• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aristide Faccioli

  Przeczytaj także...
  Giovanni Battista Ceirano (lub Giovanni-Battista) (ur. 1860 w Cuneo, zm. 1912 w Bordighera) – włoski przedsiębiorca działający w branży samochodowej. Wraz z braćmi (Giovanni, Matteo i Ernesto) założył wiele firm produkujących samochody we Włoszech.Silnik spalinowy – silnik wykorzystujący sprężanie i rozprężanie czynnika termodynamicznego (gazu) do wytworzenia momentu obrotowego lub siły. Sprężany jest gaz "zimny", a rozprężany — "gorący". Do sprężenia gazu zimnego zużywana jest mniejsza ilość energii mechanicznej niż uzyskuje się z rozprężania. Z tego powodu energia uzyskana z rozprężania zużywana jest do sprężania gazu i do napędu dowolnej maszyny. Gorący gaz uzyskuje się w wyniku spalenia paliwa, stąd nazwa: silnik spalinowy.
  Turyn (wł. Torino) – miasto w północno-zachodnich Włoszech, przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich. Jest stolicą prowincji Piemont. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel (święto obchodzone 24 czerwca).

  Aristide Faccioli (ur. 1848 w Bolonii, zm. 1919 w Turynie) – włoski inżynier, konstruktor samochodowy i lotniczy.

  W młodości odbywał praktyki w warsztatach mechanicznych, gdzie zainteresował się silnikami spalinowymi. Zdobywając doświadczenie w kolejnych miejscach pracy zaczął samodzielnie budować własne konstrukcje, a na wiele rozwiązań zdobył patenty. W 1898 roku opracował konstrukcję samochodu z dwucylindrowym silnikiem o mocy 3,5 KM. Wraz z przedsiębiorcą Giovannim Battistą Ceirano planował rozpocząć jego produkcję. Całość rozwiązania wraz z prototypami została w rok później zakupiona przez nowo utworzoną firmę Fiat i dała początek produkcji pierwszego modelu tej firmy Fiat 3 ½ CV. Aristide Faccioli został zatrudniony w Fiacie jako główny inżynier.

  Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Jest to także określenie tytułu zawodowego nadawanego przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów inżynierskich.Bolonia (wł. Bologna) – miasto w północnych Włoszech, położona jest między Padem a Apeninami na wysokości 54 m n.p.m. Stolica regionu Emilia-Romania.

  Od 1901 roku poświęcił się konstrukcjom lotniczym, którymi interesował się już wcześniej. Był jednym z konstruktorów pierwszego włoskiego silnika do samolotu.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Aleksander Rostocki: Poczet twórców motoryzacji. Piekary Śląskie: Wydawnictwo ZP, 2009. ISBN 978-83-61529-18-7.
  Warto wiedzieć że... beta

  FIAT, Fabbrica Italiana di Automobili Torino – włoski koncern motoryzacyjny, mający swą siedzibę w Turynie. Znany głównie z produkcji pod swoją marką popularnych samochodów osobowych i dostawczych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.