia wyrażenia w języku hebrajskim - Gush Herut-Libralim (גוש חרות-ליברלים), czyli "Blok Herutu i Liberałów".

  W wyborach parlamentarnych w 1949 po raz pierwszy dostał się do izraelskiego parlamentu. Zasiadał w Knesetach I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji.

  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.

  Przypisy

  1. Arje Ben Eli’ezer – profil na stronie Knesetu (ang.)
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.