• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arizona Diamondbacks

  Przeczytaj także...
  World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.New York Mets – drużyna baseballowa z Nowego Jorku, grająca we wschodniej dywizji National League. Dwukrotny zwycięzca w World Series.
  National League (NL) - jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Senior Circuit w odróżnieniu od American League (Junior Circuit), ligi powstałej 25 lat później.

  Arizona Diamondbacks – drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji National League, z siedzibą w Phoenix w stanie Arizona

  Historia[ | edytuj kod]

  W marcu 1995 zarząd ligi ogłosił, iż począwszy od sezonu 1998 w National League występować będzie nowy zespół z Phoenix. Klub przyjął nazwę Arizona Diamondbacks i 31 marca 1998 rozegrał pierwszy mecz w Major League Baseball w obecności 50 179 widzów; przeciwnikiem był zespół Colorado Rockies. W sezonie 1999 Diamondbacks wygrali 100 meczów w sezonie zasadniczym i awansowali do postseason, gdzie ulegli w National League Division Series New York Mets 1–3.

  Atlanta Braves – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji National League, z siedzibę w Atlancie w stanie Georgia. Braves trzykrotnie wygrali World Series, w 1914 w Bostonie, 1957 w Milwaukee oraz 1995 w Atlancie. Jest to jedyny zespół w historii lig zawodowych, który zdobył mistrzostwo w trzech różnych miastach. Jest najstarszym istniejącym zawodowym klubem w Stanach Zjednoczonych.Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.
  Randy Johnson będąc zawodnikiem Diamondbacks czterokrotnie zdobył nagrodę Cy Young Award, został wybrany MVP finałów w 2001 roku i rozegrał 17. w historii Major League perfect game.

  Dwa lata później po wyeliminowaniu St. Louis Cardinals w Division Series i Atlanta Braves w National League Championship Series, Diamondbacks przystąpili do World Series, w których pokonali New York Yankees w siedmiu meczach. W 2007 Diamondbacks po zwycięstwie nad Chicago Cubs w Division Series awansowali do National League Championship Series po raz drugi w historii klubu, jednak ulegli Colorado Rockies 0–4.

  Randall David Johnson (ur. 10 września 1969) – amerykański baseballista, który występował na pozycji miotacza przez 22 sezony w Major League Baseball.Perfect game – to pełny mecz rozegrany przez miotacza, w którym nie dopuścił do zdobycia bazy przez drużynę atakującą, w jakikolwiek sposób (uderzenie, walk, błąd, hit by pitch). Perfect game jest zawsze no-hitterem i shutoutem. W 143–letniej historii Major League Baseball rozegrano 23 perfect games, po raz pierwszy w 1880 roku, zaś w Nippon Professional Baseball 16.

  W sezonie 2011 zespół przegrał w Division Series z Milwaukee Brewers 2–3.

  Skład zespołu[ | edytuj kod]

  Sukcesy[ | edytuj kod]

  Zastrzeżone numery[ | edytuj kod]

  Od 1997 numer 42 zastrzeżony jest przez całą ligę ku pamięci Jackie Robinsona, który jako pierwszy Afroamerykanin przełamał bariery rasowe w Major League Baseball.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Arizona Diamondbacks (ang.). baseball-almanac.com. [dostęp 30 grudnia 2012].
  2. What’s in a Nickname? The Origins of All 30 MLB Team Names (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 30 grudnia 2012].
  3. Diamondbacks Timeline (ang.). diamondbacks.com. [dostęp 30 grudnia 2012].
  4. Arizona Diamondbacks Team History & Encyclopedia (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 30 grudnia 2012].
  5. 1999 League Division Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 30 grudnia 2012].
  6. 2001 World Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 30 grudnia 2012].
  7. 2007 League Championship Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 30 grudnia 2012].
  8. 2011 League Division Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 30 grudnia 2012].
  9. Arizona Diamondbacks 40-Man Roster (ang.). diamondbacks.com. [dostęp 18 sierpnia 2018].
  10. Arizona Diamondbacks Coaching Staff (ang.). diamondbacks.com. [dostęp 10 lutego 2018].
  11. Diamondbacks Retired Numbers (ang.). diamondbacks.com. [dostęp 30 grudnia 2012].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Oficjalna strona klubu

  Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).Milwaukee Brewers – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Milwaukee w stanie Wisconsin.
  Warto wiedzieć że... beta

  World Series Most Valuable Player Award – nagroda nadawana corocznie w Major League Baseball najlepszemu zawodnikowi World Series. Po raz pierwszy przyznana w 1955 roku przez magazyn SPORT. Po zamknięciu czasopisma w 2000 najbardziej wartościowy zawodnik wybierany jest przez media, członków zarządu Major League Baseball oraz głosowanie kibiców .
  National League Championship Series (NLCS) – w Major League Baseball po raz pierwszy miały miejsce w 1969 roku po przystąpieniu do National League dwóch nowych zespołów i podzieleniu jej na dwie dywizje: West Division i East Division. Zwycięzcy obydwu dywizji przystępowali do National League Championship Series, zaś wygrany zespół w NLCS do World Series. Początkowo obowiązywał format best-of-five i grano do trzech wygranych meczów. Od sezonu 1985 serie rozgrywane są w formacie best-of-seven.
  New York Yankees – najbardziej utytułowana drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, z siedzibą w Nowym Jorku. Drużyna pochodzi z Bronksu. Często nazwa zespołu skracana jest do The Yanks. Inny przydomek tej drużyny to The Bronx Bombers.
  Colorado Rockies - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji National League, ma siedzibę w Denver w stanie Kolorado.
  St. Louis Cardinals – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Saint Louis w stanie Missouri. Jedenastokrotny zwycięzca w World Series.
  Cy Young Award – nagroda nadawana corocznie w Major League Baseball najlepszemu miotaczowi w American League i National League. Wprowadzona w 1956 roku przez ówczesnego komisarza ligi Forda Fricka w hołdzie zmarłemu rok wcześniej członkowi Baseball Hall of Fame Cy Youngowi. Początkowo nagrodę przyznawano najlepszemu miotaczowi w całej Major League, od 1967 po odejściu ze stanowiska Fricka Cy Young Award otrzymuje dwóch miotaczy (jeden z American League i jeden z National League).
  National League Division Series (NLDS) – w Major League Baseball pierwsza runda w postseason, w której rywalizuje się do trzech zwycięstw. Zwycięzca awansuje do National League Championship Series.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.